ORGAN VEYA DOKU TİCARETİ

Bu yalan Dünyada tek bir dilek hakkın var deselerdi eminim çoğunuzun dileği  SAĞLIK olurdu.  Sağlık, farkına hastalanmadan varamadığımız en büyük ödüldür biz insanoğlu için…Sağlığımızın yerinde olması durumunda çokça şükür etmemiz lazım Allahımıza çünkü sağlık sorunları yaşayan milyonlarca insan tüm imkanlarını sağlıklarını düzeltmek için seferber ediyor.  Sağlık sektöründe para çok diyen vicdansız haysiyetsizsuç örgütleri ise Sağlık sektörünü rant haline getirmekten  hiç çekinmiyorlar.  Sağlık sektöründe bir çok suç teşkil eden usulsüz ve kanuna aykırı rant kapıları var. Ben bu rant kapılarından en acımasız ve en vicdansız olanından bahsedeceğim.  Organ ve Doku ticareti….

Bu işe el atmış haysiyetsiz suç örgütleri gariban insanlarımızın çaresizliğinden yararlanarak en değerli organlarını yasa dışı kliniklerde sağlıksız ortamlarda alarak, yüksek fiyatlara başka hastalara satmaktadır.  Bu durumun kısa özetini yapmak gerekirse Parayı veren zengin yaşıyor gariban fakir ölüyor……

Bu konu ile ilgili olarak Türk Ceza Kanunun 91. Maddesi derki, Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, beş yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması hâlinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

-ÖRNEK-

Ya karşı mahalleden haklarını savunamayan çekingen Hasan var onun 2 böbreğinden birini böbrek arayan zengin bir iş adamına iyi  fiyattan satayım. Hem Hasan’ıda görürüz üç 5 kuruş. Tek böbrekle her türlü yaşar Hasan kardeşim. Bu iş sayesinde Hasan’da, bende, iş adamıda kazanır… Hasan bu düşünceme  karşı çıkarsa biraz dayak ile bu teklifimi kabul ettiririm. Hasanın böbreğini alma işini de yan mahalleden doktor Sabri yapar ona da ayrıca bir ücret veririm tabi….

Yukarda ki örnek ne kadar acımasız ne kadar şuursuzca değil mi Yukarda ki örnekte rol alan binlerce insan var şuanda Dünyada, Yukarda ki örneğimin gerçek hayatta var olduğunu bilmekte en acısı benim için…. Yukarda ki örnekte Hasan’ın böbreğini zorla almak isteyen içses, satın alacak olan iş adamı, böbrek naklini yapacak olan Doktor Sabri hepsi de açık bir şekilde suç işlemektedir sevgili okurlarım. Bu hayali aktörlerin hiç birisi masum değildir…..

ÖLMÜŞ BİRİNİN ORGANINI İZİNSİZ ALMAK SUÇ MU?

Sevgili okurum organını alacağınız kişi rahmetli dahi olsa izinsiz organları almanız kesinlikle suçtur. Organ işi rıza işidir. Zorla organ naklinin tamamı kanunen suçtur. Türk Ceza Kanunun 91. Maddesinin     2 bendinde Hukuka aykırı olarak, ölüden organ veya doku alan kimse, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Şeklinde belirtilmiştir.

KANUN ADAM BANA AİT OLAN BİR ORGANIMI SATMAK İSTİYORUM BU SUÇ MU ?

Sevgili okurum sana ait olan bir organı SATMAK kesinlikle suçtur. Organın ticareti olmaz….  Türk Ceza Kanunun 91 maddesinin 3 bendinde Organ veya doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden kişi hakkında beş yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması hâlinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.  Şeklinde belirtilmiştir.

Yukarda ki maddeden anlaşılacağı üzere, benim param var kardeşim diyerek bir başkasından organ satın almakta açık bir şekilde suçtur sevgili okurlarım.  Kısaca Yaşamın Ticareti olmaz….

YA KANUN ADAM ORGAN UMUDUYLA YAŞAYAN BİNLERCE İNSAN NE OLACAK

Sevgili okurlarım  Organları satmaya ne kadar karşı çıkıyorsam Organ bağışına da o kadar destek veriyorum.  Organları satmak yerine bağışlayın. Böylece hem vicdanlar rahatlayacak hemde bedenler. Gelin hep beraber organ ticaretinin yasak olmadığını düşünelim, gariban çektiği her sıkıntıda bir organını satmak isteyecek, Alacaklı, alacağını almak için borçluyu bir organ mafyasına havale edecekti.YA organ bekleyen gariban hasta ne yapacaktı parası olmadığı için beklediği organa hiçbir zaman sahip olamayacak ve öleceği günü beklemekten başka çaresi olmayacaktı. Organ ticareti yasak olmasaydı Dünya tam bir dram sahnesinden farksız olacaktı..

ORGAN BAĞIŞINDA NASIL BULUNACAĞIM KANUN ADAM

Organ bağışı için organı alacak hasta ile bir organ nakli merkezine başvurmanız yeterlidir. Öldükten sonra kullanılmak üzere organlarınızı bağışlamak için büyük hastanelerin organ bağış ünitelerine ya da Türkiye Organ Nakli Vakfına başvurabilirsiniz. Burada iki tanık huzurunda bu isteğinizi beyan ederek imzalayacağınız organ bağış formu ile size bir organ bağış kartı verilecektir. Bu konuda ailenizi de bilgilendirmek daha sonradan çıkacak karışıklıkları önlemek açısından faydalı olacaktır. Dilediğiniz zaman organ bağış ünitesi olan bir hastaneye başvurup organ bağış kartınızı iptal ettirebilirsiniz sevgili okurlarım.

Sağlıkla kalın….

4 Comments

  1. Avatar sercemsworld 26 Şubat 2018
    • Avatar KANUNADAM 26 Şubat 2018
  2. Avatar Robson Caroline 29 Mart 2018
    • Avatar KANUNADAM 29 Mart 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: