Müebbet Hapis Cezası Kaç Yıl

Müebbet Hapis Cezası

Müebbet hapis cezası kaç yıl sorusunu soran sevgili okurlarım sayfama hoş geldiniz. Sizlerden gelen ve sık sorulan soruları aşağıda listeleyerek konuya başlamak istiyorum.

 • Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kaç yıl?
 • Ömür boyu hapis cezası kaç yıldır?
 • Müebbet hapis cezası alan kişi kaç yıl hapis yatar?
 • müebbet hapis cezası nasıl uygulanır

Müebbet yedim diyen bir insanın çok iyi bildiği Cezaevleri yada halk dilinde mapushane olarak bilinen yerleşkeler, cezanın misliyle çekildiği yerlerdir. Daha önce hiç ceza evinde kalmasam da ceza evinde yatan okurlarım oranın şartlarının oldukça zor ve çetin olduğunu söylüyorlar. Nede olsa özgürlüğün kısıtlı olduğu bir yer. Keşke kimse ceza evinde yatmak zorunda kalmasa diyeceğim ama aklıma bir anda çocuk tecavüzcüleri, katiller, sapıklar, teröristler gelince unut gitsin kanunadam diyorum içimden.

Neyse konumuza gelelim Müebbet hapis cezası ile ilgili olarak konu başlıklarını hemen alt kısma belirtiyorum.

 • Müebbet Hapis cezası nedir
 • Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası Nedir
 • Müebbet Hapis cezası kaç yıl
 • Müebbet Hapis Cezasının şartları nasıl

Müebbet Hapis Cezası Nedir

Müebbet hapis cezası ömür boyu hapis cezasıdır sevgili okurlarım. Suçlara göre süresi değişkenlik gösterir. Ömür boyu dediğime bakmayın belli bir sınırı var ölene kadar ceza evinde kalınacak diye bir kaide yok. Tabi ağırlaştırılmış hapis cezası almadıysanız.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası Nedir

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası, bir zaman önce kaldırılan idam cezasının yerine getirildi. İdam olsaydı ağırlaştırılmış müebbet hapis denilen bir kavramda hukuk normlarında yerini alamayacaktı. Nitekim müebbet hapis cezasından daha ağır koşulları bulunmakta. Ceza evinde yatış süresi de bir hayli fazla.

Kimler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılabilir?

 • İnsanlığa karşı suçlar
 • Kasten adam öldürme
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar


Müebbet Hapis cezası kaç yıldır

Müebbet hapis cezalarının süreleri işlenilen suça göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle müebbet hapis kaç yıl aşağıda grup grup sıralama yapacağım.

01.06.2005 TARİHİNDEN SONRA İŞLENEN SUÇLAR (
5275  sayılı kanun)

 1. Adi suçlar
  1. AĞIRLAŞTIRILMIŞ  MÜEBBET HAPİS: Şartlı Tahliye süresi: 30 YIL
  2. MÜEBBET HAPİS         : Şartlı Tahliye süresi: 24 YIL
 2. Terör Suçları
  1. AĞIRLAŞTIRILMIŞ  MÜEBBET HAPİS: Şartlı Tahliye süresi: 36 YIL
  2. MÜEBBET HAPİS         : Şartlı Tahliye süresi: 30 YIL

5275 sayılı kanun gereği Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Milli Savunmaya karşı suçlardan birinin, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi dolayısıyla Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde, şartla salıverilme hükümleri uygulanmayacaktır. Hükümlü ölünceye kadar cezaevinde yatacaktır.

08.04.1991 TARİHİNDEN SONRA İŞLENEN SUÇLAR :

 1. Adi suçlar
  1. AĞIRLAŞTIRILMIŞ  MÜEBBET HAPİS: Şartlı Tahliye süresi: 25 YIL
  2. MÜEBBET HAPİS         : Şartlı Tahliye süresi: 20 YIL
 2. Terör Suçları
  1. AĞIRLAŞTIRILMIŞ  MÜEBBET HAPİS: Şartlı Tahliye süresi: 36 YIL
  2. MÜEBBET HAPİS         : Şartlı Tahliye süresi: 30 YIL

Müebbet hapis cezasının şartları nasıl

Müebbet hapis cezasına çarptırılan bir mahkum tek kişilik hücrelerde kalmaktadır. Kanun gereği yine tek başına en fazla 1 saat açık havaya çıkartılarak spor yapma imkanı sağlanmakta. Eğer uslu bir mahkumsa iyi halden diğer hükümlülerle sınırlı süre irtibat kurmasına izin veriliyor. Ayrıca yine iyi hali göz önüne alınarak ceza evlerinde bir meslek yada hobi ile uğraşmasına izin verilebilir. Müebbet hapis cezası özetle yalnızlık demek sevgili okurlarım. Genel itibariyle tek bir yaşam sürmektedir.Yine 10 dakikayı geçmemek şartıyla telefon görüşmesi ve bir aile ferdi ile görüşme imkanı bulmaktadır. Bakıldığı zaman şartların çok ağır olduğu gözükse de emin olun Dünya ülkelerine göre biz baya geniş fırsatlar sunmaktayız.

Söz kanun adamda

Ceza evinde yatan insanların tamamına yönelik asla kötü bir şey söyleyemem. İçlerinde gerçekten kader mahkumu olan da bulunmaktadır. En başta yapmamız gereken Ceza evinde kalan bir insanı öncelikle toplum olarak benimsemeliyiz. Sırf içeride yattı diye onlara iş imkanı sağlamazsak bu adam gidecek yine kötü işlere bulaşacak. Toplumumuzun bunu anlaması şart. Ceza evinde yatanların ise gerçekten ıslah olması gerekmekte. Yaptığı eylemin yanlış olduğunu ve bir daha asla tekrar etmeyeceği konusunda kendisine söz vermeli. Müebbet hapis cezası sadece kişinin ıslah edilmesi için var. Kişilere işkence yapılması için değil. Tek temennim ceza evi yüzü görmeden ve müebbet hapis kaç yıldır sorusunu merak etmeden hayatınızı mutlu ve mesut yaşamanızdır.

One Response

 1. Avatar Gülseren 3 Nisan 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: