Ölümü Çağrıştıran kelime Karōshi

Merhaba sevgili okurlarım

Japonlara karşı içimde inanılmaz güzel duygular beslemekteyim. Bir çoğunuzun da Japonlara karşı ufakta olsa sempati beslediğine eminim.  Japon halkı işine duyduğu saygı ve kendilerinde bulunan onur ile tüm dünya insanları tarafından sevilen bir topluluk haline gelmiştir. Dünyanın neresinde duydunuz yaptığı iş nedeniyle intihar eden bir millet. Eminim çok nadir bulursunuz bu derece onurlu insanları.

Bugün ki konumuz da pek iç açıcı bir konu değil Japonca’da Karōshi olarak tanımlanan bir kelime ama bu kelimenin içinde sonsuz bir acı ve keder bulunmakta. Karōshi kelimesi Japonca’da FAZLA ÇALIŞMA ÖLÜMÜ  olarak tanımlanmaktadır. Yanlış duymadınız Karōshi kelimesi ölümle eşdeğer bir kelime Japonya’da. Bu ölüm genelde mesleki nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.  Ülkemizde sıklıkla  iş kazaları sonucu meydana gelen ölümlerle bir ilgisi yok Karōshi tanısı konulan ölümlerin. Karōshi fazla çalışma sonucu bünyenin iflas ederek ölmesi demek en sade tabirle. Bilinen ilk karoshi olayı 1965’te japonya’da 29 yaşında  bir gencin fazla çalışması sonucu gerçekleşmiştir. Düşünün 24 saatin 16 saatten fazlasını çalışarak geçiren bir vücut… Bu kadar uzun süre çalışan bir bir vücudun iflas etmesi oldukça normal bir durum.. japonya çalışma bakanlığına göre, bir ölümün karoshi olarak kabul edilebilmesi için çalışanın ölmeden evvelki 24 saat ya da son 7 günde her gün üst üste 16 saat çalıştırılmış olması gerekiyor. yine çalışma bakanlığının resmi verilerine göre, yılda 30 ölüm karoshi kabul edilirken esas rakamların 10.000 civarında olduğu düşünülüyor. 

KANUNADAM NEDEN İNSAN CANI PAHASINA BU KADAR SAAT ÇALIŞIR Kİ

Bu sorunuzun tek cevabı var sevgili okurlarım PARA…. sadece tek kelime 4 harften oluşan PARA olmadan hiç bir şey olmuyor. Daha fazla çalışmak demek daha fazla para demek olduğu için geçinmek için gelecek için daha fazla çalışıyor Japon insanı ….. Şöyle dışardan baktığımızda teknolojisi ve robotları ile pek güzel geliyor bizlere Japonya ama işte bu güzelliklerin arkasında maalesef bu şekilde ölüm ve acılarda bulunmakta. Demek oluyor ki tüm Japon insanları mutlu değiller….

PEKİ KANUN ADAM JAPONYA DEVLETİ BUNA BİR ÖNLEM ALMIYOR MU ?

Japonya çalışma bakanlığı 1987’den beri yayınladığı karoshi kurbanlarının istatistiklerinin yanında aynı zamanda bununla mücadele için bir de karoshi telefon hattı kurmuştur. Tabi bu olayda alan razı veren razı olayı var, sonuçta para için fazladan çalışıyor insanlar, kimi kime şikayet edeceksin orası ayrı konu. Maksat önlem alındı mı EVET alındı buyrun demek…

PARA herşey demek oldukça cahil bir yaklaşım bana göre önce Sağlık sonra para, parasız hiç bir şey olmuyor haklısınız ama sağlığın olmadıktan sonra  paran olsa ne yazar …..

Hepinize bol sağlıklı günler diliyorum.

2 Comments

  1. Avatar sercemsworld 5 Eylül 2018
    • Avatar KANUNADAM 5 Eylül 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: