MOBBİNG SUÇ MU

Merhaba sevgili okurlarım

Hayatımızı sürdürebilmemiz için paraya ihtiyacımız var bu nedenle tüm insanlık bir iş ile meşgul olarak para kazanmaktadır. Para kazanmak için yeri gelir yerin 100 metre altında çalışırız yeni gelir lüks ofislerde kafamızı şişiririz. Bu durum tamamen sosyo ekonomik durumumuzu bağlıdır. Bazı durumlarda ise çalışma hayatımızda anlaşamadığımız kişi yada kişilerle sorunlar yaşar ve çalışma ortamı artık bize zehir olur. Bu durumlarda insanlar tek bir ağızdan 

ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNDE MOBİNG’E MARUZ KALIYORUM 

şeklinde yakınır. Öncelikle Mobing nedir ona bakalım. Mobbing kelimesinin türkçe anlamı psikolojik Tacizdir. Peki size göre Mobbing olan eylemler acaba hukuk alanında mobbing olarak değer kazanıyor mu ? Bu sorunun cevabını sizlere şu şekilde açıklamak istiyorum, aynı ortamda bulunan veya aynı organizasyona bağlı olan bir veya birden fazla kimsenin bir kişiye belli bir amaçla, sistematik bir şekilde yılgınlık, korku, tedirginlik, endişe, bunalım, bıkkınlık, sıkıntı veya kaygı oluşturacak söz, tutum veya davranışlarla psikolojik ve duygusal baskı kurarak onu belli şekilde davranmaya ya da davranmamaya, ortak alandan uzaklaştırmaya, güçsüzleştirmeye değersizleştirmeye, aşağılamaya veya pasifize etmeye yönelik davranışlar mobing olarak tanımlanmaktadır. Sevgili okurlarım burada en önemli kısım sistematik ve belli bir amaç doğrultusunda sizlere baskı yapılmasıdır. Örnek vermek gerekirse işyeriniz de ki Müdürünüzün sizi bir defaya mahsus aşağılaması mobbing sayılmaz, çünkü burada düzenli bir baskı söz konusu değildir.  Aynı müdür sizi günlük olarak iş çevrenizin gözü önünde size bağırması yada aşağılaması hukuki anlamda mobbing olarak değerlendirilebilir. 

ÇALIŞTIĞIM KURUMDA KISA SÜREDE ÇOK SAYIDA YERİM DEĞİŞTİRİLDİ

Sevgili okurlarım kısa sürede çok sayıda yeriniz değiştiriliyorsa bu hukukta mobing anlamına gelebilir bununla ilgili Yargıtay karaları Mobbing olarak değerlendirmektedir.

MOBBİNG’E MARUZ KALAN KİŞİ NE YAPMALI?

Mobbinge maruz kalan bir kişi hakkını her zaman olduğu gibi mahkemede aramalı sevgili okurlarım. Bunun için iş mahkemesine başvurup mobbing’in tespiti talep edebilirsiniz, bununla birlikte manevi tazminat davası açma hakkınızda bulunmaktadır. 

Sevgili okurlarım Mobbing tabir-i caizse psikolojik şiddettir bu nedenle çalıştığınız kurum yada iş yerinde mobbing’e maruz kalıyorsanız haklarınız olduğunu lütfen unutmayın zaten mutlu olmadığınız bir iş ortamında hukuki anlamda hakkınızı aramanız en doğal hakkınızdır. Bu nedenle dava açmaktan asla çekinmeyin.

Sevgiyle kalın…..

2 Comments

  1. Avatar sercemsworld 21 Eylül 2018
    • Avatar KANUNADAM 21 Eylül 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: