KREDİ KARTI LİMİTİ

Merhaba  sevgili okurlarım 

Biz insan oğlu olarak bir şeylerin sahibi olmayı her zaman istemişizdir. Bu nedenle tarih boyunca sürekli olarak bir şeyler alıp satmışız. Yani sürekli olarak alışveriş yaptık. Günümüz teknoloji geliştikçe alışverişlerimiz nakit  paradan çok kredi kartı yada banka kartları ile yapılmaya başlanmıştır. Bazılarımızın bir hayali vardır limiti olmayan sınırsız kredi kartları…. Evet sevgili okurlarım bugün sizlerle kredi kartları veya banka kartlarında ki limit sorunları ile ilgili dertleşeceğiz.

Öncelikle bir kredi kartı istediğimiz de bu kartın üst limitini banka belirler. Yani sizin ekonomik durumunuz geliriniz daha önce kullanmış olduğunuz banka ürünlerini ödeme tablonuz incelenerek size bir limit verilir. Bu limiti siz fazla görürseniz bankayı arayarak düşürme hakkınız vardır.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

Bu limit olayı tamamen sizin mali durumunuza göre şekillenir. Banka sizin sahip olduğunuz toplam kredi kartlarının limitlerinin toplamı ilk yıl için sizin aylık net gelirinizin 2 katını 2. Yıl ise 4 katını aşamaz.  Bu olayı bir örnek ile açıklayalım Benim aylık 3 000 TL net  gelirim var elimde de 1 adet kredi kartı var 2 000 TL limiti olan. Ben bankaya 2. kredi kartı için başvuruyorum.  Banka ilk olarak benim maaşımı 2 ile çarpacak 2×3 000 TL=6 000 TL daha sonra benim adıma kayıtlı olan kredi kartlarının limitlerini toplayacak 2 000 TL sonra ise 6 000 –   2 000 = 4 000 TL yani banka bana en fazla 4 000 TL limitli bir kredi kartı verebilir. Bu hesabı bu şekilde yapabilirsiniz. Bu limitin üstüne  çıkamaz çünkü bu durum kanunlarla korunmaktadır.

BİLGİM DIŞINDA BANKA KREDİ  KARTI LİMİTİMİ YÜKSELTTİ

Sevgili okurlarım öncelikle şunu iyi öğrenelim, banka sizin talebinizi ve onayınızı almadan asla kredi kartınızın limitini yükseltemez… Bu durum banka kartları ve kredi kartları kanununun 9. Maddesinde açık bir şekilde belirtilmiştir. Böyle bir durumda bankaya karşı kanuni hakkınız doğacaktır.

Bugün kart limiti ile ilgili konuştur sevgili okurlarım bir sonra ki yazım da görüşmek üzere sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: