Türk Vatandaşının Yurt Dışında Suç İşlemesi

Merhaba sevgili okurlarım, büyük bir devletiz buna hiç kuşku yok ayrıca Dünyanın neresine giderseniz gidin bir Türk vatandaşı bulmakta zorlanmayacaksınız. Durum böyle olunca vatandaşlarımız gerek iş gerek turizm adına Dünyanın çeşitli ülkelerine Seyehat ediyorlar. Peki bir Türk vatandaşı yurt dışında suç işlerse ne olur? Bu soruyu soran çok sayıda okurum oldu. Şimdi bir senaryo düşünelim gittiniz bir A ülkesinde bir suç işlediniz ve tekrar ülkemize dönüş yaptınız. Bu durum A ülkesinde işlediğiniz suçu kapatacak mı? Şimdi gelin hep beraber bu durumu açıklayalım.

Yurt Dışında Türk Vatandaşı suç işlerse
Yurt Dışında işlenen suç

Yurt dışında işlenen bir suçun ülkemizde cezalandırılması için belli başlı şartlar vardır. Bu şartlardan ile Yurt dışında işlediğiniz suç bizim kanunlarımıza göre cezasının alt sınırı 1 yıldan az olmayan suçlarda, suçu işleyen vatandaşımızın ülkemizde bulunması, suç işlenen yabancı ülkede bu suç ile ilgili herhangi bir hükmün verilmemesi halinde ve suçun kovuşturulabilirliği varsa suçlu Türk Kanunlarına göre cezalandırılır. Yukarıda gördüğünüz üzere birden fazla koşulu sağlaması gerekmektedir. Birde diğer hususa bakalım

Yurt dışında işlenen bir suçun Türk Kanunlarına göre alt cezası 1 yılın altında ise bu durumda şüpheli olan Türk vatandaşı hakkında işlem başlatılabilmesi için Mağdurun yada suçun işlendiği devletin şikayeti üzerine işlem başlatılır. Suçu işleyen Türk vatandaşı ülkemize girdikten 6 ay içerisinde şikayetin yapılması gerekmektedir.

Yukarıda açıklamış olduğumuz maddeleri özetlemek gerekirse Yabancı ülkede işlenen bir suçun ülkemizde kovuşturulması içi öncelikle Suçu işleye kişinin Türk vatandaşı olması ve ülkemizde bulunması gerekmektedir. Nitekim failin Türkiye’de bulunması kovuşturma şartı niteliğindedir. Mantıklı olarak düşündüğümüzde Fransa’da suç işlemiş ancak Almanya’da yaşayan birisine Türkiye’de kovuşturma açmanın pek bir anlamı olmayacaktır. Tabi ki bu durumunda istisnaları vardır.

Yurt dışında işlenen suçun Türk kanunlarına göre alt cezası 1 yıldan fazla ise Türk kanunlarına göre resen yargılama yapacaktır.

Bir diğer husus ise çok ama çok önemlidir. TCK 13 maddesinde belirtilen ve evrensel suç kategorisinde bulunan İşkence, Çevrenin kasten kirletilmesi, Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti , uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, Parada sahtecilik , para ve kıymetli damgaları imale yarayan araçların üretimi ve ticareti , mühürde sahtecilik, Fuhuş, Rüşvet, Deniz, demiryolu veya havayolu ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması ya da bu araçlara karşı işlenen zarar verme suçları nerede işlenmiş olursa olsun Türkiyede yargılama yapılır ve Türk yada yabancı olduğuna bakılmaksızın Türk kanunlarına göre cezalandırılır. Bu suçlarla ilgili soruşturma yada kovuşturma Adalet bakanının talebine bağlıdır.

Bir suç işlediniz ve hapis cezası mı aldınız o halde Hapis Cezasının ertelenmesi başlıklı yazımızı okuyarak özgürlüğünüze bir adım atmış olabilirsiniz.
Beni sosyal medya üzerinden takip etmek istiyorsanız İNSTAGRAM ADRESİM @kanunadam1 twitter adresim ise @kanunadam46

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: