NİŞAN ATMAK SUÇ MU ?

Merhaba sevgili okurlarım

Bugün sizlere pek çoğumuzun bilmediği bir  konu hakkında konuşacağız. Evlilik çok güzel bir olay bunda hemfikiriz, evlenmek için hayat arkadaşımızı bulduğumuzda evliliğe giden yolda ilk olarak nişan yaparız. Belli bir süre nişanlı kaldıktan sonra ise hayalini kurduğumuz evlilik hayatı başlıyor.

Evlilik konusunda seçtiğimiz tercihler her zaman istediğimiz gibi olmuyor. Nişan yaptığın bir insanla daha sonradan anlaşamayabiliriz.  Bu nedenle çok üzücü bir durum olan Nişan atma olayı meydana geliyor.

Peki NİŞAN ATMAK SUÇMU ? 

Bu sorunun cevabını ben değil Kanunlar verecek…

Türk Medeni Kanununun 120. maddesi derki Nişanlılardan biri haklı bir sebep olmaksızın nişanı bozduğu veya nişan taraflardan birine yükletilebilen
bir sebeple bozulduğu takdirde; kusuru olan taraf, diğerine dürüstlük kuralları çerçevesinde ve evlenme amacıyla yaptığı harcamalar ve katlandığı maddî fedakârlıklar karşılığında uygun bir tazminat vermekle yükümlüdür. Aynı kural nişan giderleri hakkında da uygulanır. Tazminat istemeye hakkı olan tarafın ana ve babası veya onlar gibi davranan kimseler de, aynı koşullar altında yaptıkları harcamalar için uygun bir tazminat isteyebilirler.

Türk Medeni Kanununun 121. maddesi derki, -Nişanın bozulması yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

Türk Medeni Kanununun 122. maddesi derki, – Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir. Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.

Yukarda kanun maddelerinden anlayacağınız üzere nişan atmak hapis cezası gerektirmez ama maddi ve manevi tazminat davası gerektirebilir. Nişan için harcanılan masraflar geri alınabilir.

Umarım böyle bir durumla karşılaşmamanız dileğiyle sevgiyle kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: