POLİSİN ŞÜPHELİYİ SERBEST BIRAKMASI

Merhaba sevgili okurlarım

Başımıza gelen kötü olaylar ile ilgili olarak polise gidip şikayetçi oluyoruz. İstiyoruz ki polis başımıza kötülük getiren şahıs yada şahıslara en ağır cezayı versin. Birde bakıyoruz ki şikayet ettiğimiz şahıs bizden önce karakoldan çıkıp gitmiş. Bu durum polise olan güvenimizi ister istemez sarsmaktadır. Bugün ki konumuz polis amcalarımızın, hakkında şikayetçi olduğumuz şahsı serbest bırakması ile ilgili sevgili okurlarım.

Öncelikle polise gittiğimizde şikayetçi oluruz. Polisler ilk olarak bizim yazılı ifademizi alır Bizde ifademize imzamızı atarak şikayetimizi resmiyete bağlarız.  Polis amcalar şüphelileri yakaladıkları zaman şüpheli ile ilgili işlemlere geçmeden önce yapacağı ilk iş günün nöbetçi yada sorumlu Cumhuriyet Savcısını aramaktır. Polis amcalarımızdan birisi Savcıyı arar olayı bir güzel anlatır.  Bu olayla ilgili olarak savcı beyin vereceği talimatları bekler. Savcı olayla ilgili gerekli talimatları verir. Bu talimatları polis amcalar yazılı olarak tutanağa geçer. Savcı beyin talimatları arasında mutlaka şüpheli ile ilgili talimat vardır. Savcı şüpheli için şüpheli olarak ifadesini alın serbest bırakın, şüpheli olarak ifadesini alın gözaltına alarak yarın karşıma çıkarın gibi talimatlar verir. Bu talimatlar doğrultusunda polis amcalar hareket eder. Savcı polisin ve jandarmanın yani kolluk kuvvetinin adli amiridir. O ne derse odur. Polis yada jandarma asla kendi kafasına göre şüpheli bir şahsı serbest bırakmaz sevgili okurlarım. Serbest bırakma talimatını veren emin olun ki Cumhuriyet savcılarımızdır.

Şikayetçi olduğunuz şahsın karakoldan serbest kalması demek olayın bitiği anlamına asla gelmez. Sizin ifadeler soruşturma evrakı haline dönüşerek savcılıklara gidecek savcılarımız bu dosyaları inceleyerek konu ile ilgili soruşturmayı tamamlayıp kovuşturma aşamasına geçip geçmeyeceğine karar verecektir.

Karakolda yapılan ilk işlemler aslında soruşturmanın ilk basamağını oluşturmakta.  Bu nedenle polis yada jandarma kendi kafasına göre asla serbest bırakma işlemi yapmaz.

Sevgiyle kalın..

No Responses

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: