Oy kullanmaya gitmemenin cezası nedir

Oy kullanmamanın cezası var mı , oy kullanmaya gitmemenin cezası nedir gibi sorularınızın cevabını bugün ki yazımız da vermeye çalışacağız. Şimdi sizlere bu yazımızla ilgili konu başlıklarını belirtelim

  • Oy kullanmamanın cezası var mı?
  • Oy kullanmamanın cezası 2019
  • Oy kullanmama Cezası nereye ödenir
  • Oy kullanmama cezası sorgulama 2019
  • Oy kullanmamak suç mu?
  • Oy kullanmamak sicile işler mi
  • Genel Seçimler Ne zaman

Oy kullanmaya gitmemenin cezası nedir

Oy kullanma işlemi Her vatandaşımızın görevi olup, kullanmasını ülkemizin geleceği için şiddetle önermekteyim ancak dünyanın bin türlü hali olduğu için oy kullanmaya gidemeyen bir çok vatandaşımız bulunmaktadır.

Hayatın verdiği sürprizler olsun, aramızda kalsın ama bazen de üşengeçlik nedeni ile oy kullanmaya gitmeyen vatandaşların kafasında ortak tek soru
oy kullanmamanın cezası var mı? Bu sorunun yanında bazı vatandaşlarımız ise Oy kullanmamak suç mu? sorusunu kendi kendine sormaktadır. Kendi kendinize sorduğunuz bu güzel ve mantıklı sorularınızın cevabına daha fazla bekletmeden geçelim.

Oy kullanmamanın cezası var mı?

Oy kullanmaya gidemeyenler sizlere bir iyi bir kötü haberim bulunmaktadır. Öncelikle seçimde oy kullanman seçmenlerle ilgili olarak YSK tarafından açıklama yapılarak cezai işlem olarak 22 TL tutarında bir meblağ belirlemiştir. Bu size vereceğim iyi habere gelelim uzun yıllardan beri oy kullanmayan seçmenlere yönelik para cezası uygulandığına şahit olmadım. Seçimi kazanan partinin o mutluluk ile halka yaptırım uygulamadığını uzun yıllardan beri görmekteyiz. Şans bu ya, yıllardır oy kullanmaya giden birisiniz ilk defa seçimde oy kullanmadınız ve ceza aldınız Bu durumda şansınıza küsseniz yeridir sevgili okurlarım.

Oy kullanmamanın cezası 2019

2019 yılı içerisinde oy kullanmamanın cezası yine 22 TL olarak belirlenmiştir. Oy kullanmayan seçmenlerin cezasını YSK tarafından belirlenmektedir. YSK tarafından ileri zamanlarda yapılacak güncellemeleri siz değerli okurlarım için güncel olarak sitemiz de belirteceğim.

Oy kullanmama Cezası nereye ödenir

Oy kullanmaya gitmemek nedeniyle ceza almanız durumunda cezanızı maliye bakanlığınca tahsili yapılacaktır. Oy kullanmamaktan dolayı ceza almanız durumunda ilk olarak tarafınıza tebliğ yapılacaktır. Yapılacak tebliğin akabinde, Maliye bakanlığına bağlı gişeler veya PTT şubelerinden cezanın tahsili yapılacaktır. Bu durumla ilgili önemli bir bilgi daha vermek istiyorum, 18 yaşını dolmuş; askerler, hükümlüler, askeri öğrenciler  oy kullanmadığı için cezai işlem uygulanmamaktadır. Bu kişilerin oy kullanma durumu olmadığı için cezada verilmesi mantıksız olurdu.

Oy kullanmama cezası sorgulama 2019

Oy kullanmama cezası nereden öğrenilir sorusunu soran onlarca vatandaşımıza selam olsun. Bu cezayı sorgulamak için şuan için herhangi bir platform bulunmamaktadır. Oy kullanmama cezası ile ilgili adresinize tebligat yapılacaktır. Bu tebligata istinaden yukarda da bahsettiğim üzere ilgili kurumlarda ödemenizi yapabilirsiniz.

Oy kullanmamak suç mu?

Oy kullanmamak suç mu sorusu eminim insan için biraz daha tedirgin edici bir sorudur. Bu nedenle sizi daha fazla tedirgin etmeden cevaba geçmek istiyorum. Oy kullanmamak suç olarak nitelendirilmemektedir. Oy kullanmayan hapse girer mi diye korkmak şuan için yersiz bir durumdur. Yukarıda bahsettiğim gibi para cezası verilmektedir.

Oy kullanmamak sicile işler mi

Oy kullanmamak suç olmadığı için bu durum asla sicilinize işlemez. Sicilinizden kastımız Adli sicil kaydı olduğu için BU yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim

Genel Seçimler Ne zaman

Genel seçimlerin tarihi bir çoğumuz için merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu sorunun cevabını vermek gerekirse erken seçim olmaması durumunda 2023 yılında genel seçimler için sandığa gideceğiz.

Kanunadamın görüşü

Sevgili okurlarım, hepinizin mutlaka sandıklara giderek oyunuzu kullanmanızı öneririm. Bu ülkenin vatandaşı olarak geleceğimiz ile ilgili bizimde söz sahibi olmamız gerekmektedir.

Hepinize mutluluklar diliyorum.

One Response

  1. Avatar Tayyar 1 Mart 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: