Müddetname nedir, nasıl hesaplanır

Müddetname nedir, nasıl hesaplanır şeklinde google amcamıza danışarak sitemize gelen herkese merhaba.

Müddetname kelimesi halk arasında pek fazla duyulmamış bir kelimedir. Bu nedenle bugün sizlere Müddetname ile ilgili her şeyi anlatacağım.

Müddetname nedir

Müddetname nedir sorusunun cevabını en basit şekilde açıklamak gerekirse, mahkeme tarafından karara bağlanan kesinleşmiş hapis cezaları veya para cezasının hapse çevrilmiş para cezaları ile ilgili bazı bilgilerin bulunduğu belgeye müddetname denir.

Müddetname üzerinde hangi bilgiler bulunur diye merak ettiğinizi düşünmekteyim. Bu nedenle Müddetname üzerinde bulunan bilgilerin neler olduğunu siz değerli okurlarıma maddeler halinde belirtmek isterim.

 • Hükümlünün adı soyadı
 • Mahkemenin esas ve karar numarası
 • gözetim ve tutukluluk bilgileri
 • suç tarihi ve suç ismi
 • Ceza infaz kurumuna giriş tarihi
 • ceza infaz kurumundan şartla salıverileceği tarih
 • hükümlünün tahliye olacağı tarih

Yukarda belirttiğim tüm bilgilerin yazılı bulunduğu belgenin bir nüshası hükümlüye teslim edilir.

Müddetname kim tarafından hazırlanır

Müddetnameyi kimden alacağım diyen sevgili okurlarım.  Mahkeme hakkınızda hapis cezası vermesinden sonra Müddetname hazırlama görevi mahkemenin bağlı bulunduğu taşra ilamat bürosu yada ilamat infaz büroları üstlenmektedir.  Müddetname hesaplaması bahsettiğim bürolardan sorumlu cumhuriyet savcısı tarafından yapılmaktadır. Müddetname belgesini hazırlama işini ise savcının yanında çalışan zabıt katiplerinin işidir.  Müddetname hazırlandıktan sonra zabıt katibi ve cumhuriyet savcısı bu belgeye imzalarını atar.  Hazırlanan bu belge hükümlüye imza karşılığında elden teslim edilir.

Kanunadam halk arasında Müddetname’nin ceza evleri tarafından hazırlandığını bilmekteyiz. şeklinde  soru soran okurlarıma bu bilginin tamamen halk arasında yayılmış bir hurafe olduğunu söylemek zorundayım.

Müddetname hükümlüye gerekli durumlarda Cezaevleri tarafından tebliğ yapılabilir.  Cezaevinin tebliğ yapmak dışında başkaca bir görevi yoktur.

Hazırlanan Müddetname sonradan değişebilir mi

Hazırlanan müddetname, hükümlü ile ilgili mahkeme tarafından cezasında değişiklik olması durumunda tekrar düzenlenecektir. Bir başka senaryo ise hükümlünün suçu ile ilgili cezai indirim olması durumunda müddetname tekrar hesaplanarak hükümlüye tebliğ edilecektir.  Hükümlüye yapılan son müddetname geçerlidir. Geçmiş müddetnamelerin geçerliliği yoktur sevgili okurlarım.

Müddetnamede hata tespit edilirse ne yapılmalıdır

Müddetname elinize aldınız ve kontrol ettiniz, bir baktınız ki yapılan hesaplamalar hatalı. Bu durumda sakin olarak Müddetname’yi hazırlayan kuruma yani Cumhuriyet savcılığına müddetnamenin hatalı olduğunu belirtir itiraz dilekçesi yazmanız gerekmektedir. İtiraz diletçeniz savcılıkça değerlendirilerek eğer bir hata varsa bu hata düzeltir aksi halde itirazınız ret edilecektir.

Müddetname nasıl hesaplanır

Müddetname hesaplama işleminde en önemli husus suçun işlendiği tarihtir. Suçun işlendiği tarihe göre cezada indirim oranları da değişmektedir. Bu sebeple suçu işlediğiniz tarih baz alınarak, belli başlı kurallar çerçevesinde hapis cezanızın üzerinde indirimler uygulayarak  net bir rakam bulunur.

Müddetname olayı tamam ama sizin için hayati önemi olan ve özgürlüğünüze kavuşmanıza sebep olacak olan Mahsup uygulamasını biliyor musun? Mahsup uygulamasını öğrenmek için MAHSUP NEDİR başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kanunadamın görüşü

Umarım hiç bir okurumun müddetname belgesine ihtiyacı olmaz. Umarım hiç kimse müddetname nedir diye merak etmez. Müddetname ile ilgili olarak aklınıza takılan her türlü sorunuzu yorum kısmına sorabilirsiniz. Özgür ve barış içinde günler yaşamanız dileğiyle.

Mahsup konusu ile ilgili olarak gerekli ve önemli tüm hususları anlattım umarım sizler için verimli bir yazı olmuştur. Bu konu ile ilgili olarak soru ve yorumlarınızı yazımızın yorum kısmına yada twitter hesabımız olan @kanunadam46 veya instagram hesabımız kanunadam1 isimli sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

6 Comments

 1. Avatar Onur 13 Mart 2019
 2. Avatar GamZe Serttaş Güney 7 Kasım 2019
 3. Avatar Muammer Topkapı 6 Mayıs 2020
 4. Avatar Melisa Dündar 30 Mayıs 2020
 5. Avatar Melisa Dündar 30 Mayıs 2020
 6. Avatar Sevda 21 Haziran 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: