SUÇ İŞLEMEYE TAHRİK

Merhaba sevgili okurlarım

Yakınlarımızın yada arkadaşlarımızın başına kötü olaylar gelebilir her  zaman. Başına gelen olayla ilgili tanıdığınızın canı da yanabilir. Bu durumlarda bir dost olarak arkadaşınızın yanında bulunmanız gerekiyor. Ona destek olup yaşadığı acıyı bir nebzede olsa dindirmeniz gerekmekte. Bu destek bazen fakında olmadan başınızı belaya sokabilir. Suça tahrik etmek yada yönlendirmek bir suçtur sevgili okurlarım.

Örnek ile açıklayalım, arkadaşınız X kişi ile kavga etti. Siz arkadaşınıza ya onu öldürmelisin diyerek yangına körükle giderseniz hele hele arkadaşınız sizden aldığı tahrik ile X isimli kişiyi öldürürse size ceza evi yolu gözükür sevgili okurlarım

Türk Ceza Kanununun 214. Maddesi derki Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silâhlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik eden kişi, onbeş yıldan yirmidört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Tahrik konusu suçların işlenmesi hâlinde, tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatıyla cezalandırılır.

Bu kanun hükümlerine göre cezalandırılırsınız. Bu nedenle yangına benzin döken değil su döken olun sevgili okurlarım.

Huzurla kalın…..

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: