Tevsii Mezuniyet (Yetki Genişliği)

Merhaba sevgili okurlarım

Bugün sizlere bir çoğunuzun pek fazla duymadığı Tevsii Mezuniyet terimi ile ilgili konuşacağız. Bu terimi pet fazla duymasak da aslında bu kelimenin nimetlerini buram buram yaşıyoruz. Tevsii Mezuniyet kelimesi yetki genişliği anlamına gelmektedir.  Kimin yetkisi  bu diyeceksiniz şimdi… Şöyle anlatayım.

Ülkemizin her vilayeti merkezden gelen talimatlar doğrultusunda yönetildiğini bir düşünelim nasıl olur du ? Tokat ilinin çözülmesi gereken bir sorununu Ankara’da bulunan merkezi yönetim çözmesi ne kadar sağlıklı olur du ?  Tokat ilinde ki sorun yazılı  yada telefon üzerinden merkezi yönetime iletilecek, bu durum merkezi yönetimde bir dize yazışma sonrası bir talimat verilecek bu talimat yine bir dizi yazışma sonrası Tokat iline gönderilecek ve uygulamaya geçilecekti. Yani kısa sürede yapılacak bir işi günler içinde yapılmak zorunda kalınacaktı. Bu durumda hem halk hemde devlet zarara uğrayacaktı. Bu soruna çözüm işte o anlamını pek bilmediğiniz Tevsii Mezuniyet kelimesi yani yetki genişliği  sevgili okurlarım..

Yetki genişliği bir sadece bir ilin mülki amiri yani Valisinde vardır. İlin ilçelerinde ki kaymakam ve diğer yöneticilerde yetki genişliği yetkisi yoktur.  Buna göre, il idaresinin amiri olan vali, merkezi idare adına merkeze danışmadan kendiliğinden karar alabilmekte ve bu kararları uygulayabilmektedir.

Vali bu yetkisini merkez adına kullanır ve bu yetkisini merkezi yönetimin yapmakla görevli olduğu kamu hizmetinin yürütülmesi için kullanır. Valinin almış olduğu hizmet kararının  giderleri ve gelirleri merkezi yönetimin kasasına dolmaktadır. 

Yetki genişliği denilen bu güzel ilke bizlerin en hızlı şekilde hizmet almamız için oluşturulmuş önemli bir kavramdır.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: