SABIKA KAYDI NASIL SİLİNİR

Sabıka kaydım nasıl silinir söyleyin de alnımıza yapışan bu lekeden kurtulalım diyen okurlarım hepinize merhaba 

Bugün ki yazıma “ADIM ÇIKMIŞ DOKUZA İNMEZ SEKİZE “ sözüyle başlamak istiyorum. Hayat ön yargılarla doludur. Hepimizin bir ön yargısı vardır. Sütten ağzımız bir kere yanmış ise yoğurdu bile üfleyerek yemekteyiz.   İnsan olarak bir hata yaptığımızda gerek ailemizde gerekte iş ortamımızda olsun bu hata sürekli yüzümüze kirli bir peçete gibi çarpılır durur. Ya kardeşim insan hata yapamaz mı neden geçmiş hatalarımı yüzüme vurup duruyorsunuz deseniz de tüm çabalarınız beyhude kalacaktır. Hataları unutmayan sadece bizim çevremiz değil devletimizde yapılan hataları belli bir süreliğine kaydetmektedir. 

Sabıka kaydı nedir 

Sabıka kaydı hukuk dilinde adli sicil kaydı olarak anılmaktadır.  Sabıka kaydını nedir sorusuna bir benzetme ile başlamamın uygun olacağını düşünmekteyim Devletin arşivlerinde her vatandaşı için bir beyaz kağıt bulunur. Bu kağıda yapılan suçlar tek tek yazılır. Bu işleme hukuk çevresinde adli sicil bizim halk dilinde ise Sabıka kaydı denilmektedir. Ben her zaman halk diliyle konuşmaktan yana olduğum için bugün ki yazımda sıkça Sabıka kaydı kelimesini kullanacağım. 

Adli sicil kaydı devletin vatandaşlarının işlediği suçları kayıt altına alma işlemidir. Bizim o bembeyaz kağıtlarımıza yazılan kara lekedir sabıka kayıtları .

Arşiv Kaydı Nedir

arşiv kaydı  ile Sabıka (adli sicil ) kaydı aynı iki terim gibi sanılmakta ama her ikisi bambaşka kavramlardır.  Arşiv kaydı adli sicil kaydımızda bulunup belirli şartları tamamladıktan sonra silinmesi gereken bilgilerin silinerek, bu bilgilerin aktarıldığı yeni alana arşiv kaydı denilmektedir.  Suç işlediğimiz zaman sabıka kaydımızdan silinse bile arşiv kaydında bulunmaya devam etmektedir. 

 Sabıka kaydına hangi suçlar işlenir 

Sabıka kayıtlarımıza neler işlenmiyor ki sevgili okurum bunları aşağıda tek tek belirteyim…..

 • Hapis cezasına mahkumiyet kararları sabıka kaydına işlenir. Hapis cezası nedeniyle kişi cezaevine konulduktan belli bir müddet sonra şartlı yada koşullu salıverilmişse, koşullu salıverilme (tahliye) kararı da adli sabıka kaydına işlenir. Koşullu salıverilmede denetim süresinin uzatılmasına ve koşullu salıverilme kararının geri alınmasına dair karar da sabıka kaydına işlenir
 • Kişi mahkum olduğu hapis cezasının infazını tamamlamışsa, hapis cezasının infazının tamamlandığına dair bilgi de sabıka kaydımızda yerini alır. (Bu kişi falanca suçtan dolayı şu kadar yatıp çıkmıştır)
 • Hapis cezası ertelenmişse, cezanın ertelendiğine dair bilgi ile birlikte kişinin bağlı bulunduğu denetim süresi de yer almaktadır. Ayrıca denetim süresinin yükümlülükler uygun ve iyi halli olarak geçirilmesi halinde cezanın infaz edilmiş sayılacağı hususu da adli sabıka kaydına işlenir. Eğer ertelenen hapis cezası, denetim süresinin yükümlülüklerine uyulmadığı için cezanın infaz kurumunda çektirilmesine karar verilmişse bu karar da sabıka kaydına yazılır.
 • Adli para cezası mahkumiyet hükmü ile ilgili bilgiler de sabıka kaydına işlenir. Adli para cezası ödenmişse ödenmek suretiyle infaz edildiği hususu, adli para cezası ödenmemişse tazyik hapsi suretiyle kısmen veya tamamen infaz edildiği hususu sabıka kaydına işlenecektir.
 • Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırıma mahkumiyet halinde buna dair karar sabıka kaydında yer alır
 • Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaya dair istisnai bir hal veya mahkûmiyet hükmüyle bağlantılı olarak verilen, belli bir hak ve yetkinin kullanılmasının veya belli bir meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına ilişkin karar da sabıka kaydına işlenir
 • Türk vatandaşı hakkında yabancı mahkemeden verilmiş ve kesinleşmiş olan mahkûmiyet kararının Türk hukuku bakımından doğurduğu hak yoksunluklarına ilişkin olarak Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkemece verilen karar sabıka kaydına işlenir
 • Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık dolayısıyla verilen karar da sabıka kaydına işlenir
 • Ceza zamanaşımının dolduğunun tespitine ilişkin karar sabıka kaydına işlenir
 • Genel veya özel affa ilişkin kanun; özel affa ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı sabıka kaydına işlenir
 • Askerî Ceza Kanununa göre verilmiş mahkûmiyet kararlarındaki ferî cezalar sabıka kaydına işlenir

Yukarda gördüğünüz üzere çektiğimiz cezalar ile ilgili her şey adli sicil kaydımıza bir nakış gibi işlenmekte. Burada önemli bir husus var hakkınız da kesin bir hüküm olmadan sabıkanız etkilenmez.  Mesela sizi çekemeyen bir akrabanız sizden şikayetçi oldu diye sabıkanız kirlenmez. Yada herhangi bir nedenden dolayı  karakola düştünüz diyerek sabıkanız da kara lekeler oluşmayacaktır. Burada yaptığınız bir suçun karşılığında cezai yaptırıma uğramanız durumunda sabıka kaydınız bozulacaktır

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı sabıka kaydına işlenir mi

Hükmün açıklanması geriye bırakılması  kararı sabıka kaydında özel bir yere işlenir ancak senin adliyeden alacağın sabıka kaydında gözükmeyecektir bu nedenle için rahat olsun. 

SABIKA KAYDI NE ZAMAN SİLİNİR

Adli sicil kaydı silinmesi ne kadar sürer sorusu herkesin en çok merak ettiği bir husustur. Sabıka (adli sicil ) kaydınız size uygulanan cezanın bitmesiyle silinmesi gerekmektedir. Mesela 21.03.2018 günü 2 yıl kesinleşmiş hapis cezasına çarptırıldınız.  sabıka kaydınızda ki bu kara leke 21.03.2020 tarihinden sonra silinmesi gerekmektedir.  Yani cezanızı tamamen infaz ettikten sonra sabıka kaydı silinecektir. Mesela adli para cezanız var bu cezayı ödedikten sonra sabıka kaydınız dan silinmesi gerekmektedir.

İşlemiş olduğunuz suç ile ilgili tüm ceza mahkumiyetini ortadan kaldıracak şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık hükümleri sonrası da sabıka kaydımız dan bu kara lekenin silinmesi gerekmektedir.  Sonuçta artık ortada çekilecek bir ceza yoktur. 

İşlenilen bir suçta ceza zaman aşımına uğraması, genel af verilmesi yada şüphelinin hakkın rahmetine kavuşması (ölmesi) durumunda yine sabıka kaydımızda bulunan suçun silinmesi gerekmektedir.

Arşiv kaydı ne zaman silinir 

Arşiv kaydı nedir sorusuna yukarda cevap vermiştik sabıka kaydına işlenen suçların şartlarını sağladıktan sonra silinerek arşiv kaydına eklendiğini belirtmiştik. Arşiv kaydının ne zaman silinir sorusu ise yine merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. Arşiv kaydına eklenilen bir suç 5 yıl sonra silinmesi gerekmektedir. 

Yukarda ki şartları sağladığınız halde hala sabıka kayıtlarınızın silinmediğini görmeniz durumunda Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne yazacağınız bir dilekçe ile bu kaydınızı sildirebilirsiniz. 

Sabıka kaydı silinmesi için Dilekçe örneği 

T.C. ADALET BAKANLIĞI
ADLİ SİCİL ve İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 
ANKARA

İSTEMDE BULUNAN : ( İsim-soyad-kısa kimlik-adres bilgileri )

KONU : Adli Sicil Kaydının Silinmesi

TALEP : Adli sicil kaydımda görünen sabıkalarımın gerekli yasal süre geçtiğinden silinmesi talebimdir.

AÇIKLAMA :

Ekte sunduğum adli sicil kaydında bulunan tüm cezalar infaz edilmiş durumdadır.

Mahkeme tarafından verilen tüm cezalar infaz edilmiş ve gerekli tüm yasal süreler geçmiş olmasına rağmen sabıka kaydımda halen bu cezalara dair bilgiler görünmektedir.

Adli sicil kaydında bu bilgilerin olması hem iş hayatımı hem de diğer sosyal hayatımı olumsuz etkilemektedir. Resmi ve özel yapacağım herhangi bir işlemde hak kaybına ve mağduriyete yol açmaması için adli sicil kaydında görülen sabıka kaydımın silinmesini talep ediyorum.

SONUÇ ve İSTEM :

Yukarıda açıkladığım üzere Adil Sicil Kaydımda yer alan tüm kayıtların, meselenin kişisel önemi ve aciliyeti de göz önünde bulundurularak Adli Sicil Kayıtlarından silinmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim …./…/20018

EK : 1-  Sabıka kaydı,

Sevgili okurlarım umarım ceza almaz ve bembeyaz bir kağıt olan sabıka kayıtlarınızı kirletmez siniz.  Ülkemizin en büyük sorunu ön yargıdır. Bu sorunla hiç bir zaman karşılaşmamanız dileğiyle………

3 Comments

 1. Avatar Ersin 15 Temmuz 2019
 2. Avatar Veysel Dede 23 Eylül 2019
 3. Avatar Mehmet Kendirci 29 Şubat 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: