MEVCUTLU, İKMALEN NEDİR

Mevcutlu yada ikmalen nedir diye düşünen sevgili okurlarım hepinize Merhaba

Bugün soruşturma dilinde sıklıkla kullanılan mevcutlu ve ikmalen  terimlerinden bahsetmek istiyorum.Başımıza gelen bir olayla ilgili olarak savcılığa yada kolluk kuvvetlerine şikayetçi oluruz. Şikayetçi olduğumuz şahsı kolluk kuvveti yakalar.  Bu konu ile ilgili olarak kolluk kuvveti cumhuriyet savcısını arar ve talimat alır. Savcımız bazen mevcutlu bazen ise ikmalen talimatları verir. Peki ama bunlar ne anlama geliyor…. Öncelikli olarak bu kelimelerin kökenlerine inmemiz gerektiğini düşünmekteyim.

İKMALEN NEDİR

İkmalen kelimesinin kökeni Arapça olan ikmāl sözcüğünden gelmektedir. ikmāl sözcüğünün anlamı ise bitirme anlamına gelmektedir.  Hukuk dilinde ikmāl sözcügü ikmālen olarak kullanılmaktadır. Hukuk dilinde bir evrakın ikmālen gönderilmesi demek kolluk kuvvetinin soruşturma ile ilgili olarak gerekli tüm işlemleri hallettikten sonra soruşturma evrakını savcılığa  göndermesi anlamına gelmektedir.  İkmalen kelimesinin anlamı  eksik olanı tamamlama olduğu için evrak üzerinde ki tüm eksikler belirli bir zaman içerisinde tamamlanarak adliyeye intikali sağlanmaktadır.  Karakolda yada jandarmada bir dosya hakkında savcıların  ikmalen getirin  kararı vermiş ise o dosya kapsamında yakalanan şüpheli ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır ve tahkikat evrakı tam anlamı ile tamamlandıktan sonra savcılığa intikal ettirilir. Polisin şüpheliyi neden serbest bıraktığını merak ediyorsanız Polisin şüpheliyi serbest bırakması başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim

MEVCUTLU NEDİR

Mevcutlu kelimesi ise yine hukuk dilinde sıklıkla kullanılan bir kelimedir.  Mevcutlu kelimesinin hukuk dilinde karşılığı, bir yerden bir yere kolluk nezaretinde götürülen sanık yada şüphelidir. Savcımız kolluk kuvvetine dosyayı  mevcutlu getirin diye bir talimat verirse, bilin ki yakalanan şüphelinin savcının karşısına, o gün yada ertesi gün yani en geç 24 saat içerisinde çıkması demektir. Bu süre şüphelinin yakalandığı saat itibariyle başlar.

Sevgili okurlarım mevcutlu kelimesi şikayetçi olduğumuz şahsın, savcının karşısında, yakalandığı saat itibariyle 24 saat içinde hesap vermesi demektir. Tabi şüpheli yada sanığımız savcının karşısına tek başına çıkmıyor, savcının karşısına çıkana kadar her anında kolluk kuvvetlerinin nefesi şüpheli şahsımızın ensesinde oluyor. Dosyayı mevcutlu getirin talimatı akşam saatlerinde verilirse, şüpheli şahsımızı o gece gözaltına alınır. Gözaltı nedir kanun adam diyorsanız ==> “gözaltı”  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.  Kısaca ben gidiyorum saat 10 gibi savcının karşısına çıkarım yok. Mevcutlu kelimesinin anlamı özetle sanık  konumunda bulunan şahısların bir yerden bir yere intikali esnasında kolluk kuvvetlerinin bulunmasıdır.

Bir Temenni

Hayatınız boyunca Mevcutlu bir dosyada sanık durumunda, yüzünüzü kızartacak bir suçta şüpheli olarak ikmalen kalmak zorunda kalmamız dileğiyle….

Hukuk kuralları içerisinde huzur, barış ve saygıyla kalın….

One Response

  1. Avatar KANUNADAM 9 Eylül 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: