ÖĞRENME SANATI

Merhaba sevgili okurlarım.

İnsanoğlunun beyni öğrenmeye her zaman açtır. Öğrendikçe beynimiz gelişir ve daha fazla bilgiyi almak isteriz. Öğrenerek beyinlere jimnastik yapan insanları kutluyorum.  Bir çok okurumdan ne yaparsam yapayım öğrenemiyorum sözünü çok kez duymuşumdur.  Bunun çok büyük bir kaç sebebi var Bu yazımızda bu sebeplerden bahsedeceğiz.

Bir makine düşünelim yıllarca çalışmazsa ne olur ? pas tutar, bu makineyi çalıştırmak bir hayli uzun zaman alır. Beynimizde bu şekilde sevgili okurlarım. Beynimizi uzun süre kullanmazsak beynimiz pas tutar ve bir şey öğrenmek istediğimizde bizi baya bir uğraştırabilir. Bu nedenle beyninizi uyuşukluğa alıştırmayın,  Okuyun ve Yazın… Okumak ve yazmak beyin için en güzel antrenmandır. Yazmak en ilkel öğrenme sanatıdır. Yazılan bir şeyi birde okursak beynimizi çalıştırmış oluruz. Sevgili okurlarım

İlk yapacağınız eylem kitap okumayı hayatınızın zaruri ihtiyaçlar listesine koymak olmalıdır.  Kitap okuyarak beyninize spor yaptıracaksınız, kitap okuyarak bakış açınızı değiştireceksiniz, kitap okuyarak öğreneceksiniz velhasıl kitap okumak ruhumuz ve beynimiz için hayati bir öneme sahiptir.  Şimdi sıra geldi yazmaya, yazı en ilkel ve en etkili öğrenme yöntemidir. Bir şeyi öğrenmek istiyorsanız önce yazın. Sonra da okuyun yani tekrar edin. Bir yerlerden bir ajanda edinin ve gün içerisinde yeni bilgi olarak ne öğrendiyseniz madde madde yazın ve gün sonunda yatmadan önce ne öğrendiyseniz bir kere okuyun. Bu ajandayı haftada bir kez tamamen okuyun. Bakın bakalım öğrenme ne kadar basitmiş. Söz uçar yazı kalır cümlesi o kadar efsane bir söz ki bu sözü kendisine slogan ederek yeni öğrendiği her şeyi bir yerlere yazan ve belli aralıklarla tekrar eden insanlar beyinlerine şu talimatı veriyor BURADA PATRON BENİM BU BİLGİYİ UNUTMAYACAKSIN ! 

Millet olarak hatta insanlık olarak artık okumak bizlere zor gelmeye başladı, artık bir konu ile ilgili makale okumak yerine, youtube üzerinden birilerinin bize okuduğu metinleri dinlemeyi daha cazip buluyoruz. O kadar tembelleştik ki sesli kitap diye rezaleti dinlemeye başladık. Okumak göz ve beyin arasında gerçekleşen eylemdir ancak sesli kitap yada video içerikleri nedeniyle kulak beyin arasında o bilgilerin çoğunun kaybolmasına sebep olmaktayız.   Sevgili okurlarım bilgi bu devirde gerçekten önemli bir hazinedir. Bu hazinenin peşine düşün. Öğrenmenin ne yaşı vardır ne de sınırı. Dünyanın en zengin insanı olabilirsiniz bilgiyle. Kütüphaneleriniz olsun ve ona hazine gözüyle bakın. Bir yazarın belki de yıllarca verdiği emeği 1 hafta içinde öğrenme şansını veriyor bizlere kitaplar. Bu şansı çok iyi değerlendirin.  Yazma konusuna gelecek olursak siz sevgili okurlarıma net bir şey söylemek istiyorum. Yazmak öğrenmeyi %75 artıran çok önemli bir eylemdir.  Yaz dostum yaz ki ne yazdıysan seninle kalsın. Eğer birileri yazmasa insanlık geçmişini nerden bilecekti. Öğretmenlerimiz tahtaya harfleri yazmasa biz okuma ve yazmayı nasıl öğrenecektik. Yanında ajandanı asla ayırma. Bir ajanda üzerinde ne kadar yer kaplayabilir ki. Öğrendikçe hazinenin arttığını göreceksin. Ajandanı gün içerisinde sakın boş bırakma öğrendiğin yeni ne varsa yaz ve tekrar et. 

Evet sevgili okurlarım bugün yeni bir şey daha öğrendik, öğrenmek için temel eylemler okumak ve yazmakmış. Sizde bu saatten sonra kalemsiz kitapsız ve kağıtsız gezmeyeceksinizdir umarım 🙂

Bilgi hazinenizin dolup taşması dileğiyle

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: