TEMYİZ NEDİR, NASIL BAŞVURULUR

İnsan oğlu kendisine yapılan her haksızlığa karşı doğası gereği hemen savunma ve atağa geçer. Haksızlığı asla kabul etmeyiz Hatta haksız bile olsak yinede haklıymış gibi davranmaktan çoğu zaman imtina etmeyiz. Durum bu olunca kanunlar önünde de haksızlığa karşı her zaman bir savunmamız ve önlemimiz mevcut… Bugün ki yazımız da ise kanunlar önünde haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz durumda dosyanın tekrar incelenmesi yani temyiz olayını göreceğiz

Temyiz nedir konusuna hızlı bir giriş yapalım İstinaf mahkemelerinin (Bölge Mahkemesi) kararlarını yeniden incelenmesi için bir üst mahkemeye taşıma olayına Temyiz denir. Temyiz mahkemelerinin karşılığı Yargıtaydır,

YA KANUN ADAM BEN SENİN TANIMINDAN HİÇ BİR ŞEY ANLAMADIM BANA TEMYİZİ ÖRNEK İLE AÇIKLAR MISIN

Hay Hay tabi ki …Sevgili okurum sen işlediğin bir suçtan dolayı 20 yıl hapis cezası aldın. Bu cezan istinaf yani Bölge mahkemesi tarafından onaylandı. Sen bu cezayı hak edecek hiç bir şey yapmadın. Tertemiz insansın bu karar itiraz etmen gerekecek. Her ne kadar yerel mahkeme ve bölge mahkemesi senin 20 yıl ceza çekmen gerektiği görüşünde olsa da sana göre bu suçu sen hiç hak etmedin. Yerel mahkemenin ve Bölge mahkemesinin kararını doğru bulmadığın için bu konuyu bir üst mahkemeye yani Yargıtaya taşıyorsun. Burada aslında yeniden dava açmış oluyorsun. Senin davanı Yargıtay tekrardan inceliyor. Yargıtaya taşınan dosyan temyize gitmiş oluyor….

PAKİ KANUN ADAM TEMYİZE GİTMEK İÇİN BİR SÜRE VAR MI 

Ömrün bile bir  süresi var Temyiz için süre olmaz olur mu sevgili okurum. Hakkında ki cezayı bölge mahkemesi tarafından onaylandığı ve tarafına tebliğ edildiği  gün itibariyle 15 gün içerisinde temyize başvurman gerekmektedir.

TEMYİZ HAKKINI KİMLER KULLANABİLİR

Sevgili okurum davanıza bakan yerel mahkemenin kararlarını beğenmeyen her iki tarafta temyiz hakkını sonuna kadar kullanabilir. Sanıkta olsanız Müşteki de (Şikayetçi) olsanız davanın bir parçası olduğunuz için temyiz hakkınızı kullanmanızda sorun yok. Temyize başvurmak için illa davanın bir parçası olmanız da gerekmiyor. Avukatınız yada anne, baba Vs. sizin adınıza temyiz başvurusunda bulunabilir.

KANUN ADAM İYİ HOŞ AMA NASIL TEMYİZ BAŞVURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Sevgili okurum avukatınız varsa bırakın o halletsin o biliyordur. Avukatınız yoksa bu site var temyiz davasını hakkınızda hüküm vermiş istinaf yani bölge mahkemesine temyiz dilekçesi vererek başvurabilirsiniz.

KANUN ADAM BEN CEZA EVİNDE NASIL TEMYİZ DAVASI AÇACAĞIM

Sizde temyiz dilekçenizi yazarak Ceza evi Müdürlüğüne teslim edin onlar sizin adınıza dilekçenizi ilgili mahkemeye ulaştıracaktır.

Burada araya girerek Temyiz ile ilgili bir not paylaşmak istiyorum 

Sevgili okurlarım Temyiz başvurusu yaparak yerel mahkemenin verdiği hükmün kesinleşmesini engellemiş oluyorsunuz.  Hüküm kesinleşene kadar cezanın infazı gerçekleşemez. Temyiz konusu sanığın lenihe yada aleyhine olması da hükmün kesinleşmesinde bir etkisi yoktur. Bu durumu zaman kazanmak için kullanan binlerce insan bulunmakta..

KANUNADAM HANGİ DURUMLARDA TEMYİZ YOLU KAPALIDIR.

Sevgili okurlarım Bölge mahkemesinin bozma kararları dışında tüm kararlarını temyize götürme hakkına sahipsiniz ancak bazı istisnai durumlarda mevcut cezanın miktarı baz alınarak Yargıtay’ın üzerinde ki iş yükünü azaltmak için bazı suçlarda istinaf yani bölge mahkemelerinin kararlarına karşı temyiz yolu kapatılmıştır. Bu hallerde bölge mahkemesinin verdiği karar kesin hüküm olarak sayılmakta bir üst mahkemeye itirazda bulunma durumunuz bulunmamaktadır. 

Bu istisnai durumları sizlere tek tek anlatsam iyi olacak temyiz edilemez….

Miktarı ne olursa olsun adli para cezaları ile ilgili bölge mahkemesinin kararları temyiz edilemez…

-5 yıl (dahil) veya daha az hapis cezalarına karşı istinaf başvurusunun bölge mahkemesi tarafından verilen kararları temyiz edilemez…. Burada istisnanın istisnası var sevgili okurlarım. Bölge mahkemesi yerel mahkemenin verdiği cezayı artırırsa bu defa temyiz yolunun açılmaktadır. Örneğin 2 yıllık cezanız bölge mahkemesinde 3 yıl oldu bu durumda temyize gitme hakkınız doğmaktadır.

TCK veya diğer kanunlarda üst sınırı 2 yıl hapis cezası gerektiren suçlar ve bunlara bağlı adli para cezalarına dair her türlü bölge adliye mahkemesi (istinaf mahkemesi) kararları aleyhine temyiz kanun yoluna gidilemez

On yıl veya daha az hapis cezasını veya adlî para cezasını gerektiren suçlardan, ilk derece mahkemesince verilen beraat kararları ile ilgili olarak istinaf başvurusunun esastan reddine ilişkin bölge adliye mahkemesi kararları aleyhine temyiz kanun yoluna gidilemez

-Eşya veya kazanç müsaderesine veya bunlara yer olmadığına ilişkin ilk derece mahkemesi kararları ile ilgili olarak istinaf başvurusunun esastan reddine dair istinaf mahkemesi kararları aleyhine temyiz kanun yoluna gidilemez

Davanın düşmesine, ceza verilmesine yer olmadığına, güvenlik tedbirine ilişkin ilk derece mahkemesi kararları ile ilgili olarak bölge adliye mahkemesince verilen bu tür kararlar veya istinaf başvurusunun esastan reddine dair kararlar aleyhine temyiz kanun yoluna gidilemez

YA KANUNADAM ESASTAN RET NE ANLAMA GELMEKTEDİR.

Esastan ret kararı demek onama kararı demek sevgili okurlarım. Esastan ret kararı veren bölge mahkemeleri yada yargıtay o konunun hukuka uygun olduğunu belirttiğini gösterir. 

Bu yazımız da Temyiz konusunu genel hatları ile inceledik  bu konu ile ilgili olarak sorularınız olursa yorum kısmından yada sosyal medya hesaplarımızdan sorabilirsiniz. 

Hepiniz esenle kalın…..

One Response

  1. Avatar Memo 13 Kasım 2019

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: