Titanikten kurtulan Türk besim Ömer

Merhaba sevgili okurlarım

Hayat o kadar garip ki ne zaman ne olacağı hiç bir şekilde tahmin edilemiyor. Tam bir belirsizlik içinde yaşayıp gidiyoruz. Aracımı kullanırken kendini bilmez bir sürücünün küfürlerine maruz kalman bu nedenle kavga edebilirsin bu her an olabilir. Bu örnek çok absürt olsa da gerçekten başımıza neler geleceği konusunda en ufak bir fikrimiz bulunmuyor.

Bugün ki yazımızın kahramanı ise daha önceden öngöremediği bir olay karşısında tatlı canını kurtarıyor

Besim Ömer Akalın isimli bir doktordan bahsedeceğiz. Kendisi kadın ve çocuk hastalıkları alanında uzmandı. Tıp alanın da makaleler ve kitaplar yazan değerli bir doktorumuz olmaktaydı.

Besim Ömer Akalın hayatta iken heykeli dikilen nadir insanlardan birisiydi.

Bu kadar önemli şahsiyet ister istemez çok yoğun çalışıyordu. Nitekim 1912 yılında New Yorkda düzenlenecek olan sağlık kongresine katılmak için tam 1 ay öncesinden Titanik isimli bir gemiden yer ayırttı. Hani gemiyi tasarlayan mühendisin asla batmaz dediği Titanik….

Besim Ömer Akalın hocamız işlerini büyük bir özveriyle halletmeye çalışıyor. Yerini ayırmış olduğu TİTANİK gemisine ise Fransa’da cherbourg limanında binecekti.

Şu ünlü gemiye binelim bakalım heyecanı ile Besim Ömer Akalın hocamız yollara koyuldu. Ancak hocamızın başına gelmeyen aksilik kalmadı. Fransa’da fırtınalar yağmurlar, toprak kayması bu olaylara bağlı kazalar enkazlar….

Besim Ömer Akalın hocam 3 saatte geleceği yolu 16 saatte gelebilmişti. Cherbourg limanına geldiğinde ise Tİtanik gemisinin 4 saat önce yola çıktığını öğrenir. Besim Ömer Akalın hocamız çok kızar başına gelen aksiliklere…. nerden bilebilirdi ki o aksilik dediği şeyler onun koruyucu meleği…

Nitekim çok geçmeden Besim Ömer Akalın Titanik gemisinin battığını öğrenir. Hatta ölenler arasında kendi ismi bile olduğunu görür. Biraz üzüntü biraz mutlulukla karışık gel gitli bir duygu karmaşası yaşar.

bu olayla birlikte Onca tıp başarısının yanına tarihte titanikten son anda kurtulan ilk Türk insan olarak anılmaya başlar.

Sevgili okurlarım bu yaşanan olay hepimize güzel bir örnektir. Başımıza gelen her kötü olayda kızmak yada üzülmek saçma bir düşünün kötü gibi gözüken bir olayın sonunda iyi bir olayın oluştuğunu… bu yüzden Hayır gördüğün şeyde şer, şer gördüğün şeyde hayır olabilir.

Sevgiyle kalın

2 Comments

  1. Avatar cengizselcuk00 5 Nisan 2018
    • Avatar KANUNADAM 5 Nisan 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: