SİGORTA DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ

Merhaba sevgili okurlarım.

Bugün farkındalık yaratmak adına ülkemizde son 3 yıldan beri sıklıkla yaşanmakta olan Dolandırıcılık yöntemi hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu yazımı okuduktan sonra lütfen gündelik muhabbetlerinizde böyle bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu söyleyin.  Bu söylemleriniz ilerde bir çok arkadaşınızın yada insanın kurtulmasına vesile olabilir.  Şimdi bu yöntemin nasıl uygulandığına hep birlikte göz atalım. 

Öncelikle sizin kullanmış olduğunuz cep telefonunu sabit hattan, +9 444 lü hattan yada normal bir cep telefonu ile ararlar. Telefonda ki kişinin diksiyonu oldukça iyi olur. Size müşteri hizmetlerinde çalışan memur edasıyla Sayın falanca kişi diyerek konuya girer. Konu gayet net  ya hayat sigortası ya Sigorta Poliçesi yada sağlık hizmetleri sigortası gibi genel itibariyle sigorta temalı bir konuşma başlar. Sigortanız bitmiş yenilemek ister misiniz. Sigortanızı iptal edip kalan tutarı hesabınıza aktaralım mı   Sizin sağlık hizmetleri aldığınız bunun için adınıza borç çıktığını bu borcu ödemezseniz tarafınıza icra açılacağı gibi tehditkar yada tatminkar sözler duyacaksınız. Bu yılan dilli dolandırıcıya inanırsanız ikinci aşama olarak sizden kredi kartı bilgilerinizi yada internet bankacılığı kullanıyorsanız  internet bankacılığına girmek için telefonunuza gelen sms kodunu söylemenizi isteyecektir. Siz bilgileri dolandırıcıya söylediğinizde onlarda hesabınız da ne varsa çekecektir. Böylece mağdur olacaksınız sevgili okurlarım. 

Öncelikle bu şekilde arandığınızda konuşanı bir dinleyin. Bu kişi sizden en ufak kart bilgisi güvenlik kodu yada işlemi onaylamak için cep telefonunuza gönderdiğim sms şifresini verin derse bilin ki bu kişiler katıksız dolandırıcı.

Telefonda ki kişi ısrarla sigorta poliçeniz var ödemezseniz icra gelecek derse.. Kendinizden eminseniz bu şarlatanlara itimat etmeyin. Bu konu ile ilgili şüpheleriniz varsa, telefonda ki sahtekara benimle ilgili bir şey varsa adresime yazılı evrak gönderiniz diyerek Dolandırıcıların rüyalarını suya düşürebilirsiniz. 

Sigorta poliçesini banka üzerinden yapıldığı tarafınıza söylenmesi takdirde telefonu kapatarak belirtilen ilgili bankanın 444 ile başlayan orjinal numarasını arayarak sizi arayan numara ve konu hakkında bilgi alarak teyit almalıyız.

Dolandırıcılar adınıza olan sigortayı iptal ederseniz kalan ücreti hesabınıza yatıracağız derse bu şahıslara sadece iban numaranızı vermeniz yeterlidir(Para göndereceklerini hiç sanmıyorum ). Bunun dışında asla kart veya şifre bilgilerimizi paylaşmıyoruz.İban bilgisinden fazla bilgiye hiç gerek yok para yatırmak için.….  Sevgili okurlarım işin özü şu sizin kart bilgilerinizi yada şifrenizin öğrenilmeye yönelik her istek kesinlikle dolandırılmaya çalışıldığınızın göstergesidir. 

Sevgili okurlarım telefon üzerinde böyle bir olayla karşılaşmanız durumunda asla ACABA demeyin... Başınızı ağrıtacak bir şeyinizin olmadığını biliyorsanız sakin olun. Dolandırıcılar genel itibariyle insanların korkuları ve doyumsuzluklarından yakalar. Sizlere ya çekineceğiniz bir teklif sunar (Örnegin: ödemezseniz İcra gelecek ) yada sizleri tatmin edecek bir teklif ( İptal ederseniz hesabınıza XYZ miktar para yatacak) Bu tehdit ve tekliflere kanarak ailenizin emeklerini bu hırsızlara kaptırmayın. Her ne olursa olsun telefon üzerinden babanıza dahi kart bilgilerinizi vermeyin. Bir kişi konu ne olursa olsun sizden kart bilgisi, banka hesaplarını giriş bilgisi istiyorsa Bilin ki o kişi katıksız dolandırıcıdır.

Sevgili okurlarım bu olaydan anladık ki telefon üzerinden bizlerin banka hesaplar yada banka kartlarımıza yönelik bilgiler istenildiğinde telefonu dolandırıcının yüzüne kapatıyoruz. Dolandırıcı kendini her türlü tanıtabilir. Bankacı, sigortacı, İcra memuru, Polis Asker Hakim, Savcı Her ne konumda tanıtırsa tanıtsın sizden para talebi olduğunda telefonu yüzüne kapatarak polise gidiyoruz. Telefon da kendisini tanıttığı vasıf sizin için yok hükmünde olmalıdır çünkü telefonun ucunda ki kişinin gerçek hakim polis bankacı olduğunu bilemezsiniz.  Ki zaten gerçek Bankacı, sigortacı, İcra memuru, Polis Asker Hakim, Savcı sizden maddi bir beklenti içinde asla olmaz. 

Kazandığınız paraları dolandırıcı şarlatanlara kaptırmadan huzur içinde harcamanız dileğiyle….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: