POLİSİN KİMLİK SORMA YETKİSİ

Polis kimlik sorma yetkini nerden alıyor ? Kuşkulu ve meraklı insanlar bu soruyu sürekli olarak soruyordur. Tarafımıza bu konu ile ilgili gelen en sık şikayetleri aşağıda sıralayarak başlayalım.

  • Polisin keyfi olarak kimlik sorması 
  • Polisin aşağılayıcı tavırlarla kimlik kontrolü yapması 
  • Polisin kendini tanıtmadan kimlik kontrolü yapması 

Dışarı çıktığımızda, güzel bir yemek için güzel bir mekanda bulunduğumuzda veya  aracımız ile seyir halindeyken  her anımızda polislere  rastlamak mümkün. Polislerin varlığı biz vatandaşlara güven duygusu aşılıyor. Polisler  bizi durduklarında bizden ilk isteyecekleri belge kimliktir. Şimdi gelin hep beraber polisin nüfus cüzdanı sorması ile alakalı olarak gerekli her şeyi inceleyelim.

POLİSİN KİMLİK SORMA YETKİSİ VAR MI?

Polisin kimlik sorma yetkisi kanunlar tarafından verilmiştir.  Polislerin şüphelendikleri durumlarda bizleri durdurma ve bize kimlik sorması yetkisi  Polis Vazife ve Selahiyet kanununun 4. maddesi tarafından verilmektedir. Bu kanun özetle derki kardeşim bir suçu önlemek yada suçtan sonra failleri yakalamak, hakkında zorla getirilmesi kararı verilen kişileri bulmak yada kişilere veya topluma yönelik olası bir tehlikeyi önlemek için şüphe duyduğun insanı durdur ve kimliğini sor demiş.  Bu sebeple polisler yada jandarmalar sizden kimlik yada kimlik yerine geçen resmi bir belge istemesi ve sizi sorgulaması kanuni bir işlemdir.

POLİS NEDEN KİMLİK SORAR

Polisi, polis yapan içinde ki şüphedir. Milyonlarca insan artık bir arada yaşıyor. Kimin iyi kimin kötü olduğunu ayırt etmek maalesef imkansız. Bu nedenle polis sık sık şüpheli şahıslar için kimlik kontrolü yapar.  Pirincin içinde ki taşların ayıklanması için kimlik kontrolü şart.  Bir olaya karışmış şüpheli şahısları, adli makamlarca aranması olan şahısları, insanların canını yakan canileri kimlik sorarak buluyor Emniyet teşkilatı. Sadece yaşanmış olayları çözmek için değil suçun doğma ihtimaline karşı da polisler sürekli olarak kimlik kontrolü yapmaktadır. 

SİVİL POLİSİN KİMLİK KONTROLÜ NASIL OLMALIDIR.

Sivil bir Polis bir ortamda sizden kimliğinizi isteyebilir ancak siz karşınızda ki insanın sivil polis olup olmadığını bilmediğiniz için mutlak suretle öncelikle kendisinin polis kimlik kartını görmek istediğinizi dile getirin. Bu istek sizin en doğal hakkınız. Karşınızda ki insanın sivil polis olduğuna kanaat getirdikten sonra kimliğinizi vermek durumundasınız. Polisler kimliğinizi aldıktan sonra cihaz üzerinden veya telefon üzerinden GBT sorgulaması yapacaktır. Sizinle alakalı bir sıkıntı olmadığı anlaşıldığı zaman polis memurları kimliğinizi size iade ederek oradan ayrılmak durumundalar. 

KİMLİKSİZ POLİSE YAKALANIRSAM NE OLUR

Kimliksiz olarak polisin kontrolüne yakalanmanız durumunda karşılaşacağınız 2 ayrı sahne bulunmaktadır. Birinci sahne polisler size güvenerek kimlik numaranızı söylemenizi, söylediğiniz kimlik numarası üzerinden GBT yaparak ve bir olumsuz olaya karışıp karışmadığınızı kontrol eder eğer uslu bir vatandaş olduğunuz anlaşılırsa sizi oradan  salıverir. Birinci senaryoyu yaşarsanız şanslı gününüz demektir. İkinci  sahne ise biraz can sıkıcı, polis kimliğiniz olmadan, sizin kim olduğunuzu bilemez her ne kadar kimlik numaranızı bilseniz de bu bırakılmanız için  geçerli bir neden olmayabilir. Bu nedenle polis amcalar sizin kimlik tespitinizi yapmak üzere karakola götürebilir.  Burada parmak iziniz alınabilir. Kimlik tespitiniz yapıldıktan sonra bir olumsuzluğunuz yoksa polis amcalar sizi serbest bırakacaktır.  Bu nedenle her zaman kimliğiniz yanınızda geziniz. Kimliksiz 1 yakalanmazsın 2 yakalanmazsın, 3. yakalanmada polis amcalarla biraz vakit geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Kanun adamın görüşü 

Polisin kimlik sorma yetkisini kullanmasının huzurumuz için olmazsa olmaz bir durum olarak görmekteyim.  Suçlu ile masumu ayırmanın  tek yolu kontrol etmekten geçmektedir. Kimlik kontrolü  yapan polislerimizin de bir kaç konuda daha dikkatli ve anlayışlı olması gerekmektedir.  Vatandaş olarak sizden polis kimliklerinizi göstermenizi istemesi en doğal hakları, polis kimliğinizi gururla vatandaşa göstermeniz gerekmektedir.  Polis kimlik sorma yetkisini suç ve suçlu ile mücadele için kullanması gerekmektedir. Sinir olduğu bir insanı bilerek isteyerek sürekli olarak kimlik sormak için durdurması kanunların verdiği yetkiyi kötüye kullanmaktır. Polis memurlarımızın bu konu hakkında yapılan şikayetleri ile ilgili bir kaç cümle söylemek gerekirse her zaman söylediğim gibi beş parmağın beşi de bir olmaz. Kötü niyetli polisler de üzülerek söylemem gerekir ki bulunmakta. Yüz binlerce polisin bulunduğu ülkemizde illa ki çürük yumurta çıkacağı için tüm polis teşkilatını kötü görmek akla ve mantığa sığmaz. Biz vatandaşlar olarak kimliğimizi polise isteyerek vermemiz gerekmekte, o kimliği vermemiz bizim güvenliğimiz için sorulan bir sorgudan ibarettir.  Huzurla ve güvende yaşamak için polislere elimizden geldiği kadar yardımcı olmak zorundayız.

Kimliğiniz yanınızda Hayatın tadında olmanız dileğiyle hoşçakalın

6 Comments

  1. Avatar Tayfun Turkeli 11 Mayıs 2018
    • Avatar KANUNADAM 11 Mayıs 2018
  2. Avatar davut 9 Kasım 2018
  3. Avatar şeyma 28 Nisan 2020
  4. Avatar Ş.Türk 28 Nisan 2020
  5. Avatar atakent e.l.f. 2 Mayıs 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: