Saint Barthelemy (Aziz Bartolomeus) Katliamı

Aziz Bartolomeus katliamı Avrupa’da yaşanan en kötü mezhep savaşlarından birisi olmaktadır. Bu yazımızda Saint Barthelemy (Aziz Bartolomeus) Katliamı  ile ilgili sizlere geniş çapta bilgiler vereceğiz. Hadi hep beraber bu üzücü olayı inceleyelim.

Saint Barthelemy Katliamı öncesinde Avrupa

Aziz Bartolomeus Katliamı Avrupa’da yaşanan mezhep katliamıdır dememiz de bir sakınca yoktur. 1572 yılında Avrupa resmen kaynıyor, taht kavgaları bir yandan din savaşları bir yandan adeta karanlık bir dönemi yaşıyor Avrupa o yıllarda. Fransa ve İspanya arasında Flanderes isimli bölge üzerinde sahiplenme savaşları hat safada bulunmaktaydı ayrıca Fransız tahtında bir katolik kral bulunmakta ve bu durumu istemeyen protestan asilzadeler tahtı ele geçirmek için bizans oyunları oynamaktaydı. Anlayacağınız Fransa’da işler yolunda gitmiyordu. Fransa bir taraftan topraklarına toprak katmak bir taraftan da krallık için sıkı bir mücadele göstermekle uğraşıyordu.

DÖNEMİN FRANSA SARAYINDA  DÖNEN OYUNLAR

1572 yılında Fransa kralı IX.Charles isimli kişilikti. Bu kralın birde Catherine de Medicis isminde annesi vardı. Annesi tam bir İspanya aşığı bir kadındı. Oğlunun düşman olduğu ülkeye içten içe sempati duyuyor ve hayallerini İspanya ile süslüyordu. Fransa kralı ülke üzerinde ki yönetimi en baştan kaybetmişti bu sebepler kralın arkasından onlarca oyun oynanmasına ve tarihe Saint Barthelemy katliamı olarak geçen olaya zemin hazırlamasına sebep olmuştu.

Huguenot  Nedir

Aziz Bartolomeus Katliamının olduğu yıllarda Huguenot diye adlandırılan kişiler fransız  protestan asilzadelerin ta kendileri olmaktaydı. Fransa için Huguenot’lar büyük bir tehlike sayılmaktaydı. Bu şahsiyetler saraylarında asil hayatın tadını çıkarmak yerine mezhep ve taht sevdasına düşerek Fransa tahtını ele geçirmek için didinip durmuşlardır.

FRANSIZ KRALIN PROTESTANLARLA İLGİLİ DÜŞÜNCESİ

Fransa kralı IX.Charles her ne kadar katolik olsa da kendince adaleti sağlamak amacıyla yardımcılarının bazılarını protestan olan asillerden seçmiştir. Amiral Gaspard de Coligny isminde bir protestan kralın yardımcılığını yapmaktaydı. Amiral Gaspard de Coligny varlığı istemeden de olsa Aziz Bartolomeus katliamını tetikleyecekti.

PROTESTAN YARDIMCIYA SUİKAST

Fransa’da sular durulmuyor taht iyice sallanmaya başlıyor. Bu durum ister istemez ülkeyi olumsuz yönde etkiliyor.  Fransa kralının annesi Catherine de Medicis ise bu durum karşısında acımasızca bir plan yapıyor. Taht üzerinde ki oyunların sona ermesi için prostestanların ölmesi gerektiği fikrine kendini inandırıyordu. Bu sebeple kendi gibi düşünen insanları etrafına toplayarak sevgili oğlunun yardımcısı olan Amiral Gaspard de Coligny’i öldürmeye karar vermişti. Amiralin ölümü tüm protestanlar için büyük bir gözdağı olacaktı. Amiral Gaspard de Coligny dönemin Fransa’sında protestanların bir numaralı lideri konumunda bulunuyordu.  Catherine de Medicis adamlarını toplayarak Amirale suikast düzenledi ancak Gaspard de Coligny suikast sonucu ağır yaralı şekilde kurtularak evinde iyileşmeye çalışıyordu. Yaralı olduğunu öğrenen gözü dönmüş katolikler tekrar amiralin evini basarak kendisini öldürmeyi başarmıştı.

PROTESTAN AVI

Amiral Gaspard de Coligny’i öldüren gözü dönmüş katolikler bununla yetinmeyerek Paris sokaklarında protestan avına çıktılar. Böylece Saint Barthelemy katliamı başlamış oldu. 24 Ağustos 1572 tarihinde beyazlara bürünen katolik caniler protestan olan herkesi öldürmeye başladılar. Paris sokakları Protestan kanı ile adeta sulanıyor, Protestanlar kaçacak yer bulamıyordu. Pariste başlayan katliamın yankıları kısa bir süre içerisinde tüm Fransa’ya yayıldı. Bu katliam 2 gün sürdü ve on binlerce insan acımasızca öldürüldü.

MEZHEPLER DEĞİŞTİRİLMEK ZORUNDA KALDI

Fransız protestan asiller canları kurtarmak için katolik olduklarını açıkladı. O dönem ki gariban protestan halktan sağ kalanlar ise çevre ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Fransa tahtını oldukça kanlı bir yöntemle sağlama almayı başarmıştı.  Bu katliamda ölende öldürende Fransız’dı Din savaşları o dönemde en kötü yüzünü göstermişti. O dönemlerde Din inanılmaz bir rant ve siyasi üstünlük sağladığı için Din savaşları zaruri olmaktaydı. Burada komik olan durum aslında her iki mezhebinde Hristiyanlık dinine inanmasıydı. Saint Barthelemy katliamı ile binlerce Hristiyan bir başka Hristiyan tarafından katledildi.  Avrupa bu olayı çok fazla ön plana çıkarmak istemez hatta bazı Avrupalı tarihçiler hiç utanmadan bu olayın çok fazla üzerine gidilmesinin yanlış olacağını ve bu olayı tabir-i caizse unutmaları gerektiğini düşünmektedir.  Yalnız tarih unutulacak bir bilim değil ders çıkarılması gereken bir alandır.

Aziz Bartolomeus Katliamı ile ilgili düşüncem

Saint Barthelemy katliamı tarihe adını kanla yazdıran üzücü bir olaydır. Burada bu olayı unutmak yerine bu olaydan dersler çıkarmak zorundayız. İnsanlık olarak bu tip katliamlardan maalesef ders çıkaramıyoruz. Son dönemlerde özellikle İslam üzerinde o kadar çok mezhep savaşları yaşanmaktadır ki bu anlatılan olaydan zerre kadar ders almadığımızın en büyük göstergesidir. Aziz Bartolomeus katliamı gerçekten mezhep savaşlarının ne kadar acı ve gereksiz olduğunu biz insanlara gösteriyor. Bu nedenle kim hangi mezhepten olursa olsun o kişinin yaşam ve din hakkı engellenemez.  İnsanların birbirine olan saygısı devam etmedikçe Saint Barthelemy veya Aziz Bartolomeus katliamı gibi nice kötü olaylara tanıklık edebiliriz. Bu Dünyanın en çok Saygıya ihtiyacı var insanoğlu olarak önce saygının ve sevginin ne olduğunu öğrenmemiz gerekmekte ancak o zaman Saint Barthelemy  gibi katliamları unutur barış içinde yaşarız. Şuanda bulunduğumuz Dünya düzeni ile ilgili gözlemlerimi Bir Devin Terasından isimli yazımda  siz değerli okuyucularım için paylaştım.

Saygı ile yaşamanız dileğiyle.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: