MİRAS

Merhaba sevgili okurlarım

Para güzel şeydir değil mi İnsanın hayalini gerçek yapar bazen de tüm hayallerimizi yerin dibine sokar. Yine de hepimizin bu acımasız dünyada yaşayabilmek için paranın yokluğunu göstermesin kimselere….

Bugünde Miras hakkında dertleşeceğiz sevgili okurlarım. Miras belki de bir acı sonunda gelen para olduğu için pek olumlu şeyler yansıtmıyor bana….. Ama bir yakınımız vefat ettikten sonra kalan malının kurda kuşa yem olmaması için Miras ile ilgili bazı hususları çok iyi bilmemiz gerekiyor sevgili takipçilerim. Miras öncelikle miras bırakanın yani vefat eden  şahsın alt soyuna eşit olarak dağıtılır. Alt soyundan kastım ise çocuk yada çocuklardır…

İyide benim çocuklarım yok ki diyeniniz varsa anne ve babanız sizin alt soyunuz olarak mirasınızı eşit olarak paylaşabilecektir.  Anne ve babanız da rahmetli olduysa miras anne ve babanızın alt soyu yani kardeşlerinize eşit olarak dağıtılacaktır.

Anneniz babanız  ve kardeşiniz rahmetli olması durumunda mirasınız Büyük anne ve Büyükbabaya kalacaktır. Büyük anne ve Büyükbabanız vefat etmesi durumunda mirasınız amcalara, halalara ve teyzelere eşit bir şekilde dağıtılacaktır.

Eşinizin yada kocanızın hayatını kaybetme durumunda eğer yavrunuz varsa mirasın dörtte biri sizin Bu mirası Eşinizin yada kocanızın anne ve babası ile paylaşma durumunda mirasın yarısı sizin. Bu mirası Eşinizin yada kocanızın Büyük  Anne ve  Büyük babası ile paylaşma durumunda mirasın dörtte üçü, bunlardan hiç biri yoksa mirasın tamamı size kalacaktır sevgili okurlarım.

Temennim bir yerlerden bol paralar gelmesi ancak sevdiklerinizin hep yanınızda olmasıdır.  Sevgiyle kalın….

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: