Yabancı Uyruklu Vatandaşın Suç işlemesi

Bir turizm cenneti olan güzel ülkem Türkiye bünyesinde çok sayıda yabancı turist barındırmakta, bu turistlerin bir çoğu kalıcı olarak ülkemizde yaşamayı tercih etmektedir. Yabancı uyruklu insanların fazla olması akıllara şu soruyu getirmektedir. Yabancı şahıs ülkemde bir suç işlerse ne olur? Hangi ülkenin kanunlarına göre yargılanır? Bu soruların cevabını aşağıda yavaş yavaş verelim.

Türk Vatandaşının Yurt Dışında Suç İşlemesi halinde yargılama nerede yapılır
Türk Vatandaşının Yurt Dışında Suç İşlemesi

Yabancı ülkede Yabancı uyruklu şahıs tarafından Türkiye aleyhine işlenen suçlar

Bir yabancı uyruklu insan örneğin Almanya’da ülkemin zararına sebebiyet verecek bir suçu işledi. Bu şahıs sonra ülkeme geldiğinde eğer işlediği suçun alt cezası kanunlarımıza en az 1 yıl hapis cezası gerektiriyorsa. Yabancı uyruklu şahıs Türk Kanunlarına göre yargılanır. Bakın burada tekrar ediyorum yabancı şahıs suçu yabancı bir ülkede işliyor ancak işlediği suç ülkemizi ilgilendiriyor ve ülkemize zarar veriyorsa ve bu suçun cezası kanunlarımıza göre en az 1 yıl cezayı gerektiriyorsa bu durumda yabancı şahıs hakkında ülkemde yargılama yapılabilir. Ancak bu durum adalet bakanının istemine bağlıdır. Burada küçük bir dipnot belirtmek isterim. TCK 13’de yer alan ve evrensel suç olarak kabul edilen suçlarda adalet bakanının istemi aranmaz.

Suçun Mağduru Türk vatandaşı ise

Bir diğer versiyon ise Yabancı bir şahıs tarafından işlenen suçun mağduru Türk vatandaşı yada Türk tüzel kişiliği ise bu durumda mağdurların şikayetleri doğrultusunda, yabancı şahıs ile alakalı kendi ülkesinin herhangi bir hüküm vermemesi halinde Türk ceza kanuna göre yabancı şahıs yargılanabilir.

Suçun Mağduru Yabancı uyruklu ise

Bir başka durum daha olabilir suç işleyen yabancı şahıslarla ilgili olarak örneğin yabancı bir şahsın işlediği suç sonucunda yine yabancı bir insan mağdur olabilir. Bu durumda suçu işleyen yabancı uyruklu şahısla alakalı yargılama yine adalet bakanının istemi ile yapılmaktadır ancak bunun içinde belli başlı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara örnek vermek gerekirse işlenen suçun en az 3 yıl cezayı gerektiriyor olması, suçu işleyen failin ülkesi ile suçluların geri verilmesi anlaşmasının olmaması yada ilgili ülkenin faili istememesi durumunda adalet bakanının istemi ile yargılama yapılabilir.

Bir suç işlediniz ve hapis cezası mı aldınız o halde Hapis Cezasının ertelenmesi başlıklı yazımızı okuyarak özgürlüğünüze bir adım atmış olabilirsiniz.
Beni sosyal medya üzerinden takip etmek istiyorsanız İNSTAGRAM ADRESİM @kanunadam1 twitter adresim ise @kanunadam46

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: