Sandık Başkanının göreve gelmemesi suç mu

Sandık başkanı göreve gelmemesi suçmu Sandık başkanının rapor alması

Merhaba sevgili okurlarım. Türk Milletinin en tabi haklarından birisi seçme ve seçilme hakkıdır. Bu hakkımızı kullanmamızı sağlayan etkinlik ise seçimlerdir. Seçimlerde insanların bir kısmı gönüllü yada gönülsüz sandık başlarında yada seçim kurullarında görev almaktadır. Gönülsüz olarak görev alan kişilerin eminim ki haklı sebepleri vardır. Bu nedenle kendilerine verilen göreve gitmek istememektedir. Bugün ki yazımızda sandık görevine gitmemenin yaptırımları hakkında bilgi vereceğim.

Sandık Başkanının göreve gelmemesi Suç mu

“Sandık başkanı seçildim, göreve gitmek istemiyorum” şeklinde kendi kendinize yakınıyorsanız. Size anlatacaklarımı iyi dinleyin. Sandık başkanının göreve haklı sebebi olmaksızın gelmemesi açık bir şekilde suçtur. Bu durumla ilgili hemen kanun maddelerine göz atmamız gerekmektedir. 3627 sayılı SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUNUNUN 136 Maddesinde, Kurullara seçildiği halde haklı sebep olmaksızın vazifesi başına gelmeyenler elli günden az olmamak üzere adlî para cezası ile cezalandırılır. Seçim başladıktan sonra kuruldaki görevlerini haklı bir sebep olmaksızın terk edenler, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kanun maddemiz akıllarda ki soruyu net bir şekilde açıklamıştır. Hele hele kamu görevlisi yani memur iseniz cezanız yarı oranında artırılmaktadır. Sandık başkanı olarak göreve gitmemeniz halinde kendinizi yüklü miktarda para cezası yada demir parmaklıklar arasında görmeniz muhtemeldir.

Sandık başkanının görev gitmemesi için ne yapılmalıdır.

Sandık başkanı olarak görevlendirildiniz ve bu göreve gitmek istemiyorsunuz. Bu durumda olmazsa olmaz tek şart haklı bir sebebiniz bulunmasıdır. Ya kanunadam nedir bu haklı sebepler diyorsunuz içinizden, mesela evde bakıma muhtaç bireylerin bulunması, sağlık sorunları, Gebelik Vs gibi sorunlar haklı gerekçe olarak nitelendirilebilir. Aslında işin özü şu sevgili okurlarım, sizin seçim görevine gitmeniz durumunda siz yada bir başkası zarar görecekse sizin için bu durum haklı gerekçe olarak nitelendirilebilir.

Sandık görevine gitmemek için nereye başvurmalıyım

Sandık görevine gitmek istemiyorsunuz ve birde haklı gerekçeniz varsa beni iyi dinleyin. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey görev aldığınız seçim kuruluna bir dilekçe yazacaksınız. Dilekçenizde açık bir şekilde gerekçenizi belirtmek durumundasınız. Gerekçeniz ile ilgili elinizde bulunan somut verileri de eklemeyi unutmayınız. (Doktor raporu, görev belgesi Vs.)Dilekçenizi seçim kuruluna gönderdikten sonra uygun görülmesi halinde yerinize bir başka kişi görevlendirilecektir. Seçim kurullarına dilekçenin nasıl yazılacağını bilmiyorsanız sosyal medya yada mail üzerinden tarafıma ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Sandık görev ücreti ne kadar

Sandık başında görev alan bireylere yaptıkları emeklerinin karşılında bir miktar ücret ödenir. Bu ücretlerden seçimin patronu olan YSK sorumludur. Her seçim sürecinde görevlilerin alacağı ücret değişkenlik gösterir. 2019 yılı mahalli seçimlerde 500 TL sandık görevlilerine dağıtılmıştır. Yeni seçimlerde olası ücret değişikliğinde sitemiz üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.

Söz kanun adamda

Öncelikle gerçekçi bir gerekçesi olmayan herkesin sandık görevlerine gitmesini tavsiye ederim. Bu olaya bir empati duyarak baktığımızda sandık görevinin sorumluluğu ve stresinin çok fazla olduğunu da unutmamak gerekir. Bu stres ve sorumluluğu almak istemeyen görevlileri de anlamaktayım. Demokrasinin sarsılmaz temelleri üzerine inşa edeceğimiz geleceğimiz için hepimizin seçimlerde sorumluluk almamız gerekiyor. Oy kullanmaya gitmemenin cezası nedir öğrenmek istiyorsanız BU YAZIMIZI okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: