MÜHÜR BOZMA

Merhaba sevgili okurlarım.

Yasak olan bir şeyi yapmak İnsanoğlunun biraz genlerinde var desek yalan olmaz. Tüm insanlığın babası olan Adem A.S  bile yasak elmadan yiyerek yasak bir eyleme imza atmıştır. Hal böyle olunca biz insan oğlu olarak bazı yasaklar bize daha cazip gelebilmektedir.  Yasaklar ihlal edilince doğal olarak cezalar ortaya çıkmıştır. Her hatanın mutlaka bir bedeli vardır.  Gülü seven dikenine katlanır demiş atalarımız. Bir yasağı çiğniyorsan başına geleceklere hazırlıklı olmalısın her zaman.

Bugün ki konumuz da  Mühür Bozma suçu sevgili okurlarım.

Kamu kurum yada kuruluşları kamu yararına yönelik yapmış olduğu denetimler esnasında kanunlara aykırı bir eylem yada durumla karşılaştığında bu eylemin yada davranışın yapıldığı konut yada işyerini mühürler.  Buraya kadar bir hatanın karşılığında ceza verilmesi gayet normal.  İşyeri yada konutu mühürlenen vatandaş, kanunlara aykırı bir eylem yada davranışa devam ederek Mühür bozma suçunu işlemiş olmaktadır.

Kaçak et satan kasabımız gerekli denetimler sonucu mühürlendi. Bende görevliler gittikten sonra kapıda ki mührü bir güzel kırdım ve et satmaya devam ettim. Burada açık bir şekilde Mühür Bozma suçunu işlemiş bulunmaktayım. 

Kamu kurum yada kuruluşunun mühürlediği iş yeri yada konut, kanuna aykırı bir eylemin yaptığı içindir. Burası çok önemli sevgili okurlarım.  Ruhsatsız iş yerimiz mühürlendi diyelim biz  iş yerinin mührünü kırmadan arka kapıdan giriş yaparak iş yerimizin faaliyetini devam ettirdik. Burada da aynı şekilde mühür bozma suçu işlenmiş oldu. Bu mührün taşıdığı anlam bu iş yeri yada konutta faaliyet gösterilemezdir  Sevgili okurlarım

MÜHÜR BOZMA SUÇUNUN CEZASI NEDİR 

Mühür bozma suçunun cezası, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasıdır  Yani, fail hakkında ya hapis cezası ya da adli para cezası verilecektir. Her iki cezanın aynı anda verilmesi mümkün değildir. 

Mühür bozma suçu Şikayete bağlı suçlardan değildir. Mühür Bozma suçu zaman aşım süresi olan 8 yıl içerisinde soruşturulabilir. 

Sevgili okurlarım. Sizinde iş yeriniz yada konutunuz mühürlendiği zaman izinsiz olarak mührü kırmayınız. Bununla ilgili tüm şikayet mercilerine şikayetinizi yaparak mührün kamu kurum yada kurumlarınca açılmasını sağlayınız.

Kanunla yaşamanız dileğiyle….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: