SEGBİS

 SEGBİS sistemi nedir ne işe yarar bu sistem üzerinden uzun uzadıya dertleşeceğiz. Bu yazımızla birlikte aşağıda ki konu başlıklarını tek tek inceleyeceğiz

  • Segbis açılımı nedir
  • Segbis Nedir 
  • Segbis Odasında hangi teçhizatlar bulunur
  • Segbis sistemi ne işe yarar
  • Segbis ile ifade alma 
  • Segbis sisteminin olumsuz yanları
  • Segbis yöntemi ile kimlerin ifadesi alınır

Segbis Açılımı Nedir

  SEGBİS kelimesinin açılımı tam olarak Ses ve Görüntü Bilişim Sistemidir   SEGBİS  kavramını adli kurumlar oldukça sık olarak kullanmaktadır. Bir nevi görüntülü konuşma olduğu için uzağı yakın etmektedir.

Segbis Nedir

Segbis nedir sorusunun cevabını adli kurumların kullandığı ses ve görüntü sistemleri ile donatılmış, görüntülü konuşma odası şeklinde vermemizde bir sakınca yoktur.

Segbis Odasında hangi teçhizatlar bulunur

SEGBİS isim olarak her ne kadar havalı görünse  de bilmeyenler için Segbis odası denilince kablolar içerisinde, her taraftan  kodlar akan bilgisayarlar olduğu düşünülse de aslında özünde çok sade bir sistemlerden oluşmaktadır.  Segbis odasında bulunan teçhizatlar bir kaç sandalye, Televizyon, Kamera ve mikrofondan oluşmaktadır. Segbis sistemi her ne kadar sade bir yaşam sürse de faaliyet bazında oldukça iş gören muazzam pratikliğe sahiptir. SEGBİS odasının nelerden ibaret olduğu ve bu tatlı kelimenin açılımının ne olduğunu öğrendik. Bu sistemi adli merciler sıklıkla kullanmaktadır.  Bu sistem görüntülü olarak ifade almak veya mahkemeye katılmak için kullanılan harika bir yöntemdir. 

Segbis sistemi ne işe yarar

Segbis odasının ne kadar sade ve küçük olduğundan bahsettik bir çok okurumuzun aklında Segbis odası ne işe yarıyor sorusu yankılanmaya başladı. Segbis odası yukarıda belirttiğim üzere görüntülü konuşma odasıdır. Segbis sistemi ile adli kurumlar binlerce kilometre uzakta ki bir şahsın savunmasını yada ifadesini rahatlıkla alabilmektedir.  Malatya ilinde karıştığı bir suç dosyası ile ilgili olarak İstanbul ilinde yakalanman halinde Segbis sistemi üzerinden savunmanı Malatya’da bulunan savcı tarafından alınması mümkündür. Gelişen teknoloji ile Segbis sisteminin varlığı zorunlu hale gelmiştir. Segbis sistemi şüpheli veya sanığın savunma hakkını en kısa zaman içerisinde kullanmasını sağlamakta.  Anayasamızın 36. Maddesinde de özetle herkesin makul süre içerisinde adli mercilere  savunma yapmaya hakkı olduğunu belirtmektedir. Segbis sistemleri anayasamızda belirtilen makul süreyi en hızlı şekilde sağlayarak şüpheli veya sanığın savunma hakkını hızlı bir şekilde vermesini sağlamaktadır.  CMK 94. maddesinde de hakkında yakalama kararı verilen bir şüpheli şahıs yakalandıktan 24 saat içerisinde savunmasını vermek üzere adli mercilere intikal ettirilmesi gerekmektedir, yakalanan şahsın 24 saat içerisinde adli mercilere intikal ettirilmesi sağlanamıyorsa SEGBİS sistemi olan en yakın adliyeye intikal ettirilerek şahsın savunması alınması gerektiğini belirtmektedir.  Segbis sisteminin sağladığı bir kolaylık ise zaman ve paradan ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. Bir şüpheli yada sanığı bir yerden bir yere nakil ettirmenin hem zamandan hem de finansal olarak bir külfeti bulunmaktadır. 

Segbis ile ifade alma 

Segbis ile ifade alma işlemleri oldukça basittir. Segbis yöntemi ile ifade verecek olan kişi bulunduğu adliye de küçük bir odaya getirilir odanın içerisinde ifadeye katılacak olan Savcı yada hakim, zabıt katibi, avukat ve  gerekli görülmesi halinde kolluk kuvveti bulunur. Küçük odada bulunan televizyondan başka bir segbis odasında  bulunan Savcı yada hakim ve Zabıt katibinin olduğunu görülecektir. Televizyon üzerinden canlı chat yapıyor hissi ile size dosya ile ilgili sorular sorularak sizden cevap istenecektir.  Yapılan tüm görüşmelerin ses ve görüntü kaydı yapılır ayrıca yazılı olarak da ifade alınarak dosyaya eklenecektir.

Segbis sisteminin olumsuz yanları 

Segbis sisteminin iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da bulunmaktadır. Benim nazarımda en iyi iletişim yöntemi yüz yüze konuşmaktır,  hukuk dilinde sözlülük ilkesi vardır. Segbis sistemi sözlülük ilkesine açık bir şekilde zıt düşmektedir. Segbsis sisteminde hakim sanığın jest ve mimiklerini görememekte, o anki hal ve hareketleri hakkında net bir fikir sahibi olamamakta, hakim veya savcıya şüpheli veya sanığın ses ve görüntüsü yaşanan teknik sorunlar nedeniyle geç veya eksik gelme ihtimalleri bulunmakta. Segbis sistemi ile ifade veren bir tanığın yine sistem üzerinde meydana gelen sorunlar nedeniyle tam olarak soruşturma evrakına eklenememesi, bu saydıklarımın hepsi soruşturma ve kovuşturma aşamasında ciddi sorunlar oluşturabilir. Bir insanın savunma hakkının zarar görmesi kanunlarımız tarafından da asla kabul edilecek bir durum değildir. Segbis sistemi bir gül olarak değerlendirirsek bu saydıklarımda dikenleri olmakta. 

Segbis yöntemi ile kimlerin ifadesi alınır

Segbis sistemi ile kimlerin ifadesi alınacağını aşağıda sıra ile anlatmak en doğrusu olacak; 

1- CEZA İNFAZ KURUMUNDA BULUNANLAR

Ceza evinde bulunduğunuz bir sırada hakkınızda devam eden bir bir dava ile ilgili olarak duruşmada SEGBİS sistemi üzerinden dinlenilebilir siniz. 

2- TEDAVİ ALTINDA BULUNAN HASTALAR

Hastalık bu dünyanın en istenmeyen ama hiç kurtulması mümkün olmayan tek illet olarak yaşam sahnemizde yerini almaktadır. Hastanede yada sağlık kurumlarında tedavi altında bulunduğumuz esnada soruşturma veya kovuşturma aşamasında SEGBİS sistemi üzerinden ifadeniz alınabilir yada duruşmaya katılabilirsiniz.

3- YARGI ÇEVRESİ DIŞINDA BULUNANLAR 

Oldu ya hakkınızda devam eden bir dava Bayburt adliyesi tarafından yürütülmekte ama siz çalışmak için Kilise taşındınız. Duruşmaya katılmak için Bayburt’a mı gideceksiniz ? Durun Durun gitmenize gerek yok Bayburt adliyesi ile Kilis adliyesi  arasında yapacakları bir yazışma ile SEGBİS yöntemi üzerinden her türlü işinizi görebilirsiniz. 

4-YAKALAMA HALİNDE 

Soruşturma veya Kovuşturma aşamasında hakkında yakalama kararı verilen kişi yakalandığı yerde işlemlerin  hızla yürütülmesi için SEGBİS üzerinden işlemleri yapılabilir.

5-HAKLI MAZERETİ OLANLAR 

Hayat zor sevgili okurum insanın başına her an her şey gelebiliyor. Bu neden soruşturma veya kovuşturma aşamasında hazır bulunmanız gereken durumlarda geçerli bir mazeretiniz varsa ve bu mazereti adli merciler kabul ederse yine ifade veya duruşma işlemleriniz SEGBİS üzerinden yapılabilir. 

Segbis Talep yazısı örneği

 

……. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

UZLAŞTIRMA BÜROSU’NA

…….. Cumhuriyet Başsavcılığının ……….. sayılı uzlaştırma dosyasında müşteki/şüpheli …………..’nın  ………Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü/tutuklu olarak bulunduğu anlaşıldığından, adı geçen ile SEGBİS sistemi üzerinden görüşme yapılacağından ……….. günü saat …… ‘da SEGBİS odasında hazır edilmesi hususunda gereğini arz ederim.

                                                                                                  UZLAŞTIRMACI

ŞÜPHELİ/MÜŞTEKİ

ADI:

SOYADI:

TC KİMLİK NUMARASI:

BULUNDUĞU CEZA İNFAZ  KURUMU:

Kanun adamın yorumu 

Yukarıda gördüğünüz üzere SEGBİS denilen sistem insanların ve adaletin işini kolaylaştırmak için yapılmış bir teknoloji ürünüdür.  Segbis yöntemi  ile ilgili olarak benim görüşüm ise biraz olumsuz elimden geldiği sürece soruşturmalar veya kovuşturmalar da yüz yüze konuşmak yada ifademi vermek isterim.  Duruşmada ki duruşunuz mimikleriniz bakışlarınız SEGBİS sistemi üzerinden birebir yansıması imkansızdır.  Durum benim için her ne kadar böyle olsa da SEGBİS gerçekten adaletin hızı için olumlu bir teknolojidir…..

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: