YASAK ALANLARDA SİGARA İÇMEK

Merhaba sevgili okurlarım

Bu dünyanın başına bela olmuş en büyük illet bana göre sigaranın icadıdır. Tamam kabul ediyorum bazı arkadaşlarımızın sigara en büyük zevki ama bu sigaranın zararlı olduğu (hem maddi hem manevi) aşikardır. Bu nedenle sigara olayına illet olarak tanımlamaktayım. Sigara alışkanlığımız varsa evimizde aracımızda dışarda yani bir çok yerde sigara içeriz izmaritlerini ise tabi ki çöp kutularına atarız değil miiiii sevgili okurlarım : ) Bazı yerlerde ise sigara içmenin bir miktar yaptırımı bulunmaktadır.

Mesela bir devlet dairesine gittiniz ve sıra beklerken canınız sigara içmek istedi.  Devlet dairesine Maliye diyelim burada sigara içmeye kalkarsanız bunun cezası kabahatler kanununa göre 50 TL idari para cezası yazmaktır.

Sigara içme sevdası toplu taşıma araçlarında doğarsa yine para cezası 50 TL olacaktır sevgili okurlarım. Ya 50 TL bir şey değilmiş içerim o zaman derseniz ki benze demezsiniz…  Başkalarının haklarını gözetmeksizin şuursuzca hareketinizin bir başka versiyonunu kendiniz bir başkasından görebilirsiniz.  Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur. Yasak alanlarda sigara içmenin cezası 50 TL olsa da olayın toplumsal boyutu çok daha ağır bir vicdan meselesi doğurmaktadır.

Dumansız kalmanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: