MEMNU HAKLARIN İADESİ

Merhaba sevgili okurlarım.

Toplum içinde kısıtlanmak ne kadar acı bir durumdur. Bir insan olarak herkesin yararlandığı bir hakkı sizin kullanamadığınızı bir düşünün. İnsan kendisini toplumdan dışlanmış olarak görmesi normal bir durumdur.  Hakları kısıtlanmış insanlar toplum için cüz-zamlı gibi görülmektedir.  Hakların kısıtlamasını devletler kanunlar çerçevesinde yapar. Kanunların kısıtladığı haklar, Memnu Hakların iadesi davası ile tekrar kazanılabilir.

Bir insan yapmış olduğu bir suçtan dolayı cezaya çarptırılır. Bu ceza kapsamında bazı özel kanunlar (TCK dışında ki kanunlar) ile bu hükümlüye bazı hak kısıtlamaları getirilmektedir. Bu kısıtlamalar, avukatlık, milletvekilliği, mali müşavirlik, devlet memurluğu gibi meslekleri yapması ilgili mesleklerin özel kanunları ile yasaklanmıştır. Bu kısıtlama nedeniyle ülkemizde binlerce insan mağdur olmaktadır. Türk Ceza Kanunlarımız açık bir şekilde CEZASINI ÇEKEN BİR HÜKÜMLÜNÜN  YASAKLANMIŞ TÜM HAKLARI KENDİSİNE İADE EDİLİR.  şeklinde hüküm vermiştir.  Hal böyle olunca özel kanunlarca hak kısıtlaması getirilen insanların Memnu Hakların iadesi davası açması gerekmektedir.

Memnu hakların iadesi davası açmak için belli başlı şartlar bulunmaktadır.

İlk şartımız hakim amcalar tarafından verilen cezanın tamamını infaz etmek.  Mesela 8 yıl hapis cezası alıp 6 yıl yattıktan sonra 2 yıl şartlı salıverildik bu durumda 2 yıl sonra cezamızın tamamını infaz etmiş sayılmaktayız Özgür olmamız cezamızın bittiği anlamına gelmiyor.

İkinci şart ise cezayı tamamen çektikten sonra 3 yıl kadar beklemek zorundasınız. Ceza bittikten sonra 3 yıl beklemeden Memnu hakların iadesi davası açmak mümkün değildir.

Üçüncü ve son şart ise cezamızı çekmeye başladığımız tarihten, cezamızın bitiş tarihi ve 3 yıllık bekleme süresine kadar herhangi bir olaya karışmamak ve mahkeme tarafından iyi halli kanaati getirmesi durumunda Memnu hakların iadesi davası  açabilirsiniz.  Mahkeme ceza infazının başlamasından 3 yıllık bekleme süresinin sonuna kadar ki süreçte uslu durmanız halinde sizi iyi halli olarak görecektir.

Memnu hakların iadesi davasına hangi mahkemeler bakacak birazda buraya değinelim.

Memnu hakların iadesi davası için size ilk ceza hükmünü veren mahkemeye başvurmanız en akıllıca seçenek olacaktır.  Yargılama dosyanıza hakim olan mahkeme sizin ile ilgili Memnu hakların iadesi konusunda daha hızlı karar verebilir.

Ya kanun adam ceza hükmümü veren mahkeme Kars’ta ben Edirne’de yaşıyorum ne olacak şimdi…

Sakin ol sevgili okurum bununda bir çaresi var. Bu durumlarda hakkınızda hüküm vermiş mahkemeye denk bir mahkemeye başvuruda bulunabilirsiniz.  Örneğin Kars 1. ağır ceza mahkemesine gitme şansınız yokta Edirne’de ağır ceza mahkemesine başvurabilirsiniz. Edirne, Kars’dan evrakları isteyerek gerekli kararını verecektir.

Yaşamak için çalışmak zorundayız… Çalışma isteğimizi eski yapmış olduğumuz hatalar öldürmesin. Bu nedenle hukuk savaşınızı asla bitirmeyin sevgili okurlarım….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: