YARDIMA MUHTAÇ İNSANA YARDIM ETMEMEK

Merhaba sevgili okurlarım

Sizin başınıza 5 dakika sonra neler geleceğini tahmin etmemiz mümkün mü bence değil bu Dünyada insanın başına ne zaman ne geleceği belli olmuyor. Bu nedenle insan olarak her an her şeye hazırlıklı olmamız lazım. Hazırlıklı olmamız lazım desem de bazen başımıza gelen olaylar ilgili olarak mutlak suretle bir başka insanın yardımına ihtiyaç duyarız. Sokakta yolda yürüdüğümüz sırada acı çeken yardıma ihtiyacı olan insanlarla karşılaşırız.  Bu insanlara insani bir görev olarak elimizden geldiği ölçüde yardım ederiz.  Bazen de aklımıza şöyle bir düşünce gelir, “Bu adama yardım edersem başım belaya girer mi acaba “ Sevgili okurlarım başınız belaya girmez aksine yardım etmezseniz başınız belaya girebilir.

Kanun maddesi aynen şöyle der ” Yaşı, hastalığı veya yaralanması dolayısıyla ya da başka herhangi bir nedenle kendini idare edemeyecek durumda olan kimseye hâl ve koşulların elverdiği ölçüde yardım etmeyen ya da durumu derhâl ilgili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi durumunda, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur “

İşyerinizin önünde yaşlı bir amca kalp krizi geçirmekte, siz aman başım belaya girmesin diyerek amcanın geçirdiği kalp krizini görmezden geliyorsunuz ve yaşlı amca hayatını orada kaybediyor. Bu defa başınız ciddi anlamda belaya girecektir sevgili okurlarım. “Ya kanun adam kalp krizine ben ne yapabilirim ben doktor muyum sanki” demeyin bir ambulans çağırmak herhangi bir tıbbi yada teknik bilgi gerektirmiyor.

Kanun maddemiz sizden harikalar yaratmanızı istemiyor halinizin ve koşulların elverdiği şekilde yardım etmenizi istiyor.  Yaralı bir insanı gördüğünüzde en azından polisi ve ambulansı arayarak insani görevinizi yapmış olabilirsiniz.

Bu yazımda kanun maddesi ve cezasından bahsettim. Şu da bir gerçek ki millet olarak bu kanun maddesini yazılı olarak değil doğumumuzla birlikte yaşayarak öğrendik. Düşenin her zaman yanında olmayı kendimize görev olarak gördük.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: