Tertemiz bir AŞK aktörü Fikriye hanım

Merhaba sevgili okurlarım

Bugün günlerden aşk…. Aşk ama imkansız bir aşk… İmkansız aşklar hep saf hep samimi olmuştur. Bugünde bir imkansız aşkı işleyeceğiz bir nakış misali. Bu aşkın baş rolünde öyle bir kişilik var ki onun hakkında ne yazsam ne söylesem az kalır. İki başrolün birisi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk diğeri ise Fikriye hanımdır.

Bu yazımızın başrollerinden biri olan Fikriye hanım ile ilgili size bilgi vereyim.

Fikriye hanım Yunanistan’ın Larissa kentinde dünyaya gelmiştir. Kendisi yabancı değil aslında bizden birisi. kendileri Atamızın annesi Zübeyde hanımefendinin ikinci eşi olan Ragıp beyin kardeşi olan memduh hayrettin beyin öz kızı olmaktadır. (Dıdının dıdısının dıdısı olmuş kanunadam) Yani Ata’mızın çok çok uzaklardan akrabası olmaktadır Fikriye hanım

Uzakta olsa bu akrabalık Ata’mızın Fikriye hanımı tanımasına vesile olmuştu. Fikriye hanım Mustafa Kemal Atatürk’ e abi olarak hitap etmekteydi. Fikriye hanım Mustafa Kemal Atatürk’e her ne kadar abi desede Ata’mızın yakışıklılığı karşısında kendisi alıkoyamıyordu. Ona karşı içten içe bir sevgi besliyordu.

Fikriye hanımın içinde ki sevgi bir yana, Fikriye hanımın anne ve babası erken yaşta hayatını kaybediyor. Öksüzlüğü asla bahane etmeden kendisini sürekli olarak geliştiriyor. Fikriye hanım yıllar geçse de Atamıza olan sevgisini bir türlü bastıramıyor. Bu durum karşısında Fikriye hanımın sevenleri Zübeyde hanımın kulağına kar suyu kaçırıyor ancak Zübeyde hanım kimsesiz bir kızı Aslan parçası oğluna yakıştıramıyor.

Yıllar yılları kovalıyor Mustafa Kemal paşamız ülkeyi işgalci devletlerden temizlemek için büyük bir mücadele içine girmiş ve Çankaya köşkünde yaşamaya başlıyor. Atamın durumu savaş şartlarından dolayı oldukça kötü… atamın hizmetini savaş döneminde Bekir çavuş tarafından yapılmaktaydı. Erkek adam ne kadar da olsa bir bayan kadar temizlik veya yemek yapamazdı. Bu durum karşısında kendisini rahatsız hisseden Bekir çavuş Komutanına en iyi şekilde hizmet edecek bir hanım abla ararken Fikriye hanımı buluyor. Hem Ata’mızın akrabası hem de oldukça elit bir bayan. Bundan iyisi Şam’da kayısı.. Bekir çavuş bu teklifi Fikriye hanıma yollar. Fikriye hanım bu teklif karşısında oldukça mutlu olur sevdiği adama hizmet etmek onun için bir şerefti. Fikriye hanım Çankaya köşküne gelerek görevine başlar. Atam bir nebzede olsa huzura kavuşur. sevgiyle yapılan kahveler yemekler…. Ne demişti Kenan doğulu ne yaparsan yap Aşk ile yap. Bu cümlenin hakkını sonuna kadar veriyordu Fikriye hanım. Sevdiği adama cömertçe hizmet etmekten çekinmiyordu.

Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk görevi gereği İzmir iline gitmek zorunda kalır. İzmir’de latife hanımın köşkünde kalmaya karar verir ve bu sebeple latife hanımla tanışır. Latife hanım güzel mi güzel soylu mu soylu.. anlayacağınız atamıza yakışır bir kadındı. Ayrıca oğlunu görmeye izmire gelen Zübeyde hanımda latifeyi çok sevmişti ve oğlunun eşinin bu kız olması gerektiğine karar vermişti. Atamda latife hanıma karşı bir şeyler hissetmişti. Bu hisler sonucu evliliğe giden bir yola girilmişti.

Bu olayları öğrenen Fikriye hanım üzüntüden yataklara düşer. Sevdiği adam birisi ile evlilik yolunda, bu olayı bir türlü kabullenemez. Bu nedenle vücudu kaldırmaz bu kadar büyük derdi.

Fikriye hanımın hastalandığını öğrenen atam onu tedavi için Almanya’ya gönderir. Fikriye hanım tedavi gördüğü sırada ise Atatürk latife hanım ile dünya evine girer.

Bu durumu Almanya’da öğrenen Fikriye hanım tası tarağı toplayarak Çankaya köşküne gelir. Köşk sakinleri olası bir olay çıkmaması için Fikriye hanıma engel olur. Bunun üzerine Fikriye hanım çantasından çıkardığı gümüş kaplama silahı ile kalbine tek el ateş ederek intihar eder.

Bu acı ölümün altında büyük bir aşk vardı. Ulu önderimiz Fikriye hanımı gerçekten sevmişmiydi bunu asla bilemeyeceğiz.

O günkü şartlar nasıldı ve nasıl davranılması gerektiğini de şuan için bilmemiz mümkün değil. Bu nedenle Atamın evlilik yönünde ki kararını da asla eleştirme hakkına sahip değiliz.

Herşeye rağmen Fikriye hanımı millet olarak unutmanın yada bilmemenin haksızlık olacağını düşündüğüm için bu yazıyı yazma gereği duydum.

Umarım sizleri de Fikriye hanım gibi seven birileri her zaman olur…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: