TELEFONUNUZ ÇALINDIĞINDA YAPMANIZ GEREKENLER

Merhaba değerli mağdurzedeler. Bugün sizlere hemen hemen herkesin başına gelmiş gelmediyse, ne yazık ki her an gelebilecek telefon kaybetme yada çaldırma olayı ile ilgili yapmanız gerekenleri belirteceğim

 Sizde TELEFONUM ÇALINDI NE YAPMALIYIM  yada  TELEFONUM KAYBOLDU NE YAPMALIYIM diyorsanız aşağıda belirttiğim maddeleri tek tek yerine getirmelisiniz

-Telefon çalındı ise ilk olarak sakin olmalısınız, çevrenizde herhangi birisinden telefonunu rica ederek kendi hattınızın takılı olduğu numarayı arayın, telefonunuzun gerçekten çalındığına emin olun. (NOT: Emin olundan kastım Yankesicilik olaylarında telefonu çalındığı fark edilmiyor. Bu nedenle başkasından alacağınız telefon ile kendinizi ararsanız ve telefon kapatılmış ise telefonunuz art niyetli gereksiz bir insanın elinde olduğunu anlayabilirsiniz)

-EVET TELEFONUMUN ÇALINDIĞINI EMİNİM diyorsanız. İlk olarak 155 polis imdat hattını arayarak ekip talebinde bulunabilirsiniz, Gelen polis ekibi olayla ilgili delil araştırması yapacak sizi de yüksek ihtimal olayın meydana geldiği bölgeden sorumlu polis merkezine müracaat etmek için gönderecektir.

-Müracaat etmek demek başınıza gelen olayla ilgili şikâyette bulunmak demektir. Polis merkezine geldiniz, Polis amcalar muhtemelen yoğun olacaktır bir süre sıranızın gelmesini bekleyeceksiniz, Sıranız geldiğinde, ifade alan bir polis amcanın karşısına geçip olayı olduğu haliyle sakin bir şekilde anlatınız

İfadenizde mutlaka olayın tarihini ve saatini, çalınan telefonun marka ve modelini, çalınan telefonun imei numarasını,  çalınan telefonun içerisinde bulunan gsm hat numarası ve gsm hattının kimin üzerine olduğunu, gsm numaranız üzerinden gerekli HTS incelemesine rızanızın olduğunu belirtmelisiniz.

-Polis amca sizden çalınan telefonun size ait olduğu gösterir fatura veya garanti tarzı bir belge sorarsa, ilgili belgeler var ise bu belgeleri daha sonra getireceğinizi beyan edebilirsiniz, eğer çalınan telefon ile ilgili belge yoksa çokta sıkıntı olmaz nede olsa çalınan cep telefonunun içerisinde hattınız var J

– Telefonunuz kayboldu ise 155’i aramanıza gerek yok direk olarak polis merkezi giderek şikâyette bulunabilirsiniz, polis memurları KAYIP EŞYA isminde ifadenizi alacaktır. İfadenizde yukarda belirttiğim hususları mutlaka belirtmelisiniz. (çalınan telefonun marka ve modelini, çalınan telefonun imei numarasını,  çalınan telefonun içerisinde bulunan gsm hat numarası ve gsm hattının kimin üzerine olduğunu, gsm numaranız üzerinden gerekli HTS incelemesine rızanızın olduğunu)

YA SAYIN KANUN ADAMI LAFI UZATMA ÇALINAN YADA KAYBOLAN CEP TELEFONUNUM BULUNACAK MI ?

diye soruyorsunuz biliyorum. Bu sorunuza cevabım şu:  er yada geç o telefon bulunacak!

Peki ama nasıl?

-Polis merkezi sizin ifadenizi alır ve olayla ilgili araştırma yapar, Olay anını gösterir güvenlik kamerası, şüpheli şahısları tanıyan tanık, parmak izi gibi delil bulamazsa sizin müracaatınızı Cumhuriyet Başsavcılığına gönderir.

-Dosyanıza yaklaşık olarak 1 ay sonra (Bu süre tamamen savcılığın yoğunluğuna göre kısalıp uzayabilir) bir Cumhuriyet Savcısı atanır.

-Cumhuriyet savcısı olay günü çalınan GSM numarası yada imei numarası üzerinden Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumuna bir yazı yazar. Bu yazıda olay günü çalınan cep telefonuna olaydan sonra hangi GSM hattının takıldığı, takılan GSM hattının sahibinin açık kimlik bilgilerini ister.  Bu nedenle poliste yada savcıda verdiğiniz ifadede çalınan cep telefonunuzun imei numarası ve cep telefonunuzun içerisinde bulunan GSM hattının numarasını belirtmek hayati önem arz etmektedir.

-Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu istenilen bilgileri savcılığa gönderir. Böylece telefonunuzu çalındıktan sonra kimlerin kullandığını tespit etmiş olduk.

-Savcılık yada polis ekipleri telefonunuzu kullanan şahısları tek tek çağırır ve ifadesini alır. Hatlarını taktıkları telefonu kimden aldıklarını ve nerede olduğunu sorar sonunda telefonun kimde olduğu ifadeler zincirinden sonra tespit edilerek telefon ya savcılık tarafından el koyularak yada telefonu kullanan şahsın kendi rızası ile alınarak size teslim edilir.

-Evet sayın okurum telefonunuz çalındığında en kötü ihtimalle bu evreleri yaşayacaksınız.

KANUN ADAM SÖYLEDİĞİNİZ HER ŞEYİ YAPTIM AMA HALA TELEFONUM BULUNMADI

diyecek okurlarım bunun sebeplerini şu şekilde açıklayalım;

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumunun savcılığa gönderdiği HTS bilgilerinde hırsızlık olayından sonra çalınan cep telefonunuzu kullanan gsm hattının sahibi Yabancı uyruklu şahıs olabilir, hattın sahibinin bilgisi dışında açılan hat olabilir. Hat sahibinin belli olmadığı hatlar halk dilinde AÇIK HAT olarak tabir edilir.

Açık hat kullanan şahısların kolluk ve savcılık tarafından tespiti ne yazık ki zor olmaktadır. Bu nedenle telefonunuz bulunamayabilir.

Telefonunuzu çalan şahıs olaydan sonra telefonu hiç kullanmamış yada parçalanmış olabilir. Bu nedenle HTS kaydı boş gelmiş olabilir.

PEKİ KANUN ADAM HTS KAYITLARI GELDİĞİNDE TELEFONUMU ÇALAN ŞAHSIN BULUNMASI MÜMKÜN OLUR MU

diye soruyorsanız şöyle açıklayalım.

Bu işi yapan gereksiz insanlar (Hırsızlar) herşeyin farkında bu nedenle telefonu çaldıktan sonra kendi kullandığı hattını takmaz ilk aşamada en az onun kadar gereksiz ve haysiyetsiz anlaşmalı bir telefoncuya, çaldığını telefonu yok fiyatına satar. Yada internet üzerinden (sahibinden.com, letgo, gittigidiyor  gibi siteler) sahte isim ile masum bir vatandaşa satabilir. Bu nedenle bu şahısların yakalanma oranları düşük oluyor.

Sevgili okurlarım sizin başınızı fazla şişirdim farkındayım. Bu yazıyı okuduktan sonra telefonunuz çalındığında (İnşallah olmazda) ne yapmanız gerektiğini, neleri araştırmanız gerektiğini ve sonunda neler ile karşılacağınızı tek tek anlattım. Anlatımlarımda şu kanunun şu maddesi diyerek sizi hukuki terimlere boğmak istemedim. Sonuçta bu bilgileri avukatlara yada kolluk kuvvetlerine anlatmıyorum. Bu konu ile ilgili olarak sorunlarınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

telefon-hirsiz-intro

4 Comments

  1. Avatar Kubra 14 Aralık 2017
  2. Pingback: KAPKAÇ - Kanun Adamın Dünyası 3 Kasım 2018
  3. Avatar bekir 1 Mart 2020
    • Avatar kanunadam 1 Mart 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: