TELEFON İLE RAHATSIZ EDİLME

Telefon ile rahatsız edilme, Telefon ile rahatsız ediliyorum, Telefon ile rahatsız etme suçu, Telefon ile rahatsız etmek suçmu, telefon ile rahatsız edilme suçmu,  telefonuma sürekli mesaj atıyor, telefonda bana ilginç sesler dinletiliyor, Telefon ile rahatsız edilme dilekçe örneği, Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili yapılması gerekenler

TELEFON İLE RAHATSIZ EDİLME

Telefon ile rahatsız edilme suçu, belkide son 10 yıl içerisinde büyük artış göstermiştir, Halk arasında telefon kullanma oranı arttıkça, bu suçu işleyen insan sayısı da aynı oranda artmıştır.  Kara sevdaya düşmüşler, takıntılı olanlar, sapıklar veya diğerleri, bir insanı sıklıkla aramanın bir çok psikolojik nedeni olabilir.  Peki ama telefonumuzu her arayan kişi bizi rahatsız etmiş sayılır mı? Bu  sorularınıza bu yazımızla birlikte cevap bulacağız.  Telefon ile rahatsız edilme suçu öncelikle kasıtla işlenmesi gerekmektedir. Sizi arayan kişi ısrarla ve kasıtla sizi aramalıdır. Bu konuda anlaşalım sevgili okurlarım. Rahatsız edildim demek için bilinçli olarak aranmanız şarttır.  Kanunlarımıza göre kimse kimseyi arayarak rahatsız etmeye, özel hayatına müdahale etmeye veya insanların huzurunu bozmaya hakkı yoktur.  Bu nedenle telefon ile rahatsız etmek bir suçtur. 

Telefon ile rahatsız etme suçunun TCK’da yeri

Telefon ile rahatsız etme Türk Ceza Kanuna göre suçtur. Bu bağlamda kanunumuza göz attığımızda, TCK 123 maddesinde aynen şöyle bir ifade ile karşılaşırız, Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.  3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasını gören okurlarım evet telefon ile rahatsız etmek yada edilmek suç ve bir yaptırımının olduğunu net bir şekilde görmüş oldu. Burada önemli bir diğer husus ise Telefon ile rahatsız edilme suçu şikayete tabi bir suçtur. Bu nedenle mutlak suretli şikayetçi olmanız şarttır.  Aksi halde oluşan suç ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmaz.

Telefon ile rahatsız edilme suçunun oluşması

Telefon ile rahatsız etmek veya edilmek için oluşması gereken bazı net hususlar vardır.  Bu konuda ilk şartımız yukarıda bahsettiğimiz gibi bilinçli olarak bu eylemi gerçekleştirmelidir. Peki ama rahatsız edilmek yada etmek için en az kaç kere aranması gerekmektedir sorusu bir çok insanın aklını kurcalamakta. Bu konu ile ilgili net bir sayı kanunlarımız da belirtilmese de en az iki kere aranmanız veya mesaj almanız  şart. Telefon ile rahatsız edilme kavramını da biraz açmak istiyorum. Telefon ile arayarak konuşmayan bir insan (Sadece sesinizi dinleyen) Telefon ile arayarak size müzik yada değişik müzik veya ses dinleten, telefonunuza anlamlı anlamsız mesaj gönderen herkes sizi telefon ile rahatsız etmiş olacaktır. Burada bir başka husus ise telefon ile rahatsız edilme suçunun kapsamında sms gönderimi de girmektedir. Rahatsız etmek istediğiniz insanı aramayarak mesaj atarak rahatsız etmek başınızın belaya girmesini engellemeyecektir.

Telefon ile rahatsız edilme cezası ile ilgili bilinmesi gerekenler

Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili almış olduğunuz ceza adli para cezasına çevrilebilir. Adli para cezası ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için adli para cezası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu suçtan dolayı aldığınız ceza ile ilgili hükmün geriye bırakılması kararı da verilebilmektedir. Hükmün geriye bırakılması kararı ile ilgili yarıntılı bilgi almak için TIKLAYIN .Bu suçla alakalı olarak verilecek olası mahkumiyet kararı ile ilgili Hapis cezasının ertelenmesi kararı da verilebilin sevgili okurlarım.  Hapis cezasının ertelenmesi hükmü ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Hapis cezasının ertelenmesi başlıkla yazımızı okuyabilirsiniz.

Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili Yargıtay görüşleri

Yargıtay kararları hepinizin malumudur ki kanunlarımıza büyük ölçüde yol göstermektedir. Bu bağlamda telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili olarak Yargıtayın kararlarında kasıtlı olması ve ısrar eyleminin varlığı şart. Gecenin bir vakti evinizde aileniz ile birlikte patlamış mısır ve film keyfi yapıyorsunuz. Bu esnada rehberiniz de kayıtlı olmayan bir telefon sizi aradı. Siz telefon açmak veya açmamak arasında bir duygu ile açtınız ve telefonun karşısında size alakasız bir konu hakkında söylemlerde bulunan bir şahısla karşılaştınız. Haliyle telefonu kapatarak görüşmeyi sonlandırdınız. Bu eylemden dolayı her ne kadar rahatsız olsanız da yargıtay kararlarına göre bu  rahatsız edilme suçunu içermemektedir. Burada önemli bir husus daha var, telefonda ki kişi size suç oluşturacak söylemlerde bulunuyorsa o zaman işin rengi değişir ve söylemi ile oluşan suç ile alakalı hakkınızı arayabilirsiniz sevgili okurlarım.

Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili yapılması gerekenler

Telefon ile rahatsız edildiğinizde yapmanız gereken ilk şey müracaatta bulunmaktır. Bu bağlamda ister herhangi bir kolluk kuvvetine (Polis Jandarma ) yada bulunduğunuz bölgede ki Cumhuriyet Savcılığına aşağıda örneğini verdiğim dilekçe ile giderek başvurmanız gerekmektedir.  Sizi rahatsız eden mesaj ve arama kayıtlarını da kağıda dökerek müracaatınıza mutlaka ekleyin. Bu konu ile ilgili şikayetinizi yaptıktan sonra soruşturmanın tamamlamasını beklemek durumundasınız sevgili okurlarım. Şikayetinizin takibinin nasıl yapacağınız ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Şikayetimin takibini nasıl yaparım başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

Telefon ile rahatsız edilme dilekçe örneği 

                                                                                                          ……………………….. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ :………………………………………….. (Adınız, Soyadınız, TC No yazılacak)

SANIK : (Şikayet edeceğiniz kişiyi biliyorsanız adını bilmiyorsanız faili meçhul yada şüpheli numaralı yazabilirsiniz)

SUÇ : Telefonla rahatsızlık verme

SUÇ TARİHİ :…/…/…… ile …/…/….. Tarihleri arasında olup suç kesintiye uğramadan halen devam etmektedir.

açıklamalar :

1.Ben adıma kayıtlı 05…………/(ev telefonunuzu da yazabilirsiniz) nolu telefonu kullanmaktayım.

2.EV ve/veya CEP telefonum, kimliği mechul kişi veya kişilerce yukarda belirtilen tarihler arasında sürekli aranmıştır.

3.Arayan kişi hiç konuşmamakta ve telefonu bir müddet açık tuttuktan sonra kapatmaktadır. Bu durum ailem ile kötü olmama (veya başka bir şey yazabilirsiniz) neden olduğu, ve çevremde yanlış anlaşılmamam sebep olduğundan ötürü sık sık aranarak  bu şekilde tacize uğramış bulunmaktayım.

4.Yukarda belirtilen gerekçeler ve hazırlık tahkikatı esnasında alınacak Türkcell/Vodofone/Avea (hangisi ise) HTS raporları ile BTK tarafından santral düzeneğinde yapılacak tespit sonucuna göre beni taciz eden kişi veya kişiler tespit edilerek (Sizi rahatsız eden kişiyi biliyorsanız bu kısma onun ismini yazın) haklarında ceza davası açılmasını talep etme gereği hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : 5237 S. K. m.123 ve ilgili mevzuat.

SUÇUN HUKUKİ DELİLİ:Telefon Kayıtları varsa tanık beyanları.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarda izah olunan nedenlerle;
Yukarda numarası belirtilen telefonla ilgili olarak belirtilen suç tarihi aralığı için Türkcell A.Ş ‘ne gerekli yazının yazılarak HTS raporlarının sonucuna ve Türk Telekom tarafından santral düzeneğinde yapılacak tespite göre sanık veya sanıklar hakkında kamu davasının açılmasına karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. …/…/2019

ŞİKAYETCİ
Adı ve Soyadı
İmza

Kanun adamın son sözü

Bir insanı sevmiş olabiliriz. Ona ulaşmak istiyor olabiliriz. Bunun yolu onun rahatsız etmek değildir. Bir insanın özel hayatını etkilemek kimsenin hakkı ve haddi olamaz. Bu nedenle sorunlarınızı medeni olarak konuşarak halledin.  Bu hayatta en itici eylemlerin başında ise ısrar gelmektedir. Bir insana ısrar ederek kolay kolay bir şey yaptıramaz yaptırsanız bile yaptığı işi gönülden asla yapmayacaktır. Bu nedenle bir insanı ısrarla aramanın emin olun sinir katsayısını artırmaktan başka hiç bir şeye yaramayacaktır. Ben ararım bir şey olmaz demeyin her yanlış hareketin bir cezası vardır.

iletişim araçları ile rahatsız edilme ilgili aklınız da ki tüm soruları yazımızın yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz. Hepiniz sağlıklı ve huzurlu günler geçirmeniz dileğiyle

8 Comments

  1. Avatar Hüseyin mankaoğlu 18 Mart 2019
  2. Avatar Toprak 21 Eylül 2019
  3. Avatar kanunadam 21 Eylül 2019
  4. Avatar Sema 23 Ağustos 2020
  5. Avatar Cengiz 1 Ocak 2021
  6. Avatar MT OZ 19 Ocak 2021
  7. Avatar Welat 19 Ocak 2021
  8. Avatar Welat 19 Ocak 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: