Sahibinden.com üzerinden dolandırıcılık

sahibinden.com üzerinden dolandırıldım, sahibinden.com dolandırıcılık,  letgo dolandırıcılık, gitti gidiyor dolandırıcılık, kapora dolandırıcılığı, ilan dolandırıcılığı,

Sahibinden.com üzerinden dolandırıcılık yöntemi ile, son zamanlarda bir çok insanımızı mağdur ettiğini üzülerek görmekteyiz. Tarafımıza bir çok şikayet maili gelmesinden dolayı bu konu ile ilgili olarak yazı yazmak bizim için elzem bir hale gelmiştir. Bugün ki yazımız da dolandırıcı şahısların sahibinden.com isimli internet sitesini kullanarak insanları nasıl mağdur ettiğini ve hangi yöntemleri kullandığını anlatmaya çalışacağım.

Sahibinden.com üzerinden sahte ilan

Sahibinden.com isimli sitenin, hepimizin bildiği üzere insanların ürün alım satımı yapmak üzere  ilanlar üzerine kurulu bir mantığı vardır. Biz insanlar da haliyle bu siteye  alışveriş yapmak amacıyla gireriz. Bu durumdan yararlanmak isteyen dolandırıcı ilk olarak  sahibinden.com isimli siteye ilan bırakmaktadır. Bırakılan bu ilan ile birlikte dolandırıcılık faaliyeti başlamıştır. Bırakılan bu ilan sahtedir. İnsanları dolandırmak için hazırlanan tezgahtan ibarettir. Dolandırıcılar Sahte ilan üzerinden insanları farklı yönlerden dolandırmaktadır.  Şimdi sizlerle başlıklar halinde bu yöntemleri göreceğiz.

sahibinden.com üzerinden kapora dolandırıcılığı

Bu yöntemde dolandırıcı şahıslar, ilk olarak müşteri kılığına girer. Sahibinden.com üzerinden gözüne kestirdiği gerçek araç ilanlarının sahipleri ile irtibata geçerek satılan araca alıcı olduğunu söyler.  Araç ile ilgili resimleri özelden atmasını ister ve aracın özel resimlerine sahip olur.  Böylece sağdan soldan araç resmi aramaya gerek kalmaz.  Dolandırıcı şahıslar ilk olarak müşteri kılığına girerek bir çok farklı modelde araçların resimlerine sahip olur. Belli bir süre geçtikten sonra ise elinde bulunan resimlerle sahte bir ilan açar. İlanı açtıktan sonra ki iş kurbanlarının ağına düşmesini beklemektir. Biz vatandaşlar ise bin bir zahmetle biriktirdiğimiz paralar ile hayalini kurduğumuz aracı almak umuduyla sahibinden.com isimli siteye gireriz. Site üzerinde gezinirken, almak istediğimiz aracı görürüz. Bulduğumuz araç eksiksiz ve  hemde piyasa fiyatının altındadır, Bu nedenle bu aracı kaçırmamak adına hemen ilan sahibi ile iletişime geçmek isteriz.  Bu saat itibari ile dolandırıcıların ağına düşmüş bulunmaktayız.

Dolandırıcı öyle bir şekilde olmayan aracı anlatır ki namuslu müşteri bu aracı asla kaçırmaması gerektiğine inanır. Neyse araçla ile ilgili pazarlık yapıldıktan sonra dolandırıcı olmayan aracı gayet uygun bir fiyata namuslu vatandaşa verir.  Dolandırıcı işini kolaylaştırmak için aracın taliplisinin çok fazla olduğunu, daha yüksek fiyat verenlerin bulunduğunu bu nedenle aracı bir başkasına satma ihtimalinin de olabileceğini söyler. Bu nedenle olmayan bir araç için namuslu müşteriden kapora talep eder.  Kurban aracı kaçırmamak için dolandırıcının istediği parayı kendisine gönderir. Para gittikten sonra Dolandırıcının vatandaşla işi bitmiştir. Bu saatten sonra, ya sahte bir buluşma ayarlar yada telefonu tamamen kapatır.  Sahibinden.com üzerinden meydana gelen kapora dolandırıcılığı genel olarak bu şekilde gerçekleşmektedir.

Kapora dolandırıcılığı ile ilgili Dolandırıcı şahısların ve  ilanlarının genel özelliklerinden bahsetmek istiyorum

Kapora dolandırıcılığında sahte ilanların genel özellikleri

Dolandırıcı şahısların bıraktıkları sahte ilanlarının genel özelliklerini siz değerli okurlarımıza maddeler halinde anlatmak istiyorum.

 • Sahte ilanda ki araçlar 3. şahıslara ait araçların resimleri olduğu için dikkat çekmez.
 • Sahte ilana verilen araç genelde kusursuzdur.
 • İlana bırakılan sahte araca biçilen değer genelde piyasa değerinin altındadır.
 • Dolandırıcı ilanın açıklama kısmında kusursuz bir aracı olduğunu ve çeşitli nedenleri öne sürerek acil satılması gerektiğini belirtir.

Şimdide dolandırıcıları inceleyelim.

Kapora dolandırıcılığında, şüphelilerin genel özellikleri

 • Dolandırıcı şahıslar genelde samimi bir dil kullanır.
 • ilana verdiği numara halk arasında AÇIK HAT olarak tabir edilen hatlardır.
 • ilana verdiği isim bilgisi büyük ihtimalle sahtedir.
 • Dolandırıcı genelde aracının taliplisinin çok olduğunu, aracı her an başkasına satabileceğini söyler.
 • Dolandırıcı yaptığı konuşmada bir şekilde işi kapora mevzusuna getirir ve sizden para talep eder. Kapora göndermemeniz durumunda aracı başkasına satabileceğini beyan eder.

Kapora dolandırıcılığında kullanılan şüpheli banka hesabı

Sizden kapora isteyen dolandırıcı şahıslar önceden her şeyi planlar. Bu planlamanın içerisinde banka hesapları da bulunmaktadır. Dolandırıcıların kullandıkları banka hesapları büyük oranda kendi adlarına olan hesaplar değildir. 3. şahıslara ait banka hesaplarını kullanarak kendi kimliklerini gizlemeye çalışmaktadırlar. Şüphelilerin kullandığı banka hesaplarının sahiplerinin içerisinde masum olanı da var suçlu olanı da vardır. Bazı şahıslar banka hesaplarının kullanılması karşılığında belli oranlarda ücret almaktadır. Bazı durumlarda ise banka hesaplarını sevdiği bir dostuna yada arkadaşına kısa süreliğine kullanmak üzere verdiği bu nedenle kartının bu tip dolandırılıcılık olaylarında kullanıldığı anlaşılmaktadır.  Sevgili okurlarım, bu devirde kimseye banka kartınızı kullandırmayınız. Banka hesabınıza gelen paranın kara para olmadığından emin olmadıkça kimseye banka hesaplarınızı emanet etmeyiniz.

Sahibinden.com hayali ürün satışı

Sahibinden.com üzerinden bırakılan sahte ilanlarla uygulanan dolandırıcılık yöntemlerinden bir diğeri ise hayali ürün satışıdır sevgili okurlarım. Dolandırıcı şahıslar elinde bulunmayan bir ürünü internet üzerinden bulduğu fotoğraflarla, ilan üzerinden satışa sunmaktadır.  İlana bıraktığı ürünlerin fiyatlarını ilgi çekmek için piyasa fiyatının biraz altında satmaktadırlar. Masum vatandaşlarımız ise bu tip ilanları görerek dolandırıcıların ağına düşmektedir. Dolandırıcıların bu yönteminde kullanılan hayali ürünler, küçük ev aletleri, telefon, bilgisayar, bilgisayar parçaları, müzik aletleri, elektronik cihazlar. oyun konsolu, elektrikli süpürge televizyon gibi değeri 1000 ile 10 000 TL arasında değişen ürünlerden oluşmaktadır. Masum vatandaşın irtibata geçtiği dolandırıcı, hayali ürün üzerinden pazarlık yapar ve ürünün parasının  tamamını yada bir kısmını masum vatandaştan tahsil etmeye çalışır. Dolandırıcı şahıslar, masum vatandaşa güven vermek adına, çeşitli yollara başvurmaktadır.  Bu yolları sizlere tek tek anlatacağım.  Dolandırıcı şahıslar kendi el yazılarını ile yazıp imzaladığı saçma sapan bir belgeyi alıcı şahsa atarak, bir şey olması durumunda tüm sorumlunun kendisinin olduğunu söyler. Dolandırıcı şahıslar genel olarak kendilerini kamu görevlisi yada güven vermesi amacıyla esnaf olarak tanıtır. Dolandırıcılar hazırlamış oldukları  sahte kimlikleri yine sizinle paylaşarak bir şey olması durumunda kimliklerinin belli olduğunu şikayetçi olabileceğinizi söyler. Bunun gibi güven verici hareketlerden sonra dolandırıcıların yılan dillerine kanan masum vatandaşlarımız olmayan bir ürünün ücretini karşı tarafa gönderir. Karşı tarafa para gittikten sonra dolandırıcı şahıslar telefonu kapatır ve meçhule karışır.

Hayali ürün satışında, sahte ilanların genel özellikleri

 • Sahte ilanda ürünler genel itibariyle 1000 ile 10 000 lira arasında maddi değeri bulunan ürünlerdir.
 • Sahte ilana bırakılan ürünün genelde faturasının ve garanti belgesini gösterir sahte bir görsel bulundurulur.
 • İlana bırakılan hayali ürünün fiyatı genelde piyasanın altındadır.
 • ilana bırakılan ürün ya hiç kullanılmamış yada az kullanılmıştır.

Hayali ürün dolandırıcılığında, şüphelilerin genel özellikleri

 • Dolandırıcı şahıslar genelde samimi bir dil kullanır.
 • ilana verdiği numara halk arasında AÇIK HAT olarak tabir edilen hatlardır.
 • ilana verdiği isim bilgisi büyük ihtimalle sahtedir.
 • Dolandırıcı ürün pazarlığında direk olarak sonuca gitmek ister sizden ürünü göndermeden parayı yollamanızı talep eder.
 • Size güven vermek adına yukarıda anlattığım üzere kimlik yada el yazısı belgeler gönderirler.

Değeri düşük ürün göndermek suretiyle dolandırıcılık

Dolandırıcılar yine online satış yapan sitelere sahte ilanlar vererek ürün satışında bulunurlar. Sattıkları ürün yine ilgi çekmek adına piyasa fiyatının altında olur.  Vatandaştan paralı aldıktan sonra kargoya onur kırıcı şekilde salatalık veya patlıcan gibi ürünler koyarak gönderir. Bu durum da yine ülkemizde sıklıkla yaşanan üzücü olaylardan biridir.  Masum vatandaşı bin bir türlü vaat ile kandıran dolandırıcılar, para hesaplarında gördükten sonra bambaşka bir ürün gönderir bu yöntemde. Aslına bakarsanız tüm yöntemler aynı kapıya çıkmaktadır.  İlan üzerinden dolandırıcılık olaylarında  kullanılan tüm yöntemler genelde aynıdır.

Sizlere bu konu ile ilgili acizane tavsiyem lütfen internet üzerinde gördüğünüz ürünün fiyatını lütfen piyasa fiyatına göre kıyaslayınız. Bilmediğiniz yada ne olduğu belli olmayan internet sitelerinden alışveriş yapmayın. Bu devirde kimse kimseye bedava yada zararına ürün satışı yapmaz. Bu nedenle lütfen alışveriş yaparken çok dikkatli olun. Ürün elinize gelmeden göndereceğiniz her para bir risktir. Bu sözlerimi lütfen aklınızdan çıkarmayınız.

İlan üzerinden dolandırılmamak için alınması gereken önlemler

Sahibinden.com yada herhangi bir ilan üzerinden satışa yönelik site üzerinden dolandırılmamak için yapmanız gerekenleri siz değerli okurlarıma maddeler halinde anlatmak istiyorum.

 • Bu tip sitelerde ilana bırakılan ürün piyasa değerinin altındaysa yanaşmayın. Bir insan neden elinde bulunan ürünün değeri 10 TL  iken 5 TL ‘ye satsın. Atalarımız çok güzel söylemiş ucuz etin yahnisi yenmez. Bu şekilde gördüğünüz ilanlardan mutlaka uzak durmalısınız yada çok dikkatli olmalısınız.
 • İnternet üzerinde yapılan alışverişlerde, ilan sahibinin kurumsal olmasına dikkat edin. İlan sahibinin bir firma yada işyerini temsil etmesi sizin adınıza güven sağlayacaktır.
 • Almak istediğiniz bir ürünle ilgili önden para göndermeyin. Karşı tarafın dolandırıcı olup olmadığını bilemezsiniz.  Tam anlamı ile emin olmalısınız. Para dolandırıcının ellerine geçtikten  sonra iş işten geçmiş olacaktır.
 • İlan sahibi ile görüntülü görüşmek isteyin. Sonuçta para göndereceğiniz kişiyi canlı görmek hakkınız. İnternet üzerinden Canlı görüşme yaparak hem ürünü canlı olarak görür hemde satıcının kim olduğunu canlı olarak görürsünüz.  Size güven vermek adına kimlik fotoğrafı atarsa kimlik üzerinde ki resmi satıcı ile kıyas etmiş olursunuz.
 • Sahibinden.com üzerinden alışveriş yapacaksanız GET ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz.
 • İlan sahibinin profilini inceleyin, profilde ne gibi ürünler sattığını, ne zamandır satış yaptığına çok dikkat etmelisiniz. Profilde absürt bir durum varsa kesinlikle o üründen uzak durmalısınız.
 • İnternet üzerinden alışverişte en güvenli yol yüz yüze görüşerek ürünü satın almak yada satmaktır.

Kanunadamın görüşü

Sevgili okurlarım internet üzerinden alışveriş yapmak gelişen teknoloji ile birlikte pek çok avantajı bizlere sunmaktadır. Bu durumdan bile nemalanmak isteyen kötü niyetli insanlara karşı topyekun mücadele etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak kendimiz dikkat etmeliyiz. Daha sonrada bu tip ilan sistemine dayalı Sahibinden.com, letgo gibi sitelerin bir  takım önlemler alması gerekmektedir.  Tarafıma o kadar çok mağduriyet mailleri gelmekte ki inanın insanın içi sızlamakta. Bir çok insanın hayali, heyecanı dolandırıcılar yüzünden yok olmakta. Bu nedenle hep birlikte dikkat ederek paralarımızı kötü niyetli insanlara kaptırmayalım. Bu konu ile ilgili her türlü soruyu yazımızın soru kısmına yazarak sorabilirsiniz. Hepinize mutluluk dolu günler diliyorum..

KAÇAK BAHİS OYNAMA SUÇU İLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEYİ BURAYA TIKLAYARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

29 Comments

 1. Avatar anonim 15 Nisan 2019
 2. Avatar Mutlu 24 Haziran 2019
  • Avatar kanunadam 24 Haziran 2019
 3. Avatar veysel mağdur 27 Temmuz 2019
 4. Avatar ömer 16 Aralık 2019
  • Avatar kanunadam 16 Aralık 2019
 5. Avatar ravenger35 20 Aralık 2019
 6. Avatar nurullah akdoğan 28 Ocak 2020
  • Avatar kanunadam 28 Ocak 2020
 7. Avatar Ali 5 Şubat 2020
 8. Avatar Yarkın 6 Şubat 2020
 9. Avatar Yarkın 6 Şubat 2020
 10. Avatar emre can soydoğan 27 Şubat 2020
 11. Avatar Emre Can Soydoğan 27 Şubat 2020
 12. Avatar Emre Can Soydoğan 27 Şubat 2020
 13. Avatar Nurettin Karademir 21 Nisan 2020
 14. Avatar bunyamin buzdagli 15 Mayıs 2020
 15. Avatar Korhan 21 Mayıs 2020
 16. Avatar Köksal Ayhan 22 Mayıs 2020
 17. Avatar hazar 6 Temmuz 2020
 18. Avatar tolga 12 Ağustos 2020
 19. Avatar tolga 12 Ağustos 2020
 20. Avatar Ahmet gozey 10 Eylül 2020
 21. Avatar Drsn 23 Eylül 2020
 22. Avatar Fatih 23 Eylül 2020
 23. Avatar hazar 26 Kasım 2020
 24. Avatar Umit 22 Ocak 2021
 25. Avatar Erkan 3 Şubat 2021
 26. Avatar Altay 29 Mart 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: