ŞİKAYETİMİN TAKİBİNİ NASIL YAPARIM

Selam olsun bu yazıyı okuyan değerli sen

Şu yalan dünyada insanların suç işleme potansiyeli 100 yıl öncesi ile kıyaslanacak olursa 1 000 000  kat artmıştır. “Bu istatistiki veriyi uydurdum ama araştırırsanız çokta yanılmadığımı göreceksiniz.. “ Beladan uzak duracağım deseniz de bazen o bela sizi bir şekilde buluyor. Bela ile oynadığımız saklambaç oyununda söbelenen genelde biz oluyoruz. Neyse gelelim bizim olaya,  gelsin sorularımız….

KARAKOLA ŞİKAYETTE BULUNDUM HALA SONUCUNU ÖĞRENEMEDİM

ŞİKAYETİMİN TAKİBİNİ NASIL YAPACAĞIM

ŞİKAYETÇİ OLDUM DOSYAMIN NERDE OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENECEĞİM

Yukarda sıklıkla sorulan bu tip sorunların  cevabını ele alacağız..  İlk olarak olayın özünü anlayalım, size şikayet evresini tek tek anlatacağım dikkatle okuyun lütfen…

1-) Başımıza istenmeyen bir olay geldi ve bu konu ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunmaya karar verdik

2-) Şikayetçi olmak için Bağlı bulunduğumuz Polis Merkezi gidiyoruz. , Jandarma yada Cumhuriyet Başsavcılığına

3-) Burada şikayetimiz ile ilgili olarak ifademizi varsa delillerimizi sunuyoruz

4-)Burada şikayetçi olan taraf olarak görevimizi yerine getirmiş oluyoruz.

5-)Bizim işimiz bitiyor ama Kolluk kuvveti yada Savcılığın görevi yeni başlıyor.

6-)Şikayetimiz ile alakalı olarak tüm deliller toplanır gerekli incelemeler tanzim edilir.

7-)Şikayetçi olduğumuz şahıs yada şahısların savunmaları alınır evrak tamamlandıktan sonra tanzim edilen evraklar Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir. (Bu durum şikayetinizi Kolluk kuvvetinde yapmanız durumunda gerçekleşecektir. )

7 adımda şikayet evremizi anlattım. Bu evreler sadece birer cümle ile anlatsam da bu işler zaman alan işlerdir. Kolluk kuvveti ve savcılıkların delilleri toplaması olsun şüpheli şahısların yakalaması olsun olayın özelliğine göre değişkenlik arz etmektedir. Yani size bu işlemler şu kadar sürede biter asla diyemem.

Kolluk kuvveti şikâyetinizle ilgili gerekli tüm evrakları tamamladıktan sonra savcılığa evrakları gönderir. Evrakınız savcılık içerisinde bir soruşturma numarası alır.

Siz direk savcılığa suç duyurusunda bulunduğunuzda ise yine olayı aydınlatmak için gerekli bir çok iş ve işlemleri savcılık kolluk kuvvetleri aracılığı ile yapmaktadır. Örneğin şüpheli şahısların yakalanması, olayla ilgili kamera araştırması yapılması gibi…

YA KANUN ADAM SAVCILIĞIN OLAYLA İLGİLİ POLİSE YAZMASI POLİSİN SAVCILIĞA CEVAP VERMESİ UZUN SÜRMEZ Mİ?

Sayın okurum Ceza Muhakeme Kanunun 332. Maddesi derki, Suçların soruşturma ve kovuşturması sırasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme tarafından yazılı olarak istenilen bilgilere on gün içinde cevap verilmesi zorunludur. Eğer bu süre içinde istenen bilgilerin verilmesi imkânsız ise, sebebi ve en geç hangi tarihte cevap verilebileceği aynı süre içinde bildirilir. Aynı maddenin 2. Fıkrası bu şekilde devam eder,  Bilgi istenen yazıda yukarıdaki fıkra hükmü ile buna aykırı hareket etmenin Türk Ceza Kanununun 257 nci maddesine aykırılık oluşturabileceği yazılır. Bu durumda haklarında kamu davasının açılması, izin veya karar alınmasına bağlı bulunan kişiler hakkında, yasama dokunulmazlığı saklı kalmak üzere, doğrudan soruşturma yapılır. Bunun meali şudur savcı bey kolluktan istediği bilgilerle  ilgili olarak kolluğun 10 gün içerisinde savcılığa bilgi vermesi gerekmektedir. Eğer bu bilgileri 10 gün içerisinde vermezse Cumhuriyet Savcısı Türk Ceza Kanunun 257. Maddesi gereğince Görevi Kötüye Kullanma suçundan doğrudan soruşturma başlatabilir.

Gelin Türk Ceza Kanunun 257. Maddesinin bir görevli için önemini anlatalım, bu kanunumuz derki, Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Yalnız şu bir gerçek kolluk kuvvetlerimiz inanın evrakların içerisinde adeta boğulmakta bu nedenle bazı gecikmeler yaşanmakta, her yaşanan gecikme içinde savcılarımızın soruşturma başlatılması beklenilemez

Yukardan da anlaşılacağı üzere savcılığa şikayetçi olmanız iş ve işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanacağı anlamına gelmez.

SORUŞTURMA NUMARASI NEDİR ?

Savcılıkların evrak takibini sağlıklı yapabilmek, soruşturmaların birbirine karışmasını önlemek amacıyla düzenlediği evrak kayıt numarasıdır.

 Sizinde evrakınız Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştığında bir soruşturma numarası alır. Her soruşturma numarasına ise bir Cumhuriyet Savcısı atanır. İşte siz bu soruşturma numarası ile evrakınızı bulacaksınız sevgili okurlarım….

Savcılık, şikayetinizle alakalı tüm delil ve ifadeleri topladıktan sonra iddianame yazarak evrakınızı mahkemeye sunar ve böylece evrakınız karara bağlanmak üzere bir üst levele atlamış olur.( Kovuşturma aşaması) Tabi her şikayet savcı tarafından mahkemeye sunulmaz bazen de kovuşturmaya yer olmadığına dair bir yazı gönderir ikamet adresinize kovuşturmaya yer olmamak konusunu bir sonra ki yazılarımda anlatacağım sabırla takip edin lütfen…

Şikayetin takibini nasıl yapacağız sorusuna gelelim..

Şikayete konu evrakınız hala kolluk kuvvetinde ise yani evrakınız savcılığa intikal etmemiş ise şikayetimiz ile ilgili her türlü bilgiyi, şikayette bulunduğumuz kolluk kuvvetinden (Polis yada Jandarma) alacağız.

Evrakınızı Kolluk Kuvveti Adliyeye gönderdi ise şikâyetimiz ile ilgili her türlü bilgiyi evrakımızın soruşturma numarası ile Savcılıktan alacağız.

Şikâyetinizin en kısa zaman içerisinde kovuşturma aşaması yani mahkeme aşamasına geçmesi tamamen bulunduğunuz yerin adli yoğunluğuna bağlıdır Şikâyetinizle ilgili istediğiniz zaman savcılık veya kolluk kuvvetinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

belasız günler yaşamanız dileğiyle bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Avatar

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: