MUTLULUK VE ELEM KELİMESİ TABURCU

Merhaba sevgili okurlarım

Hastalık bir insan için başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir. Bizlerin hasta olduğumuzda yada sevdiklerimizin hasta olması durumunda istediğimiz tek şey iyileşmektir. İyileşmek içinde hastanelere akın ederiz en kısa zamanda şifa bulmak için… Hastalarımız yada hastalıklarımız iyileştikten sonra Doktorlardan tek bir kelime duymak isteriz  ” TABURCU ” oldun….

Taburcu kelimesini duyduğumuzda hastaneden çıkabileceğimizi ve eski sağlığımıza daha yakın olduğumuzu anlarız. Her şey güzel hoş ama  doktorun ağzından çıkan bu taburcu kelimesinin altında yatan elem ve kederi hiç düşündünüz mü ? Doktorlarımız neden iyileştin evine git yada senin hastaneden çıkışını yapıyorum demiyor da seni TABURCU ediyorum diyor ? Bugün ki yazımızda ise TABURCU kelimesinin tarihine gideceğiz ve TABURCU kelimesinin altında ki hazin olayı öğreneceğiz ve bir kez daha atalarımızla gurur duyacağız.

TABURCU NEDİR?

Taburcu kelimesinin Türk Dil kurumunda ki tanımı Hastaneden çıkması kararlaştırılmış hasta anlamına gelmektedir.  Türk dil kurumuna dahi girmiş bu kelimenin gerçek anlamı bu değildi birinci Dünya savaşı sıralarında…..

Birinci Dünya  savaşı sıralarında eli silah tutan herkes cephelere gidiyor ve vatan müdafaasını kahramanca sürdürüyordu. Şehirlerde, köylerde, okullarda, hastanelerde neredeyse hiç bir yerde eli silah tutan insan kalmamıştı. Bayanlarımız analarımız ve bacılarımız da cephelerde ellerinden geldiğince vatanı savunmaya devam ediyordu. 

Ülkemizin her bir yani cephe ve savaş alanıydı her yerde yaralı askerler cansız bedenler yatıyordu, Tıp eğitimi almış doktorlar öğrenciler ve hemşireler revirlerde yaralı askerlerimizin derdine derman olmaya çalışıyorlardı.  Doktor subaylar savaş yaralılarını iyileştirdikten sonra tekrar tabura yolluyordu. Bu duruma kısaca TABURCU deniliyordu. Revirde yatan onlarca yaralının iyileştirdikten sonra TABURCU olacaklar listesine girerek tekrar vatan müdafaasına göndermek şu tarihte hiç bir ülkenin harcı değildi sevgili okurlarım. Dünyanın hiç bir yerinde TABURCU kelimesi kullanılmaz hiç bir yaralı tekrar taburuna gönderilmez. Bu ancak böyle bir milletin kahramanlığı ve altında yatan vatan sevgisiyle anlatılabilecek bir durumdur. 

kanfunadam yaralı bir

TABURCU olmayı bekleyen aslan parçaları

Birinci Dünya savaşından bu zamana kadar gelen ve bizleri mutluluktan havalara uçuran TABURCU kelimesi o kadar da masum bir kelime olmadığını bu yazımızda öğrenmiş olduk. Taburcu kelimesini her duyduğumda atalarımın bu vatan için nelere katlandığını düşünüp duygulanıyorum. Bizde eminim ki bu ataların torunları olarak vatan müdafaası için defalarca TABURCU olmak isteyeceğiz.  

Bu vatanda huzurla yaşamamız için TABURCU olan isimsiz nice kahramana minnet ve şükranlarımı sunuyorum.  Taburcu kelimesini her  duyduğunuzda atalarımızı anarak onlara şükranlarımızı sunmayı unutmayın…..

Sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: