KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR

Merhaba sevgili okurlarım

Başımıza gelen kötü olaylar ile ilgili olarak haklı olarak kanun yoluna başvurur bizi üzen veya zarara uğratan insanların cezalarını çekmesini isteriz. Bu konumuz ile alakalı olarak polise yada adliyeye suç duyurusunda bulunuruz. Bu konu ile ilgili olarak şikayetçi ifademizi verir ve delillerimizi sunarız. Bu işlemleri yaptıktan sonra büyük bir umutla şikayetçi olduğumuz şahısların gereken cezayı alacağı o güzel günü büyük bir umutla bekleriz.  Kendimizden eminiz çünkü biz haklıyız. Kafamızda ki tek düşünce ise hakkında şikayetçi olduğumuz insan yada insanların cezalarını çekmeleri….

Neyse soruşturma safhasında ayrıca bir husus belirtmediğimiz sürece nüfus müdürlüklerinin sistemlerinde bulunan adresimize postacı amca bir kağıt bırakır.  (Resmi evraklar özel bir husus bulunmadığı sürece sizin nüfus müdürlüklerinde bulunan kayıtlı adresine gelecektir. Bu nedenle oturmakta bulunduğunuz adresin güncel olduğuna dikkat ediniz). Evet evimize gelen kağıdı merak ve şaşkınlık ile incelediğimizde, evrakın adliyeden geldiğini görürüz. Bu evrak sizin heyecanınızın biraz daha artmasına sebep olur ve kağıtta şöyle bir ibare yazılıdır. KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLMİŞTİR. Bu cümleyi ilk başta anlamayacaksınız eğer bu yazımı okumadıysanız. Bu cümle kafanızdan  aşağı soğuk suların dökülmesine sebep olacak anlama sahiptir. KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLMİŞTİR cümlesinin özeti şudur. Sizin şikayetinizi inceleyen Cumhuriyet Savcısı sizin şikayetini Mahkeme aşamasına geçmesini uygun görmediğini belirtmektedir.  Yani sizin dosyanızın daha savcılık aşamasında kapandığını belirtir. Hatırlayalım şikayet evresi soruşturma ve kovuşturma aşamasından oluşmaktaydı.  Şikayetiniz soruşturma aşamasında kapanmış oldu bu manidar cümle ile…… Dosyanıza bakan savcı evrakınızda yeterli delil elde edemediği için bu kararı almıştır. Tabi siz savcı ile aynı düşüncede olmayabilirsiniz. Bu karara itiraz etme hakkınızda var sevgili okurlarım.

İtiraz etmek için KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLMİŞTİR cümlesinin yazılı olduğu kağıdı  gördüğünüzden 15 gün içerisinde Sulh Ceza mahkemelerine dilekçi ile itiraz edebilirsiniz. Dilekçenizde bu olayla ilgili olarak delillerinizi tek tek  somut olarak belirtmeniz gerekmektedir. Mahkeme gerekçe ve delillerinizi kabul etmesi durumunda şikayetiniz mahkeme aşamasına geçebilir. Mahkeme itiraz dilekçenizi kabul de etmeyebilir. Bu durum tamamen olayda ki delilleriniz ve gerekçelerinize bağlıdır.

 

No Responses

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: