MAĞDUR VE MÜŞTEKİNİN (ŞİKAYETÇİNİN) HAKLARI

Merhaba sevgili okurlarım…

Bazen inanın insan başımıza gelen olaylarla ilgili olarak şikayetçi olmaya korkuyor. Benim bir çok kez şahit olduğum olaylarda bir olay nedeniyle zarar görmüş ama yine de şikayetçi olmaya çekinen ve korkan insanlarımız var. Sevgili okurlarım savcılarımız polislerimiz veya jandarmamız insan yemiyor. Korkulacak en  son kurumlardır. Kolluk kuvvetlerimiz ve adliyeler… Bu nedenle eğer ortada bir mağduriyet varsa korkusuzca şikayetinizi yapın.  Sizin korkularınızı en aza indirmek için ilk önce haklarınızın ne olduğunu anlatacağım. Haklarımızı bilirsek şikayet konusunda daha da cesaretli olabiliriz… Mağdur ve müşteki yani şikayetçi olan tarafın hakları nelerdir bir göz atalım….

İlk olarak soruşturma evresinde (Yani ilk şikayet aşaması, Bu aşamada evrakınız mahkemede değil savcılıkta olur )ne gibi haklarımız var bir görelim.

-Delillerin toplanmasını isteme, yani polise yada savcılıklara yaşadığınız olay ile ilgili bir delilin soruşturmanıza eklenmesini isteyebilirsiniz. Örneğin kamera görüntüsü….

-Soruşturmanın gizlilik ve amacını bozmamak koşuluyla Cumhuriyet savcısından belge örneği isteme, Yani şikayetçi olduğunuz dosyada bulunan bir evrakın örneğini isteme hakkımız var..

-cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan birinden dolayı mağdur yada şikayetçi olmanız durumunda eğer avukatınız yoksa, Baro tarafından avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz.  Mesela şikayet için ifadeye gittiğinizde polis amcalara avukat istiyorum dediğinizde onlar avukat çağırmak zorundadır….

-Cumhuriyet savcısının, kovuşturmaya yer olmadığı (Kısaca soruşturmanızın mahkeme aşamasına geçmesine gerek kalmadığını belirtir cümle) yönündeki kararına kanunda yazılı usule göre itiraz hakkını kullanma, yani savcı sizin şikayeti mahkeme aşamasına taşımasına gerek olmadığını belirtirse sizde bu karara itiraz etme hakkınız var sevgili okurlarım…

Sıra geldi Kovuşturma aşamasına şikayetimiz savcılık aşamasından geçti şimdi Mahkeme aşamasında bakalım burada ne gibi haklarımız var….

-Duruşmadan haberdar edilme, yani size ne zaman duruşma olacağı konusunda bilgilendirme yapılması yönünde talep etme hakkınız vardır. Evinize duruşma kağıdı gelir ve haberiniz olur.

-Şikayetçi olduğunuz Kamu davasına katılma hakkınız her zaman vardır sevgili okurlarım.

Mahkeme aşamasında bile Tutanak ve belgelerden vekili (avukat) aracılığı ile örnek isteme hakkımız bulunmaktadır.

-Mahkemenin vermiş olduğu kararlara karşı kanun yollarına başvurma hakkımız vardır.

Evet sevgili okurlarım bugün şikayetçi ve mağdur olarak haklarımız nedir öğrendik. Bundan sonra kendimizden emin bir şekilde şikayet konusu olursa şikayetimizi yapıyoruz ve hakkımızı sonuna kadar arıyoruz kanuni yollarla….

Kanunla kalın….

No Responses

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: