TEFECİLİK

Merhaba sevgili okurlarım.

Genelde yazılarıma bir soru cümlesiyle başlamayı adet edindim. Bugün de sizlere şu soruyu sorarım… çaresizlik nedir bilir misiniz? Tamam Emin’im birçoğunuz hayatında en az bir defa çaresiz kalmışınızdır. Kalmadıysanız da aman kalmayın. (Amin) Çaresizlik nedir çok iyi bilen insanlar çok gördüm. Çaresizlik bazen insana her şeyi yaptırıyor. Atalarım ne diyordu denize düşen yılana sarılır. Harbiden bu söz çok doğru… bu dünyada her türlü çaresizliği paraya çevirmekten  hoşlanan vicdan yoksunu insansı gruplar bulunmakta. Bu gruplar kategorilere ayrılarak kendilerine has yöntemler le çaresiz insanların üzerinden kazanç sağlamaktadır.  Bu gruplar ne Allahtan Nede kuldan korkmaktadır….

Bugün ise tefecilik konusunda dertleşeceğiz… Öncelikle  tefecilik nedir sorusunun yanıtını bulalım. Bir kişiye maddi kazanç sağlamak için borç para vermek senet kırdırma yada kredi kartıyla pos cihazından para çekmek gibi yöntemlerle yapılan suç türüdür. 

YA KANUN ADAM BORÇ PARA VERMENİN NERESİ SUÇ 

Tabi ki borç para vermek suç değil bunların verdiği zaten borç değil.  Örneğin; Mahmut arkadaşı olan Tefeci Bünyamin’den 2 000 TL borç para alır. Bünyamin büyük bir zevkle arkadaşına 2 000 TL para verir. Mahmut çok sevinir bu duruma tam parayı almak için masaya elini uzattığı an Bünyamin paraların üzerine kendi elini koyarak Mahmut kardeş 2000 TL veriyorum senden diğer ay 5 000 TL alacağım ödemediğin her ay ise %60 faiz binecek diyerek uyarır.İşte sevgili okurlarım 3 000 TL faiz koymuştur sevgili arkadaşı Bünyamin….  Bunun adına hala borç diyebilir miniz….  Bu apaçık tefeciliktir. 

KANUN ADAM SENET YADA ÇEK KIRDIRMAK YOLU İLE TEFECİLİK NEDİR

Sevgili okurlarım senet veya çek bildiğiniz üzere bir ödeme aracıdır. Bunların parasal karşılığı olup vadesi geldiğinde paraya dönüştürebileceğiniz değerli kağıtlardır.  Kurbanımız Toptancı Hilmi amca acil nakit paraya  sıkışır. Ne yapar Ne eder nakit para bulamaz. Son çare olarak mecburen mahallenin tefecisi Nuriye gider ve 80 000 TL borç para ister.  Nuri güvence göstermeden 80 000 TL para bir anda veremeyeceğini  söyler toptancı Hilmi’ye….  Toptancı Hilmi ise 2 ay sonra vadesi gelen 100 000 TL değerinde çekinin bulunduğunu söyler. Bunun üzerine çeki tefeci alır ve parayı çaresizce toptancı hilmi alarak oradan ayrılır. Burada Nuri 100 000 TL lik çeki 80 000 TL ye kırdığı için tefecilik suçu işlemiş olmaktadır. 

Son olarak ise kredi kartı ile yapılan tefecilik yöntemi vardır Bu yöntem de ise kurbanımız tefeciden nakit borç para alır. Tefeci ise bu paraya faiz koyarak kredi kartından çekim yapar. Bu yöntemlerin ortak özelliği verdiği paranın üzerine faiz koyması sevgili okurlarım. Koydukları faiz ise bankaların koyduğu faiz oranından kat ve kat fazla….

Tefecilikle ilgili olarak Türk Ceza kanunumuz  Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır şeklinde hüküm verilmiştir. 

Tefecilik suçu şikayete bağlı bir suç değil Tespiti halinde soruşturma başlatılmak zorundadır.  8 yıl içerisinde suç tespit edilirse yada şikayetçi  olunursa yine soruşturma başlatılır. Bu nedenle zaman kaygısı gütmeyin 8 yıl  süre vermiş kanunlarımız.

Bu yazımızda Tefecilik suçunun temel anlamını öğrenmiş olduk. Çaresiz okurlarım tefeci yada tefecilerin ağına düşmesi durumunda şikayet hakkınızı sonuna kadar kullanın. Korkmayın ! Hiç kimse Devletten Büyük Değil….

Borçsuz huzurlu rahat hayat geçirmeniz dileğiyle

One Response

  1. Avatar Zeki 4 Şubat 2019

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: