POLİSLER BENİMLE İLGİLENMİYOR

Merhaba sevgili mağdurzedeler..

Hepimizin başına zaman zaman kötü olaylar geliyor. Bu durumlarda hukuki haklarımızı aramak için savcılıklara yada kolluk kuvvetlerine başvuruyoruz. Sorunumuzun çözümünü, derdimizin dermanını arıyoruz adeta bu kurumlarda ancak Halk arasında çokça duyduğumuz şerefli Türk polisine yakışmayan bir davranışı kaleme alıyoruz bu yazımızda….

Mağdur olan vatandaş, derdine çare bulmak için haliyle polise gider. Polis amca yorgun sinirli ve umursamaz bir tavırla bakar mağdur vatandaşa, sert bir tonla neyin var neden geldin diye bağırır bir anda, mağdur vatandaş o anki panikle başından geçeni anlatır hızlıca. Ancak polis amca umursamaz ve çeşitli bahanelerle şikayetinden vazgeçmesini ister. Ancak vatandaşın canı yanmış bir kere ölse de şikayetinden vazgeçmez. Sert ve haşin bakışlı polis amca taktik değişir, bu konu ile ilgili olarak şikayetini savcılığa yada başka bir karakola yapması gerektiğini anlatır. Mağdur vatandaş ise yine ürkek bir tonla olayın meydana geldiği karakolun burası olduğunu savcılığın veya başka bir karakola gitmesinin ise zaman kaybı olduğunu söyler. Polis amca kararlıdır vatandaşın her dediğine kulağını kapatır adeta, mağdur vatandaş çaresiz karakoldan ayrılır. Bir darbede polisten yemiştir. Bu hikayenin benzerini yaşamış bir çok vatandaş olduğunu gözlemledim maalesef, yüce Türk polisine yakışmayan hareketler gerçekten …

Sevgili okurlarım ilk olarak şunu belirtmek isterim. POLİS SİZİNLE İLGİLENMEK ZORUNDA Türk polisinin geneli sizinle zaten ilgilenecektir bundan kuşkum yok ama illa ki bizi yanıltan polis kardeşler olacaktır. Karşılarında dik durun her zaman, görevlerinin dertlere derman olmak olduğunu söyleyin. Israrla sizin müracaatınızı almamaya yada geciktirmeye çalışıyorsa şikayet hakkınızı kullanacağını belirtiniz. Yaptığı suçun görevi ihmal olduğunu söyleyin. Polis memuru bu kadar dik duruşunuza dayanamayıp sizinle ilgilenecektir. 

Bir diğer sorun ise karakolu aradım ihbarda bulundum ama polisler gelip ilgilenmedi gibi şikayetler. Bu durumda ise karakolun sabit hattını aramak yerine mutlaka 155 polis imdat hattını arayın. Burada yaptığınız tüm ihbarlar kayıt altına alınmakta ve bu ihbarların gereği mutlaka yapılmaktadır.

Şunu belirtmekte fayda var sizinle ilgilenmeyen polis sayısı inanın bana çok ama çok azdır. Türk polisi görev ve sorumluluklarının bilincinde çağdaş bir teşkilattır. Binlerce mensubu olan bu teşkilatta illa ki bizi üzecek insanlar vardır. Bu insanlarla karşılaştığınızda yukarıda anlattığım hukuki anlamda adımlar atarak gerekeni yapabilirsiniz

Bu sorunu kanun maddeleri ile kafanızı karıştırmadan halk diliyle anlatmaya çalıştım umarım beğenirsiniz sağlıcakla kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: