SUÇA TEŞEBBÜS VE GÖNÜLLÜ VAZGEÇME

Merhaba sevgili okurlarım. 

İnsan olarak hepimiz hatalar yapabiliriz veya suç işleyebiliriz.  Bu suçu bazen isteyerek bazen ise istemeyerek işlediğimiz zamanlar olabilir. Ben her zaman kanunlar çerçevesinde yaşayan insanlardan olmanızı temenni ederek bugün ki konumuza yavaştan giriş yapmak istiyorum. 

Suça Teşebbüs kavramını yakından inceleyelim. Teşebbüs kelimesi tamamlanmamış anlamına gelir. Kafanda bir fikir vardır.  Bu fikri uygulamaya korsun ancak elinde olmayan nedenlerden dolayı fikriniz gerçekleşmezse bu iş tam olarak teşebbüstür sevgili okurlarım. Basit bir örnekle açıklayalım bu durumu Biz işe gitmek üzere aracımıza bindik ancak aracımızın tekeri patladığı için o gün işe gidemedik. Burda plan işe gitmekti ama elimizde olmayan şekilde tekerimiz patladı işe gitme eylemi teşebbüste kalmış oldu.  İşlenilen suçlarda da teşebbüs kavramı vardır sevgili okurlarım. Örneğin bir hırsız evinize girdiği esnada devriye gezen polis amcaların hırsızı fark etmesi ile Hırsızın evinizden bir şey çalmadan kaçması TEŞEBBÜS olmaktadır. Bu olayda plan Hırsızlık ama sonuç olumsuz sonuçlandığı için olay teşebbüste kalmaktadır.

Bir suç Teşebbüste kalırsa cezası yokmu diye düşünüyorsanız durun Türk Ceza Kanununun 35. maddesi aynen şöyle der,  Suça teşebbüs halinde fail, meydana gelen  zarar veya tehlikenin ağırlığına göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 9 yıldan 15 yıla  kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadar indirilir.  Yani Teşebbüste kalan suç kimsenin yanına kalmaz. Azda olsa cezasını alacaktır.

GÖNÜLLÜ VAZGEÇME 

Gönüllü vazgeçme olayında durum farklı sevgili okurlarım.  Burada işlenmeye karar verilen suç eyleminden kendi rızası ile vazgeçer ve bu suç eyleminin gerçekleşmesini engellerse bu gönüllü vazgeçmektir. Bu olayıda bir örnekle açıklayalım, Hırsızlık yapmak isteyen bir hırsız arkadaşlarıyla yaşlı bir amcanın evine girmeye karar verir. Yaşlı amcanın penceresini kırıp içeri girdiği anda amcanın yoksul ve hasta olduğunu gören hırsız kendi rızası ile gönüllü olarak hırsızlık yapmaktan vazgeçer, arkadaşlarını da hırsızlık eylemini gerçekleştirmemesi yönünde engellerse bu gönüllü vazgeçmektir.  Hırsız evin penceresini kırıp içeri kadar girdi bunun cezası olmayacak mı diye düşünüyorsanız tabi ki olacak Gönüllü olarak vazgeçme aşamasında bir  suç oluşmuş ise bu suçtan dolayı ceza alacaktır. Ancak Gönüllü olarak vazgeçtiği suçtan dolayı herhangi bir ceza almayacaktır. Türk Ceza Kanunun 36. Maddesi bu şekilde buyurur.

Suça Teşebbüs ile Gönüllü vazgeçme her ne kadar aynı gibi görünsede,  aralarında dağlar kadar fark var. Suça Teşebbüste elinde olmayan nedenlerden dolayı suç sona eriyor, Gönüllü vazgeçme de ise suç tamamen gönül rızası ile sona ermektedir. Bu hususa dikkat etmek lazım.

Bugün Suça Teşebbüs ile Gönüllü Vazgeçme konularına değindik.

Hepiniz huzur ve sağlıkla kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: