Sigorta ve kasko dolandırıcılığı

Merhaba sevgili okurlarım

Her zaman savunduğum bir söz vardır ARABA LÜKS DEĞİL İHTİYAÇ… Gerçekten de gelişen Dünyamızda araba gerçekten ihtiyaç. Bu ihtiyaca karşılık yılda milyonlarca araç alınıp satılmakta ve haliyle mükemmel bir ticari pazar oluşmaktadır. Araba alım satımı, yedek parça alım satımı, tamirat işlemleri, sigorta kasko hizmetleri, kiralama hizmetleri gördüğünüz gibi saymakla bitmeyen ticari zemin hazırlamıştır araçların yaygınlaşmasıyla.  Bugün  ki yazımız da sigorta ve kasko hizmetleri ile ilgili yaşanan usulsüzlükler hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle zorunlu trafik   sigortası nedir ona bakalım. En geniş tabirle açıklamak gerekirse aracınızın ilerde yaşayabileceği trafik kazası durumunda  karşı tarafın hasarını karşılanması için yapılan teminattır. Kasko ise aracınızın ilerde karşılaşacağı her türlü hasarın ve zararın karşılanma teminatıdır. Kasko ve sigorta hizmetleri tanımlarına bakıldığında araç sahiplerine harika bir kolaylık sağlıyor. Bir aracın kaza yapması demek cebinize elinizi bol bol atmanız anlamına gelmektedir. Sigorta ve kasko şirketleri her araca bir bedel biçmiştir. Aracınızın mutlaka bir kasko bedeli vardır. Bu bedele göre sigorta yada kasko fiyat belirlemektedir.  Aracınız pert yani kullanılamaz hale geldiğinde ise aracınızın kasko fiyatı neyse o tutarı size vermesi gerekmektedir. 

Kaza yapınca kasko yada sigorta şirketi her türlü zararımı ödeyecek cümlesiyle başlayıp sonunda kendisini dolandırıcılık şüphelisi olarak bulan ve bu yazımızın asıl konusu olan art niyetli insanlara gelelim.  Kötü niyetli insanlar nasıl haksız kazanç elde ederiz diye düşünüp düşünüp durdu ve akıllarına şeytani bir fikir geldi. Sigorta veya Kasko şirketlerini soymak! Aracını kasko yaptırmadan önce aracında ki bir kusuru kapatıp kasko yaptırdıktan sonra o kusurun onarımını kasko şirketine yaptırmak, her tarafı boyalı bir çok parçası değişmiş bir aracı kasti olarak kazaya karıştırarak pert hale getirmek ve aracın kasko değerini kasko hizmetinden tanzim etmek, bir trafik kazasında sahte trafik kaza raporu düzenlemek yani şişirilmiş bir kaza tutanağı… aracı kaza yaptıktan sonra sigorta yaptırmak vs. Sevgili okurlarım gördüğünüz üzere sigorta ve kasko hizmetlerinde istenilmesi takdirde bir çok usulsüz  durum bulunmaktadır. Bu durumları vatandaşlarımız suç değilmiş gibi gönül rahatlığıyla yapıp bir üstelik sigorta şirketlerini zarara uğratmanın sevinç ve hazzını yaşamaktadırlar. Ben sigorta şirketlerinin avukatlığını yapmıyorum ama sigorta ve kasko firmaları bu usulsüzlükler nedeniyle oluşan mali açığı dürüst müşterilerden kat ve kat çıkarıyor. Burada asıl zarar gören kişiler yine bizleriz. 

Olayın vicdani boyutunu bir kez daha açıklamak gerekirse  dolandırdığınızı sandığınız sigorta yada kasko şirketleri, zararlarını masum müşterilerinden çıkarıyor. Bu kadar kişinin laneti üzerinize oluyor. 

Peki ama Kasko yada Sigorta’dan haksız kazanç elde etmek için yukarda saydığım eylemleri yapmak suç değil mi ? 

Suç sevgili okurlarım hemde Nitelikli Dolandırıcılık kapsamında bir suç… Sigorta bedelini almak maksadıyla meydana gelen  dolandırıcılık suçu TCK’nın 158. maddesinin birinci fıkrasının (k) bendinde hüküm altına alınmıştır. Maddenin bu bölümüne ilişkin gerekçesinde; Failin sigorta edilen veya sigorta bedelini alacak kimse olması şart değildir. Keza sigorta edilen riskin türü de önemli değildir” açıklamalarına yer verilmiştir.  Bunun anlamı sadece araçları kapsayan bir durumun olmadığı, mesela sağlık sigortası, işyeri sigortası, hayvan sigortası vs. Bu sigorta türlerinde  de haksız kazanç elde etmek için yapılan tüm usulsüz işlemler nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamına girmektedir. Bu suçu işlediğiniz kanıtlanırsa mahkeme tarafından 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabilirsiniz. 

Sigorta ve kasko dolandırıcılığı genel hatlarıyla anlattık ve Hem TCK’da hemde gönüllerde suç olduğunu belirttik. Umarım bu yazımı okuyan kişi böyle bir eyleme tenezzül etmez.  Her yıl artan sigorta ve kasko bedelleri yine kendimizin bencil bir şekilde suç işlemesinden kaynaklandığını unutmayalım. 

Sevgili okurlarım doğrularla yaşamanız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: