YABANCI ŞAHSA ARAÇ SATIŞI YAPMAK

Merhaba sevgili okurlarım..

Büyüyen dünyada lüks olmaktan çıkarak ihtiyaç halini alan araçlarımız ile ilgili bazı vatandaşlarımızın aklında soru işaretleri bulunmakta. Bugün bu soru işaretlerinden bir tanesini nokta ile yer değiştireceğiz.

Şimdi Gelsin Sorumuz…..

KANUN ADAM BEN ARACIMI YABANCI BİR ŞAHSA SATMAK İSTİYORUM BU MÜMKÜN MÜ ?

Valla  yabancı şahıs iyi para verdiyse sat (-_-) çünkü bu satış ile ilgili olarak gerekli kanuni düzenleme mevcut sayın okurum

Şöyle bir beyin fırtınası yapalım hep beraber, yurt dışında üretilen bmw marka aracı satın aldık. Bu aracı bir süre kullandıktan sonra Alman bir vatandaşa sattık. Yani bir nevi kendi çapımızda ihracat yaptık.  Ekonomimize can kattık. Lafın kısası TERECİYE TERE SATMAK sözü tam oturacak bu olayın üzerine…

Araç ile ilgili yabancı şahısla sıkı bir pazarlığa girin ve uygun bir fiyattan anlaşmanızı yapın (Gelsin Dövizler !!)

Aracınızın tescil belgesi ile notere giderek istediğiniz yabancı şahsa aracın satışını yapabilirsiniz. Bu satışlar harç ve damga vergisinden istisnadır. Noterlerce yapılacak satış ve devirler aynı gün aracın kayıtlı olduğu trafik tescil müdürlüğüne bildirilmek zorundadır.

Şayet Aracınız yabancı uyruklu şahıs tarafından Türkiye’de kullanılacaksa malî sorumluluk sigortası yaptırmış olması gerekmektedir. Yoksa yeni ruhsat ve plaka alması mümkün değildir.

Neyse aracımız yurt dışına çıkacak ise yurt dışına çıkması için geçici trafik belgesi ve plâkası verilir.  Daha sonra trafikçi amcalar aracımızın tescil kaydının siler ve silinme işlemini takip eden yedi iş günü içerisinde, taşıtın motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirilir. Ki vergi felan gelmesin

Yabancı müşterimiz, ikinci el olarak satın aldığı taşıtla ilgili trafik tescil müdürlüğünce düzenlenen kaydının kapatıldığına ait belgenin gümrük idaresine göstermesi üzerine, taşıtın yurt dışına çıkarılmasına izin verilecektir.

Yabancı şahıslara araç satım işlemleri bu kadar basit. Şimdi diyorsunuz ya kanun adam Allah aşkına ülkemizde alıcı bitti yabancı şahsa mı kaldık. :)) Kesinlikle haklısınız ama her zaman her şey olabilir. Böyle bir durum başınızdan geçtiyse lütfen yorum kısmında bu durumu anlatın. 

İyi satışlar dileğiyle bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere sevgiyle kalın…..

3 Comments

  1. Avatar Huseyin 25 Ağustos 2019
  2. Avatar Mehmet 9 Eylül 2019
  3. Avatar Harun Berke 9 Ekim 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: