TRAFİKTE MAKAS ATMAK SUÇ MU ?

Trafikte nasıl makas attığımı görmek ister misin dostum diye söze başlayan kanı deli akan hız tutkunu okurlarım hepinize merhaba 

Trafikte makas atarak, araçları sağlayarak, hatalı sollayarak araba kullanıyorsanız potansiyel bir trafik canavarı olduğunuzu varsayarak aklınız da dolaşan deli soruya cevap verelim.

Trafikte makas atmak suç mu?

EVET SUÇ

Türk Ceza Kanunun 179. Maddesinin 2. Bendinde derki; Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi,  üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kanun baba açık bir şekilde uyarıyor. “Kardeşim sen trafikte makas atarsan, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırırım. “ diyor.

Karayolları Trafik Kanununun 46. Maddesinin “C” bendinde ise Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek gerektiğini, Bu kurala uymayan sürücülere 140 TL para cezası yazılır şeklinde hüküm verilmiştir.

Bir şahsa aynı suçtan dolayı hem adli hemde idari işlem yapılamayacağından sizi yakalayan kolluk kuvveti hangisini seçerse o yönde işlem göreceksiniz. Büyük ihtimal adli işlem görürsünüz benden söylemesi 

Trafikte makas atmanın doğuracağı acı sonuçlar

Trafikte makas atarak seyir halinde olan araçların kaza yapma ihtimali bir yana dursun başka araçlarında ciddi kazalar yapmasına sebep olmaktadır. Bir yıl içerisinde trafikte makas atmak gibi trafik güvenliğini tehlikeye sokan  davranışlar yüzünden yüzlerce insan hayata gözlerini yumuyor. 

Trafikte makas atmak suçu ile ilgili olarak yukarıda verdiğim kanun maddeleri gereğince yaptırım uygulanır yapılan bu düşüncesiz hareket sonrası bir trafik kazasına sebebiyet verilirse işin rengi ve boyutu değişir, hele birde bu kazada yaralı yada hayatına kaybeden insan  çıkması durumunda kendinizi soğuk demir parmaklıkların arkasında bulmanız içten bile değil.  Allah korusun bir trafik kazası geçirmeniz durumunda mutlaka Trafik Kazalarında Tazminat  Davası adlı yazımızı okumanızı önermekteyim.

Trafikte makas atmanın zamana olan faydası ?

Trafikte makas atarak yetişmeye çalıştığınız yere en fazla 10 dakika sabrederek güvenli sürüş yaparak istediğiniz yere gidebildiğiniz unutmayın.  Trafikte makas atarak hem kendinize hemde çevrenizi ciddi tehlikelere atmak yerine sadece 10 dakika sabrederek istediğin yere güvenli bir şekilde varmanız eminim ki akla ve mantığa sığan tek şeydir.  10 dakika için mi kendini ve başkalarının hayatını tehlikeye atıyorsun ?

Trafikte Makas atmanın Çevrede verdiği izlenim

Trafikte makas tarak araç kullanan şoför sanıyor ki tüm herkes kendisini hayranlıkla izliyor. Böyle bir hayranlık olmadığını üzülerek söylemek isterim. Makas atan araç şoförüne büyük bir öfke ve kınama duygusu ile bakılıyor. Bir insanın hayatını tehlikeye atıyorsun sana hayranlıkla bakacak değil herhalde. Yapılan son araştırmalarda trafikte makas atan erkeklerin bayanlar tarafından oldukça itici karşılandığını da küçük bir not olarak bildirmek isterim.  Makas atarak araç kullanan erkeklerin kızlara hava olsun diye hayatlarını boş yere tehlikeye atmasına gerek kalmadı. 

Trafikte makas atmanın Cezası 

Trafikte makas atmanın cezası trafik yönünden 140 TL adli olarak da en fazla 2 yıl hapis cezası. Bana göre bu cezalar çok ama çok az. Cezalar caydırıcı olmalı ki makas atmak için 10 kere düşünsün kanı deli akan hız tutkunu insanlar. Umarım yazım bir nebze kafanızda ki sorulara cevap vermiştir.

Kanun Adamın trafikte makas atanlarla ilgili görüşü 

Ben aracımı genelde sakin kullanan, elimden geldiği ölçüde trafik kurallarına uyan bir insan olarak trafikte makas atan araç sürücüleri ile aram hiç iyi değildir.

Neden iyi olsun ki ?

Benim ve araç içinde taşıdığım insanların canını tehlikeye atan bir insan ile aram nasıl iyi olabilir ki ?

Bu nedenle lütfen makas atarak kendinizin ve başkalarının canını tehlikeye atmayın. 5-6 dakikalık zevk için 5-6 yıl  hapislerde yatmak mantıklı mı?

Hadi hapiste yattın diyelim öldürdüğün o canların hesabını vicdanın verebilecek mi ?

BENCE HAYIR….

Sakin, mutlu, uzun ömürler diliyorum sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: