TRAFİK KAZALARINDA TAZMİNAT DAVASI

Merhaba sevgili okurlarım

Dünyanın her zaman boyutları aynıdır, her ne kadar bilim adamları dünyanın biraz biraz büyüdüğünü düşünseler de bu büyümenin gözle görülür bir tarafı yok. Dünya her zaman aynı boyutlara sahip olsa da şehirler büyük bir balon edasında her geçen gün büyütmekte. İnsanlar eskiden atlarla katırlarla ulaşım ihtiyaçlarını rahat bir şekilde giderirlerdi. Şimdi ise neredeyse motorlu araçlar bile ulaşımı sağlamakta zorluk çeker oldu. En iyi araçlar birbirleri ile yarış halinde şu yalan dünyada….

Neyse artık konumuza giriş yapalım yavaş yavaş Ulaşımın artmasıyla katır ve atlar yerini araçlara bıraktı ve araçların sayısında muhteşem bir artış oldu. Bu artış ile bir söz aklımıza geldi. Nerde Çokluk Orda Zorluk bu sözün orjinali bu olmasa da anlayan okurlarım anlamıştır.

Araçlar da ki artış trafik kazalarının artmasına sebep oldu. Bu kazalar Canlar ve mallar aldı yıllardan beri. Ülkemizde binlerce kazada onlarca mal ve can kaybı yaşanıyor ancak bu kayıplarla ilgili bir çok vatandaşımız Kanuni haklarını bilmiyor. Bizim insanımız Cana geleceğine mala gelsin, Ölümden döndüm ya gerisi önemli değil gibi teselli cümleleri ile kendilerini avutarak hukuki işlemlere başvurmuyor. Bu teselli cümlelerinin tamamı çok doğru olsa da hukuki açıdan Trafik kazasının acılarını bir nebze de olsa unutmaya yarayacak bir miktar para kazansanız fena mı olurdu. (Bence hiçte fena olmazdı)

Öncelikle başınıza kaza bela gelmemesi temennisi ile trafik kazası sonucu yaralama veya maddi kayba uğramanız durumunda yürümeniz gereken yasal yolu anlatacağım.

Trafik Kazasından kaynaklanan maddi manevi tazminat davası,Trafik  kazası sonucu canından, malından yada herhangi bir uzvundan olan insanlar için yaralarına bir nebze de olsa merhem olmak için kazanın sorumlularına karşı açılan kanunlar tarafından kabul gören dava yöntemidir.

Trafik kazalarında maddi manevi tazminat davası açabilmek için ilk dikkat etmeniz gereken nokta zaman aşımıdır sevgili okurlarım. Bildiğiniz üzere zamanaşımı süresinden sonra dava açmanız kanunlarımız nezdinde imkansız.

Trafik kazalarında maddi manevi tazminat davası açmak için kazada zararın ve failin tespit edildiği tarih itibariyle 2 yıl içerisinde dava açabilirsiniz. Nasıl  yani trafik kazaları ile ilgili maddi manevi tazminat davası açmak için sadece 2 yıl süremiz mi var Kanun adam ?

Hemen üzülme sevgili okurum daha lafımı bitirmedim.  Sana farklı seçenekleri de sunacağım şimdi…

Kaza da zararı yada faili daha geç öğrenmeniz durumunda 10 yıllık zamanaşımı süresi içerisinde dava açmaya hakkınız vardır sevgili okurlarım. Bir başka husus ise trafik kazası nedeniyle bir suç işlenmesi durumunda ceza davası açılmış ise ceza davasının zaman aşımı ne ise tazminat davasının zamanaşımı süresi de aynı olacaktır.

BİR ÖRNEK VER ALLAH AŞKINA KANUNADAM 

Mesela sizin ölümlü bir trafik kazasına karıştığınızı varsayalım ( Allah korusun) bu olay ile ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatılacaktır. Bu davanın zamanaşım  süresi  bitene kadar kaza ile ilgili tazminat davası açabilirsiniz. 

Bu anlattığım zamanaşımı durumlarından hangisi sizin yararınıza olacaksa kanunlar onu baz alacaktır.  

 Kanun adam trafik kazalarında maddi manevi tazminat davasını kimler açabilir.

Trafik kazasında bizzat yaralanan kişi bu davayı açabilmektedir.  Trafik Kazası sonucu ağır şekilde yaralanmışsa bu durumda kazazedenin ailesi yani anne, baba, eş, çocuklar, nişanlısı manevi tazminat açabilir.  Trafik kazası sonucu kazazede hakkın rahmetine kavuşmuş ise rahmetlinin bakımında olan herkes maddi ve manevi tazminat davası açmaya yetkilidir. 

KANUNADAM TRAFİK KAZASINDA NEYE GÖRE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇIYORUZ AÇIKLAR MISIN

Hemen açıklayayım sevgili okurum.  Trafik kazası sonucu yaralanarak ömür boyu baktıkça hatırlayacağın ve iş kaybına neden olacak bir durum senin maddi açıdan zarar görmen anlamına gelmektedir.  Bir düşün kaza sonucu artık elinle ağır hiç bir şey kaldıramayacaksın.  Yada yürümekte zorluk çekeceksin. Bu durumlardan dolayı maddi tazminat davası açmak senin en doğal hakkın…

Gelelim Manevi tazminata, Trafik kazası geçiren bir insan sizce mutlu olur mu ? Mümkün değil kaza sonucu uğradığı keder, elem ve üzüntü nedeniyle manevi tazminat davası açacaksınız.  Bir kazanın etkisinden aylarca hatta bir ömür çıkamayan insanlar tanıyorum.  Bu nedenle trafik kazalarının manevi boyutunu azımsamayalım. 

KANUNADAM TRAFİK KAZASINDA AĞIR YARALANMA İLE İLGİLİ KANUNDA BİR ŞART VAR MI

Trafik kazasında ağır yaralanma terimini kullanmak için vücudunuzun en az bir kısmını kullanamaz hale gelmeniz gerekmektedir. Örnek vermeniz gerekirse gözünüzün görme yetisini kaybetmesi. ayağınızın kopması ağır şekilde yaralanma olarak  kabul görmektedir kanunlar nazarında…

KANUNADAM KAFAMA TAKILAN BİR SORU ŞU TRAFİK KAZASI İLE İLGİLİ TAZMİNAT DAVASINI KİME KARŞI AÇACAĞIZ

 Sevgili okurlarım Trafik kazaları ile ilgili tazminat davalarını açacağınız bir çok kişi yada kurum olabilir. Ben maddeler halinde anlatsam iyi olacak;

 Trafik kazasında ilk dava açacağınız kişi kazada kusurlu araç sürücüsü olacaktır sevgili okurum. 

Kazaya karışan ve sizin yararlanmanıza sebep olan  araç sahibine. (Kanunlar nezdinde araç sahibi aracı işleten sayılmaktadır)

Kazaya karışan aracın işletenine maddi manevi tazminat davası açma hakkınız vardır. Aracın işleteni her türlü zarardan sorumlu tutulduğu için tazminat yükümlülüğünden kaçamaz. 

Sigorta şirketleri, yani kaskolar ve zorunlu trafik sigortası hizmeti veren şirketlere maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz. Bu şirketler kaza sonrası oluşan ölüm yaralama ve diğer zararlardan sorumludur. 

Yukarıda tek  tek anlattığım kişi yada kurumlara Trafik kazası ile ilgili olarak maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz sevgili  okurlarım

KANUNADAM TRAFİK KAZASI İLE İLGİLİ TAZMİNAT DAVASINI HANGİ MAHKEMEYE AÇACAĞIZ

Ölümlü veya yaralamalı trafik kazaları nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davalarında görevli mahkeme  Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. 

Bugün genel hatlarıyla Trafik kazası sonucunda yaralanan ölen veya zarar görenlerin açabileceği Maddi Manevi tazminat davalarını gördük. Bu konu ile ilgili tek temennim Ne bir trafik kazasında yaralanır yada zarar görürsünüz ne de bu davayı açmak zorunda kalırsınız.  

Hayatı sağlık içinde yaşamanız dileğiyle….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: