Mahsup Nedir

Mahsup nedir, mahsup şartları nelerdir, Mahsup dilekçesi

Mahsup nedir kardeşim diyen sevgili okurum sayfama hoş geldin. Bu yazımızla birlikte ceza hukukunda sıklıkla rastlanılan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Mahsup kelimesi görünürde sadece bir kelime olsa da aslında bir kelimeden çok daha fazlası diyebiliriz. Bir kelime gibi gözüken mahsup ceza hukukunda indirim bir insan için de özgürlük anlamına gelebilir. Bu nedenle mahsup ne demek bu yazımızda iyice öğrenerek bilgi haznemize ekleyeceğiz.

Mahsup ne anlama gelir
Cezadan Mahsup ne demek

Mahsup ne demek

Mahsup etmek nedir öncelikle sözlük tanımı ile konuya giriş yapalım. Bu kelime hesap etmek , hesaba geçirmek anlamında kullanılmaktadır. Diğer anlam olarak ise hesaba saymak , hesap edilmiş , alacak verecek , borç alacak ödeştirme gibi anlamlar içermektedir. Bir firmaya borçlu iseniz ödeme yaparak mahsuplaşa bilirsiniz.

Yukarıda yapılan tanıma göre Mahsup kelimesi bir hukuk teriminden çok bir muhasebe terimi gibi gelmiş olabilir ancak emin olun hukuk dünyasında da hesap kitap işi yeterince çok olmakta. Şimdi de kelimenin hukukta ki karşılığına geçelim.

Mahsup kelimesini Türk Ceza Kanununun 63. maddesinde göreceksiniz. Hukuki karşılığı ise hüküm kesinleşmeden önce şahıs özgürlüğünün kısıtlanması sonucunu doğuran tüm haller nedeniyle geçirilen sürelerin mahkum olunan cezadan indirilmesi anlamına gelmektedir. Şimdi bu tanım size biraz karışık gelebilir. Devletimiz ve kanunlarımız hiç kimsenin haksız bir şekilde ceza çekmesine razı olmamaktadır. Bu nedenle bir suç iddiası ile özgürlüğü kısıtlanan bir bireyin mağduriyetini bir nebze azaltmak için işlediği bir başka suçta alacağı cezadan düşürülmesi anlamına gelmektedir. Tabi mahsuplaşma için de belli başlı şartlar bulunmaktadır. Mahsup ile ilgili bir kaç farklı husus vardır mesela işlediği bir suçtan dolayı mahsup talebinde bulunabilir yada daha önce işlediği bir suçtan dolayı da mahsup talebinde bulunabilirsiniz. Şimdi bunları tek tek örneklerle açıklayacağım.

Başka Suçtan Tutukluluğun Mahsup Edilmesi

Birey daha önceden işlediği bir suçtan dolayı mahsup talebinde bulunabilir. Bu durum tamamen kanuni hakkıdır ve hakimin bu kararda takdir yetkisi yoktur. Bu hak anayasamız ile korunmaktadır.

Bu şartları birazdan vereceğim ancak şimdi sizler için konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnek vermek istiyorum. A isimli bir genç hırsızlık iddiası ile polis tarafından gözaltına alınıyor ve ardından bu genç mevcutlu olarak savcının karşısına çıkartılarak mahkeme tarafında tutuklu yargılanması talep ediliyor. Neyse bu genç 3 ay hapiste yattıktan sonra hapisten çıkıyor ancak davası devam ediyor. Bu gencimiz bir süre sonra tekrar bir suç işliyor ve işlediği 2. suçtan 3 yıl ceza alıyor ve bu ceza kesinleşiyor. Ceza kesinleştikten sonra ilk işlediği hırsızlık suçundan beraat ediyor ve karar kesinleşiyor. Bu durumda hırsızlık suçundan dolayı hapiste yattığı 3 ay ve gözaltı süreleri ikinci işlediği suçtan aldığı 3 yıl cezadan düşülmesi gerekir.

Mahsup şartları

Başka Suçtan Tutukluluğun Mahsup Edilmesi tabi belli başlı şartlara bağlı şimdi size bu şartları tek tek anlatacağım.

  • Mahsup istenilen ilk suçta kişinin tutuklanması yada gözaltına alınması gerekmekte yani özetle özgürlüğünün kısıtlanmış olması ilk şart. Mahsup özgürlüğü kısıtlananlar için hazırlanan bir hukuki uygulamadır.
  • Bu maddemizde oldukça önemli Mahsup talebinde bulunacağımız ilk suçun kararı kesinleşmeden önce mahsup talebinde bulunulacak ikinci suçun işlenmiş olması gerekmektedir. Düşünün ilk suç kesinleşmiş olsaydı herkes o suçtan gelecek mahsup indirimine güvenerek yeni bir suça karışma ihtimalini önlemek amacıyla böyle bir şart bırakılmıştır.
  • Mahsup işlemi için bireyin mutlak suretle tahliye olması gerekmiyor ileri süreçte dava düşer ve ceza düşerse yine mahsup talebinde bulunabilir. Burada esas alınan tek şey kişinin hürriyetinin kısıtlanmış olması yeterlidir.
  • Bir suçtan ötürü mahsup talebinde bulunulabilmesi için öncelikle cezanın kesinleşmesi şarttır.

İşlendiği suçtan dolayı Mahsup talebinde bulunmak

Bu olayın nasıl olduğunu da anlatmak gerekir yine bunun tanım yerine bir örnek ile anlatmak istiyorum. Bir genç Kasten yaralama suçundan dolayı 2 ay tutuklu yargılandı sonradan yapılan tahkikat sonucu gencin kasten yaralama suçunu işlemediğini ancak mala zarar verme suçuna karıştığı tespit edildi ve mala zarar verme suçundan dolayı ceza aldığını düşünelim. Bu durumda gencimiz mahsup dilekçesini vererek mala zarar verme suçundan dolayı mahsup isteyebilir. Gencimiz işlemediği anlaşılan kasten yaralama suçundan dolayı hürriyeti kısıtlandı bu ceza hukukunda bir hak kısıtlamasıdır bu nedenle gencimizin işlediği mala zarar verme suçundan doğan cezanın indirimi şarttır.

Adli para cezası için Mahsup talebi

Tutukluluk yada gözaltı süresi adli para cezasının yerine mahsup talebinde bulunabilirsiniz. Tutuklulukta geçen 1 gün 100 TL sayılmak üzere adli para cezası üzerinden indirim yapılabilir. tutuklulukta geçen 1 gün kaç gün sayılır gibi bir sorunuz de olabilir size cevabım yine bir gün sayılır. 10 gün boyunca özgürlüğü kısıtlanan bir insan 1000 TL değerinde adli para cezasın da indirim yaptırabilir.

Ceza mahsup dilekçesi nereye verilir

Ceza mahsup dilekçenizi haliyle cezanızda indirim yapacağınız mahkemeye vermeniz gerekmektedir. Sonuçta kesinleşmiş mahkumiyet kararının bulunduğu mahkeme mahsup yapacaktır öncelikle gerekli yazışmaları yaparak kanuna uygunluğu tespit edildikten sonra mahsup uygulanacaktır. Kanun adam ceza mahsup dilekçesi nasıl yazılır diye bir soru soracak olursanız size bu konuda yardımcı olabilirim sosyal medya üzerinden bana ulaşmanız halinde ceza mahsup dilekçesinin nasıl yazıldığını sizlere anlatırım yada sizler için mahsup dilekçe örneği gönderebilirim.

Ceza hukukunda mahsup

Mahsup terimi bir nevi af anlamına gelebilir diyen çok sayıda hukukçu bulunmakta ancak bana göre af demek yanlış bir ifade olduğunu düşünüyorum. cezadan mahsup hakkını kullanan birey sonuçta haksız yere özgürlüğü kısıtlanmış ve mağdur edilmiştir. Bunun karşılığında işlediği başka bir suçtan dolayı alacağı indirim af değil her bir günü hakkıdır. Kanunlar Mahsup uygulamasını o kadar önem veriyor ki mahkemenin takdirine dahi bırakmadığı bir yöntemdir. Birey mahsup talebinde bulunmuş ve kanuni şartları sağlıyorsa o cezada indirim sağlanmak zorundadır. Mahsup yöntemi nedir diye arayan hakkı yenilmiş bir insanın o cezadan aldığı indirime af denilmesi gerçekten oldukça ağır bir ifadedir. Mahsup dilekçesi vererek cezai indirimden yararlanan bir kişi ayrıca kişi hak özgürlükleri haksız yere kısıtlanmasından dolayı tazminat davası açma hakkı da her zaman bulunmaktadır. Mahsup kaydı var diye tazminat açılamaz diye bir kural yoktur.

Adli kontrol mahsup edilir mi?

Adli kontrol bir tedbir olarak değerlendirildiği için denetimli serbestlik mahsup talebinde bulunulması imkansızdır. Bana göre adli kontrol de esasen özgürlük kısıtlandığı için mahsup edilmesi gerektiğini düşünmekteyim ancak işleyişte adli kontrol cezadan mahsup edilemez.

Cezadan Mahsupta zaman aşımı var mı

Cezadan mahsup durumunda zaman aşımı yok sevgili okurlarım içiniz rahat olsun bu konuda. Mahsup nedir öğrendiniz ama Müddetname nedir biliyor musunuz ? Müddetname nedir sorusunu mutlaka öğrenmelisiniz bunun içinde Müddetname nedir başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

Mahsup konusu ile ilgili olarak gerekli ve önemli tüm hususları anlattım umarım sizler için verimli bir yazı olmuştur. Bu konu ile ilgili olarak soru ve yorumlarınızı yazımızın yorum kısmına yada twitter hesabımız olan @kanunadam46 veya instagram hesabımız kanunadam1 isimli sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

One Response

  1. Avatar Medine 14 Aralık 2020

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: