SAHTE PARA

Merhaba sevgili okurlarım

Bu yalan Dünya’da hayallerimizin gerçekleşmesi için anahtar unsur PARA… Parasız ne yapabiliriz diye bir düşünün veya parasız ne kadar yaşarız. Karnın mı acıktı para ile gıda almak zorundayız. Hasta mı olduk ilaç için para lazım. Hava çok  soğuk ısınman mı lazım para gerek ev, odun, kömür için…. Şuan ki Dünyada parasız inanın hiçbir şey yapılamıyor sevgili okurlarım. Paranın bu kadar gerekli ve önemli olduğu bu dünyada para kazanmak için çırpınıp duruyoruz.

Paranın bu kadar hayati önem taşıdığı bir ortamda para kazanmakta kolay değil normal insanlar için… Normal insanlar dedim çünkü anormal insanlarda var aramızda, Hal böyle olunca parayı çalışıp kazanmak yerine kendi paramı kendim yaparım diyen KALPAZANLAR türemiş dünyada

Bir kalpazan kendisinin ürettiği paraları genel itibariyle para giriş çıkışının fazla olduğu işyerlerinde, yaşlı amca ve teyzelerin işyerlerinde,  eğitim seviyesi düşük vatandaşların işyerlerinde  harcamaya çalışmaktadırlar. Pazarda meyve sebze satan teyzemin sahte parayı anlamayacağını düşünür bu emek hırsızları… Bu nedenle kalpazanların yaptığı kağıt parçalarını sadece yakacak olarak kullanmalarını biz vatandaşlar sağlayacağız.. Bu nasıl mı olacak. Emek hırsızı kalpazanlara göz açtırmayarak sevgili okurlarım.

Gerçek para inanın bana sanat eseri  sevgili okurlarım. bunu birazdan sahte para nasıl anlaşılır konusu üzerinde anlatacağım.  Gerçek para, hemen hemen her yerinde kendine özgü bir özellik taşımaktadır. Sizi daha fazla merakta bırakmamak için hemen konuya girelim….

Öncelikle bir paranın sahte olup olmadığını nasıl anlayacağız onu öğrenelim.

-Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmamasına dikkat etmelisiniz.  Parayı bir okşayıp alıcı gözle bakarsanız yada aynı değerde başka bir parayla kıyaslarsanız sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin. Sahte olmayan banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk’ün yer aldığı bir görsel görünecektir. Kısaca  Atamızın gözükmediği paraya para demeyin sevgili okurlarım.

-Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edelim sevgili okurlarım.

Emniyet-Şeridi

Emniyet Şeridi

– Holografik şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.

Holografik-Şerit

Holografik şerit

-Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur. Elinizle parayı usulca okşayınca anlayacaksınızdır.

-Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.

 

Renk-Değiştiren-Şerit

Renk değiştiren şerit

-Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir. Resmen şaheser gizlenmiş paralarımıza

 Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır. Buraya da dikkat ediyoruz

-Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

Sevgili okurlarım. Yukarda ki önemleri şüphe duyduğumuz paralar üzerinde ihmal etmeden tek tek kontrol etmeliyiz.  Kontrol etmeliyiz ki  KALPAZAN sıfatını kendisine yakıştıran insanların ekmeğine yağ sürmeyelim…

KALPAZANLIK SUÇ DEĞİL Mİ

Emek hırsızları yani sahte para üretimi olan kalpazanlık tabi ki suç sevgili okurlarım.

Türk Ceza Kanununun 197 maddesi derki,Memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Sahte olduğunu bildiniz parayı sakın almayın.  Sevgili okurlarım aynı kanunun ikinci bendinde  Sahte parayı bilerek kabul eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır. Şeklinde hüküm verilmiştir.  Ya kanun adam kim neden bilerek sahte para alsın ki ? Kötülük çok geniş kapsamlı bir olay sevgili okurum Bir kuyumcuda çalışan Sırrı, Kalpazan çetesi ile anlaşır. 100 000 TL değerinde altını 100 000 TL lik sahte parayla satışını sağlayacak. Bu iş sonunda kendisine de 20 000 TL para vereceklerdi. Bakın sevgili okurlarım sahte parayı bilerek alacak çok kötü insan var bu yeryüzünde….

Birde şöyle bir sahne var Uyanık Bakkal Hayriye kendisinden daha uyanık bir kalpazan sahte 200 TL verir.  200 TL nin sonradan sahte olduğunu anlar Bakkal Hayri… Bakkal Hayri uyanık yaa 200 TL zarara gireceğine borçlu olduğu toptancı Muzaffer beye bu 200 TL yi ödeyeceği meblağının içerisine  karıştırarak verir.  Bu yapılan eylem ile ilgili olarak kanunlarımız aynen şöyle demiş, Sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı bu niteliğini bilerek tedavüle koyan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Şeklinde hüküm vermiştir.

Velhasıl sevgili okurlarım alın teri nedir bilmeyen vicdansızlar güzelim dünyamızı yaşanmaz hale getiren binlerce sebepten biri olmaktan çekinmiyorlar. Bu kötü insanlara fırsat vermeyerek dünyamızı bir nebzede olsa güzelleştirelim

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: