SADAKAT TİMSALİ HACHİKO

Merhaba sevgili okurlarım.

İnsanoğlunun en sadık dostu kimdir desem bir çoğunuz köpek diyecektir. Binlerce insan da köpekleri kendi oğlu kızı yada arkadaşı gibi görmekten hiç çekinmiyor. Böyle sadık dostlar sevilmez mi ? Tabi ki bizlerde bu sadık dostları seviyoruz ve koruyoruz, en azından bu dediklerimi yapan bir insan topluluğu olduğuna eminim. Hayvana eziyet eden kısmı ben adamdan saymadığım için o şahıslarla ilgili hiç konuşmak istemiyorum.

Bugün siz değerli okurlarıma bir köpekten bahsedeceğim belki de bir çoğunuzun bu  köpek hakkında bilgisi vardır ama olsun birde benden dinleyin 🙂 Hachiko ile arkadaşı hatta babası olarak gördüğü profesör Ueno ile daha yavruyken tanışmıştı. profesör Ueno minik köpek dostuna aileden birisi gibi davranarak onu koruyup kolluyordu. Hachiko’da kendisine yapılan bu iyilikleri sadakati ile ödemeye çalışıyordu. Hachiko gerçekten diğer köpeklerden çok ama çok farklıydı. Sahibine tam anlamıyla sadık bir köpek haline gelmişti. Hachiko’nun sahibi profesor Ueno bu inanılmaz sadakati hayretle izliyor ve bir o kadarda mutlu oluyordu. Hachiko hergün istisnasız sahibini tren istasyonuna kadar götürüp işe gönderiyor ve belli bir saat sonra tren istasyonunda bekleyerek sahibini karşılıyordu. Bu artık Hachiko için normal bir eylem haline gelmişti. Sürekli yapılan bu eylem Hachiko’nun tren istasyonu yetkilileri ve çevre esnafın dikkatini çekerek Hachiko’nun ününe ün katmıştır. 

Yine bir gün Hachiko sahibini işe göndermişti akşam saatlerinde yine sahibini karşılayacaktı. Hachiko tren istasyonunun kapısının önünde beklemeye başladı. Ancak bir sorun vardı sahibi hala gelmemişti.  Gelmesi gereken saat çoktan geçmişti. profesor Ueno  çalıştığı işyerinde kalp krizinden dolayı hayatını kaybetmişti. Onun artık trenle gelmesi mümkün değildi. Hachiko bir köpekti ölüm nedir nerden bilsin. Sevgili okurlarım Hachiko isimli köpek tam 9 yıl boyunca sahibini hiç bir yere ayrılmadan bekledi. Bu bekleyiş tüm esnafı ve çalışanları duygulandırdı. Hachiko’nun bakımını ve soğuklardan korunması için her şeyi yaptılar. Hachiko 9 yılın verdiği sadakat ve sevgiyle sahibini beklediği yerde yaşlılığın getirdiği hazin son ile hayatını kaybetti.  Hachiko’nun hayatını kaybettiği yere heykeli dikilir. Hachiko’nun cansız bedenine ise özel bir sıvı enjekte edilerek Tokyo Ulusal Bilimler Müzesi’nde sergilenmeye başlanır.  Japonya’da sevgililerin buluşma noktası artık Hachiko’nun 9 yıl boyunca sevdiği insanı beklediği tren istasyonu olmuştu.  Ayrıca Hachiko’nun hayatı film sahnesine aktarılmış Hachiko isimli birde film yapılmıştı bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. 

Sevgili okurlarım belkide bir çok insanın yapmadığını bir köpek yapmıştı. Sadakat ve sevgi… Bu dünyada oldukça azalan bir erdemdir sadakat ve sevgi. Her şeyin yan sanayisi üretildiği bu dünyada emin olun bir çok sadakat ve sevgide yan sanayi ürünü…. Madem bu dünyada bu kadar az bulunan bir şey sadakat ve sevgi.   İnsanoğlunu bu kadar seven bir canlılık topluluğuna (köpekler) yaptığımız kötülükleri ne ile açıklamamız gerekiyor ?

Arabanın arkasına bağlayarak sürüklenen köpekler, tecavüz edilerek canlı canlı yakılan köpekler, dört ayağı kesilerek ölüme terk edilen köpekler, lanet bir festival uğruna katledilen köpekler.  Bu kadar sadakat ve sevginin karşılığı bumu olmalı sevgili okurlarım. Onlarında en az bizim kadar canlı olduğunu, onlarında bizim gibi acı duyduklarını onların sadece konuşup acısını dile getiremediklerini bilmiyor muyuz. Hachiko benim gözümde önemli  bir sembol bir hayvana kötü davrandığımda aklıma gelecek ve utanmamı sağlayacak  bir sembol…

Bu yazımda Hachiko isimli bir köpeği anlattım ama aslında tüm hayvanları kapsıyor gelinim sana söylüyorum kızım sen anla misali.. Hayvanları korumak bizim insani görevimiz. Onları koruyalım onları sevelim onlarla birlikte bir şekilde yaşamayı öğrenelim.  Kim bilir belki bizi de Hachiko gibi seven bir dostumuz  olur….

Şimdi hepiniz sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: