Ruhsatsız Silah taşımak Suçmu

Ruhsatsız Silah

Merhaba sevgili okurlarım. Ruhsatsız silah taşımak suç mu sorusunu tüm silah seven okurlarım sormakta ve cevabını aramaktadır. Kanunlarımız bu hususa açıklık getirmek için özel bir yasa çıkartmış ve bir çok soruna çare olmuştur. Halk arasında silah taşımak yasak mı sorusu çok sorulmakta bu nedenle bunun cevabını vererek konuya başlamak istiyorum. Kanunlara ve kurallara uymanız durumunda silah taşımak mümkün sevgili okurlarım. Silah sevdamız asırlar öncesinden beri bulunmakla birlikte silaha olan ilgimiz genetik bir geçmişe sahiptir.

Bugün ki konumuz olan ruhsatsız tabanca taşımak ile ilgili olarak size sunacağım konu başlıkları aşağıda belirtmek isterim.

 • Ruhsatsız silah taşıma
 • Ruhsatsız silah taşıma suçunun unsurları
 • Ruhsatsız silah taşıma suçunun cezası
 • Bulundurma ruhsatlı silahı taşımak
 • Ruhsatsız silah taşıma
 • Ruhsatsız Silah Bulundurma Suçunun Cezası
 • Ruhsatsız Silah Taşıma Suçunun Cezası

Ruhsatsız silah taşıma

6136 sayılı kanuna aykırı olarak taşınan, bulundurulan silahların tümüne verilen ad olup ayrıca ruhsatsız tabanca taşınması yada bulundurulması sonucunda bu kanun kapsamında adli işlem görmesi kaçınılmazdır.

6136 sayılı kanuna göre hangi durumlar suç teşkil etmektedir.

 • Ruhsatsız Silah veya Mermi Bulundurma 
 • Ruhsatsız Silah veya Mermi Taşıma 
 • Ruhsatsız Silah veya Mermi Satın Alma 
 • Bulundurma Ruhsatlı Silah veya Diğer Aletleri Taşıma 
 • Bıçak veya diğer aletleri veya benzerlerini satmak, satmaya aracılık etmek, satın almak, taşımak veya bulundurmak

Yukarda ki listemizde bir silahı yada mermiyi taşımak, satmak yada bulundurmak yine bulundurma ruhsatı olan silahları dahi taşımak 6136 sayılı kanun kapsamında suç teşkil etmektedir.

Peki her şey iyi hoşta silahtan kasıt nedir bu hususta oldukça önemli

Bu konu ile ilgili olarak yine kanunumuza bir göz atmamız gerekecek, kanunumuz silahların tanımını açık seçik yapmıştır. Bu tanıma göre

Ateşli silah

Ateşli silah mermi çekirdeğini yada saçmayı barut gazının itici gücü ile uzak mesafelere kadar atabilen mekanizmalara verilen isimdir.

Bizim bildiğimiz tabancalar , tüfekler ve niceleri ateşli silah sınıfına girmektedir.

Tabanca

Ateşli silahlar kapsamına giren tabancaların hukuki tanımını yapmak gerekirse fişek yatağı hariç olmak üzere 30 Cm ve tüm uzunluğu 50 cm geçmeyen yine yukarda ki tanımda açıkça belirttiğim üzere
mermi çekirdeğini yada saçmayı barut gazının itici gücü ile uzak mesafelere kadar atabilen mekanizmalardır.

Bu tanımdan sonra neyin tabanca neyin tüfek olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

Tam otomatik silah

Tetiğe basılı tutulu olması halinde sürekli olarak atış yapabilen yiv seti bulunan silahlardır.

Askeriyeler , polisler yani tüm güvenlik mensuplarının kullandığı silah türüdür.

Yivli av tüfeği

Namlu uzunluğu 30 cm den fazla olan uzun menzilli sabit dipçikli tam ve yarı otomatik atış yapabilen ateşli silahlardan birisidir.

Kanunlarımız kısaca derki yukarda isimlerini ve tanımlarını yaptığım tüm silahları ruhsatsız olarak taşımak yasak kardeşim. Bunun cezası 6136 sayılı kanunda açıkça belirtilmiştir.

Ruhsatsız silah taşıma suçunun unsurları

Zilyetlik

Ruhsatsız silah bulundurma, taşıma veya satın alma suçunda silahın kimin zilyedliğinde bulunduğunun önemi çok büyüktür. Bir mekanda kapalı bir çekmecede bulunan bir tabanca kimin tabancası ? Burada kolluk kuvvetine büyük iş düşmekte o çekmecenin kime ait olduğu kim yada kimler tarafından açıldığının tespit etmesi gerekmektedir. Silahın zilyedi kimde olduğu yapılacak yargılamada önemli bir rol oynamaktadır.

Ruhsatsız Silahın Atışa ve Kullanıma Hazır Olması

Bozuk bir silahın bir zararı yok ise 6136 sayılı kanun kapsamında arızalı veya bozuk tabancalarında 6136 sayılı kanuna muhalefet etmemektedir. Burada önemli bir husus daha var silahta bulunan arızanın sadece usta tarafından giderilebilecek bir sorunu olması gerekmektedir. Sorun basit yöntemlerle giderilebilmesi 6136 sayılı kanuna aykırılıktan işlem yapılmasını gerektirmektedir.

Hepinizin malumudur ki yakalanan silahın ateş etme özelliğinin bulunması gerekmekte ateş etmeye hazır olmayan bir silah ile ilgili nasıl yargılama yapılacak ki ? İyi ama bir silahın ateşlemeye uygun olup olmadığını nereden bileceğiz? Bu durumda silahı alan kolluk kuvveti silahı kriminale göndererek uzmanlık raporu alacaktır. Bu rapor mutlaka soruşturma evrakında bulunmalıdır.

Elde silah bulunmaması durumu

Havaya birileri ateş açmış ama ortada net bir şüpheli yok. Bu durumda şüpheli bulunan herkesin el swapları alınarak barut izi var kı yok mu tespit edilir. Bu işlemi yine kriminal yapmaktadır. Kriminal gerekli çalışmayı yaparak silahı kimin kullandığını bulma şansına sahiptir. Sadece el swapları ile tespit yapılmıyor elbette mermi çekirdeği yada boş kovan üzerinde yapılacak çalışmalarda failin ortaya çıkmasında yeterli olacaktır. Bu nedenle tespit yapılması durumunda ortada silah olmasa bile 6136 SKM’den işlem yapılabilir.

Bulundurma ruhsatlı silahı taşımak

Bulundurma ruhsatlı silah adı üstünde belirlenmiş olan adresten dışarı çıkarmamak kaydıyla verilen ruhsat olmasından ötürü haliyle bu silahları taşımakta 6136 SKM suçuna girmektedir. Sonuçta taşıma ruhsatı olmadığı için ruhsatsız silah muamelesi görmektedir.

ruhsatsız silah taşıma

Ruhsatsız silah taşıma suçunun oluşması için ruhsatı olmayan bir tabancayı üzerinde yada aracında taşıma eylemidir. Sadece ruhsatı olmayan tabancalar için bu husus geçerli değil taşıma ruhsatının dolmasına rağmen taşımaya devam etmekte bir fiil ruhsatsız tabanca taşımak suçu ile eşdeğer sevgili okurlarım.

ruhsatsız silah satın alma suçu

Ruhsatsız tabanca yada silah almak isteyen bir kişi de 6136 SKM suçunu işlemiş sayılmaktadır. Ruhsatsız silah alan da satanda hatta satmasına aracılık eden de bu suçu işlemiş sayılmaktadır.

Şimdi de ruhsatsız silah taşımanın bedelini neymiş onu görelim.

Ruhsatsız Silah Bulundurma Suçunun Cezası

Ruhsatsız bir silahınız var ve işyerinize yada evinize bir silahı bıraktınız. Bu silahı bir şekilde yakalattınız. Bu durumda 1 yıldan 2 yıla kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezasına mahkum edilebilir. Tabi yakalattığınız silahın adedi ve özelliği alacağınız cezayı kat ve kat arttıracaktır.

Ruhsatsız Silah Taşıma Suçunun Cezası

Bir veya birden fazla silahı taşıma veya satın alma fiili ile birden fazla silahı bulundurma suçunun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 30 günden 100 güne kadar adli para cezasıdır 

Söz kanun adamda

Silah bir dost gibi gözükebilir ama gerçekten çok tehlikeli bir düşmandan başka bir şey değil. Hele de sinir denilen duygu ile birleştiğini düşünürsek gerçekten insanı hayattan alan yada yaşamını mahveden bir zehire dönüşebilir.

Düşünün ülkemizde kaç kişi maganda kurşunu ile can veriyor. Silah askerimizin ve polisimizin görevi icabı kullandığı bir ürün olmasını diliyorum. Sorunlarımızı silahın korkutucu yüzü ile değil konuşmanın merhametli büyüsü ile çözülmesini istiyorum. Özellikle devlet kontrolü altında bulunmayan ruhsatsız silahlar inanın geleceğimiz için büyük tehlike arz etmekte. Hep beraber el ele vererek silaha olan ilgiyi azaltmamız gerekmekte. Silahların üretiliş amacının yok etmek yada zarar vermek olduğunu unutmayın. Hepinize bol sağlıklı günler diliyorum.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: