şikayetçi olmak sicile işler mi

Şikayetçi olmak sicile işler mi

Şikayetçi olmak sicile işler mi ?  Bu sorunun cevabı halk arasında sıklıkla sorulmakta veya cevap aranmaktadır. Bugün de merak edilen bu konu hakkında bilgi vereceğim. 

Herhangi bir konu ile ilgili olarak polis, jandarma yada savcılığa suç duyurusunda bulunduğunuz  zaman sicile işler mi sorusuna cevap vereceğiz.

şikayetçi olmak sicile işler mi
şikayetçi olmak sicile işler mi

Bu konuya girmeden önce Şikayetçi olmak nedir bu soruya cevap bulalım.

Şikayetçi olmak nedir

Bir konu sebebiyle mağdur olmanız yada zarar görmeniz durumunda konunun ortaya çıkmasında katkısı yada sebebi olan kişi yada kurumlardan kanunlar çerçevesinde hesap sorma eylemi  diyebiliriz. Buradan da anlayacağınız üzere başımıza her zaman kötü bir olay gelebilir ve mağdur olabiliriz. Şikayetçi olmak için ise ya savcılıklara ya da kolluk kuvvetinden yardım isteriz. Buralara hakkımızı aramak için gider ve adaletin tecelli etmesini sağlarız. Şikayetçi olmak nedir anladığınızı düşünüyorum. Şikayetçi olmak ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız
MÜŞTEKİ, ŞÜPHELİ, SANIK, TARAF, DAVACI, DAVALI NEDİR başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Şikayetçinin haklarının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız MAĞDUR VE MÜŞTEKİNİN (ŞİKAYETÇİNİN) HAKLARI başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.
peki ama sicil nedir bu konu hakkında kısa bir tanım yapmamız gerekiyor.

Sicil Nedir

Halk arasında sicil yada sabıka kaydı olarak geçer ve kabarık bir sicil yada sabıka ile işe giremez yada devlet memurluğu yapamaz bu nedenle halkımız da sicil olayına oldukça dikkat etmektedir. Sicil’ in tanımını yapmak gerekirse, geçmiş dönemlerde işlediği suçtan dolayı kesinleşmiş olarak aldığı cezalar kendisinin sabıka kayıtlarına eklenir ve belli bir süre orada bulunur. Bu kayıtlara halk arasında sicil denilmektedir.Sicil hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz ADLİ SİCİL başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız. Şimdi Sicilin ne olduğunu da öğrendikten sonra asıl sorumuzun cevabını vermeye geldik.

Şikayetçi olmak sicili bozar mı?

Şikayetçi olmak sicili bozar mı? bu soruya aslında yukarda dolaylı olarak cevabımızı verdik. Başınıza gelen her olayda  mağdur yada zarar gördüyseniz tabi ki şikayetçi olacaksınız. Bu durum asla sabıka kaydınızı işlemez.  Sabıka kaydı yani  halk dilinde siciliniz, şüpheli olarak işlem görüp ceza almanız durumunda bozulacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere Şikayetçi olmak sicile işlemez 

Sizin hakkınızda şikayetçi olunduğu zaman polis merkezlerinde yada adliyelerde şüpheli olarak ifade verseniz de  o olayla ilgili olarak ceza almadığınız sürece siciliniz bozulmaz. Bu hususa dikkat edin ve hakkınızı asla kimseye yedirmeyin. Sizin güven ve huzurunuz için kanunlar bulunmakta. Şikayet hakkını kullanan bir insanın sicilinin bozulması söz konusu dahi edilemez. 

Sevgiyle kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: