SUÇ İŞLEYEN EŞİ BOŞAMA HAKKI

Merhaba sevgili okurlarım.

Gençlik çağında kafamıza uygun temiz bir insanı bularak evlenmek isteriz. Evleneceğimiz insanı bulduğumuzda onu ailelerimiz ve çevremizle tanıştırmaktan gurur duyarız. Evleneceğimiz insan artık bizim yaşam yoldaşımız, dert ortağımızdır. Hanımlar kocalarını Kocalar ise Hanımlarını şerefi olarak görmektedir.  Bu duygularla insanlar mutluluk içinde evlenirler. Bu güzel birlikteliği düğünlerinde vur patlasın çal oynasın şeklinde kutlayarak dünya evine girmektedirler.

Bu güzel birliktelik devam ederken karı yada koca utanç verici bir eylemde bulunmuş olsa ve bu eylem herkes tarafından duyulsa masum olan tarafın psikolojisi nasıl olurdu? Eşinin yaptığı utanç verici eylemin altında kendisi de ezilir miydi. Bana sorarsanız ezilirdi. Biraz empati yapacak olursak bizim toplumumuz duygularını en üst perdeden yaşayan insanlardan oluşmaktadır.

Mesela küçük bir kızı taciz etmiş haysiyetsiz hatta şerefsiz bir erkeğin eşini ele alalım. Bu zavallı kadın kocasının yaptığı bu iğrenç eylemin hesabını mahalleliye fazlasıyla ödemekte maalesef… Mahalleli olarak bu iğrençliği yapan insan müsveddesi adama olan kinimizi farkında olmadan masum eş ve çocuklarından çıkarmaktayız.  Bu durumlar karşısında inanın millet olarak değişmemiz imkansız, oldukça duygusal bir milletiz. Duygularımız her zaman aklımızın önüne geçmektedir.

Bugün Evlilik hayatında eşlerden birinin utanç verici bir suç işlemesi halinde masum olan tarafın hukuki olarak ne yapabileceğini tartışacağız.

UTANÇ VERİCİ SUÇLAR NE OLABİLİR….

Utanç verici suçları tek  tek yazsam okumaktan sıkılırsınız sevgili okurlarım. Sizler için genel bir tanım yapmak gerekirse Utanç verici suçlar, toplum tarafından duyulduğunda aklı başında olan çocuktan 90 yaşında ki insana kadar  herkesin vicdanlarının sızlamasına sebep olan ahlakla yada adaletle bağdaşmayan eylemler topluluğudur.

Örnekleri aşağıda verelim.

– Eşinizin  bir terör örgütüne katılması

-Eşinizin masum bir insana tecavüzde bulunması

-Eşinizin sürekli olarak hırsızlık suçunu işlemesi

 Yukarda ki örnekleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu suçların ortak tarafı toplum vicdanlarına dokunmalarıdır. Bu yazımızda ki esas amaca gelelim eşinizin yukarda ki gibi utanç verici bir suç işlemesi durumunda evlilik ile alakalı olarak ne gibi hakkınız vardır buna değinelim.

Türk Medeni Kanunun 163. Maddesi derki,  Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.

Evet sevgili okurum eşinizin utanç verici bir suç işlemesi durumunda eşinize her zaman boşanma davası açabilirsiniz.

Hiç kimse eşinin utanç verici ayıbı ile birlikte yaşamak zorunda değil. Hiç kimse eşinin hatasının bedelini ödemek zorunda da değil.  Bazı bedeller vardır ne yaparsan yap ödenmez…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: