YOKLAMA İŞLEMLERİ

Merhaba sevgili okurlarım.

Askerlik bizim millet için kutsal ve şerefli bir görevdir. Tüm erkek bireyler özel bir durumu yoksa askere gider ve vatana olan gönül borcunu bu şekilde öder. Askerlik hizmetinin ilk aşaması ise Yoklamadır sevgili okurlarım.

Yoklama askere gitme yaşına gelmiş bireylerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıklarını, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi işlemidir. Bir nevi ön kayıt. Yoklama işlemleri her yılın ocak ayında başlar ve o yıl silah altına alma işlemi başlayıncaya kadar devam eder.

YOKLAMA İÇİN SAĞLIK MUAYENESİ NEREDE YAPILIR

Bu işlemler öncelikle aile hekimliği tarafından bulunduğunuz yerde aile hekimi yoksa en yakın resmi sivil hastanede tek bir doktor tarafından yapılmaktadır.  Askere gidecek bireylerin ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya askerliğe elverişli değildir kararlı sağlık raporlarını tanzim etmeye yetkili makam, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kuruluşu sağlık kuruludur.

YOKLAMA İŞLEMLERİNİ YAPMAZSAM NE OLUR

Bu durumda yoklama kaçağı olursunuz sevgili okurlarım.  Kolluk kuvveti yani polis ve jandarma uygulamalarında kimliğiniz sorgulanırsa YOKLAMA KAÇAĞI olarak arandığınız anlaşılacaktır.  Bu durumda yoklama kaçağı olduğunuz size tebliğ edilerek sizin en yakın askerlik şubesine başvurmanız gerektiği tebliğ edilecektir.

Mutlulukla kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: